image
Hediye EROĞLU

Tarih : 12.6.2019  E-Mail : heroglu33@hotmail.com


KATLİAMA ‘DUR’ DEMEK İÇİN BİRLEŞMELİYİZ!

Mersin'de 5-7 Haziran tarihleri arasında caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olan Mezitli’nin sahil bölgesinde yapılması planlanan PopFest 2019 ertelendi. Çünkü kent kenetlendi ve hep bir ağızdan bu işe ‘dur’ dedi.

Doğrusu da buydu ve ilk kez Mersin adına güzel bir birliktelik sergilendi…

Ancak aynı duyarlılık Anamur için gösterilmedi!... Ne de olsa Anamur Mersin’e yaklaşık 220 kilometre uzaklıkta...

2 milyon nüfusa sahip Mersin’in sadece yaklaşık 66 bin kişisi Anamur’da yaşıyor…

Çünkü Türkiye’nin bile Akdeniz’deki en uç noktasıdır Anamur…

Oysa Anamur için Lokman Hekim “Bu topraklara kan damlasa can biter”, Evliya Çelebi “Anamur'da bastonunu toprağa vursan yeşerir” demiştir.

Ama kıymeti bilinmeyen Anamur şimdide uluslararası sözleşmeler ve özel yasalarla korunan doğal SİT alanı olan sahil şeridinde belediyenin mesire alanı oluşturma çabası nedeniyle gündemde…

MHP’li Mersin Anamur belediyesi, caretta caretta ve yumuşak kabuklu nil kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan sahil şeridine ‘piknik alanı’ yapmak amacıyla toprak döşedi.

Oysa endemik bir bitki çeşidi olan kum zambaklarının da üreme alanı olan yaklaşık 13 kilometrelik sahil şeridi, Pullu Tabiat Parkı ile Anamuryum Antik Kenti arasında yer alıyor.

Peki ‘çevreci’ denilip geçilen bölge halkının isyanını duyan var mı? Maalesef ki yok! Oysa Anamur’dan yükselen çağlığın POPFSET organizasyonundan hiçbir farkı yok! Ama ne yazık ki POPFEST için gösterilen duyarlılık Anamur için gösterilmiyor!

Sevgili Mersinliler bugün denize girebilmek için kalabalık ve kirlilik nedeniyle Anamur’a kadar gidiyorsunuz. Mesire alanında keyifli zaman geçirmek piknik yapmak istiyorsunuz. Ancak Anamur sahillinin piknik alanı olarak düzenlenmesi ile bölgedeki doğal yaşam yok olacak! Ve siz doğayı yok ederek çocuklarınızı yapay bir dünyada yaşatmak zorunda kalacaksınız!

O yüzden burada da katliama ‘dur’ demek için birleşmeliyiz!
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER


 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA