image
Mitat ÇELİK

Tarih : 9.6.2019 1  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


Oyunu Bırakıyorum

Esengül Yıldırımçakar’ı bilmelisiniz. Kocavilayet Ortaokulu Yayınları’ndan 2018’de çıkan “Oyunu Bırakıyorum” şiir kitabı bir tesadüf sonucu elime geçti. İnternette araştırma yaptığımda ise 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda Akdeniz Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kazandığını ve böylece ismini okulun pansiyon ilanında gördüm. Tahminen daha on altısında bir genç şairimiz.
Ressam Canan Berber’in umut dolu renklerinin süslediği kapağıyla 12 şiirden oluşan kitabın ilk şiiri, “saçlarımı kestim” ismini taşıyor. İlk anda Gülten Akın’ın Kestim Kara Saçlarımı şiiri aklıma geldi. Elbette iki şiiri karşılaştırmalı olarak okudum. Poetikaları farklı kurulmuş olsa da, Akın’ın “Gittim geldim kara saçlarımdan kurtuldum” dizesindeki umut ve cesaretini, Esengül’ün distopik söylemi karşılıyor. Yani, aynı meselenin iki farklı söylemiyle karşılaştım.
“saçlarımı kestim”

kestiğimde saçlarımı
kurudu sanki içimin
sonsuz kıyıları
yavaşladı gibi kalbimin atışları 
yamuklaştı şaşırdı
benliğimin kırmızı sınırları

sırtımda dalgalar yerine
denizkızı ölüleri
kıpırdamak yerine
hareketsiz beklemeleri

böyle giderse boğulmak kesin kederden
umudu kesmek yakın
doğan güneşten yeşerten yağmurdan
ve ayrılmak kesin
dakikası dahi sayılı hayattan

                                                                  (Esengül Yıldırımçakar)

Bu kızımız edebiyat yapmaya devam ediyor mu bilmiyorum. Güçlü izleğinin ipuçlarını verdiği şiirlerine gelecekte de devam eder mi bu da bilinmez. Fakat görünen o ki kuytulukta yeşeren bir dal misali Kocavilayet Ortaokulu, sessiz sedasız Mersin’in kültürel hayatını zenginleştirmeye devam ediyor. Bunun en önemli göstergesi ise Güz Çocuk adıyla çıkardıkları öğrenci edebiyat dergisi ve okulun kendi adıyla yayınlanan kitaplarıdır. Zamanın şiiri, öznesini gizleyerek de olsa çalışıyor, dersem yanılmamış olurum. 
Buna vesile olan, Nazmi Kendigelen, Hakan Çelikaslan, Püren Ülgen, Ahmet Uğur Doğan, Zerya Dila Öndeş, Nilay Esen, Fatma Nur Gül ve Mustafa Emir Ateş, öğretmenlerimize gönülden teşekkürler.
Bir çölde vaha oldukları için.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA