Harçlığı ile 200 TL’ye akıllı ev sistemi üretti


 

Mersin’in Erdemli ilçesinde bir öğrenci, 8-10 bin liraya monte edilen akıllı ev sistemini 200 liraya üretti. TÜBİTAK projesi olarak hazırladığı sistemi tanıtan 8. sınıf öğrencisi Yurdaşen Alp Yeni, amaçlarının ucuza üretilen sistemin her eve girmesi ve oluşabilecek zararların en aza indirilmes

İlçe merkezindeki Akdeniz Ortaokulu'nda açılışı yapılan TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda hazırlanan bir proje katılımcıların dikkatini çekti. Yurdaşen Alp Yeni adlı 8. sınıf öğrencisinin okul harçlığı ile hazırladığı "akıllı ev sistemleri" projesi, sistemin ucuza üretilmesi sebebiyle fuarda ilgi odağı oldu.

Yurdaşen Alp Yeni, hazırladığı projeyle ilgili bilgi vererek, "Normalde 8-10 bin lira olan akıllı ev sistemini, okul harçlığımızdan arttırıp 200 liraya mal ettik. Asıl amacımız burada her eve girmesini, herkesin yararlanmasını istiyoruz. 8-10 bin lira çünkü fahiş fiyatlar. Ama 200 lira herkesin ulaşabileceği fiyatlar. Bütün programlarını da biz yazıyoruz" dedi.

“BÜTÜN YAZILIMLARI KENDİM HAZIRLADIM”

Sisteme dair bütün yazılımlarını kendilerinin hazırladığını da ifade eden Yeni, "Herkesin yararlanması demek yangın gibi afetlerde, su baskınları olsun, bizim evin içinde ütü unutmamız bile bence olumsuz bir şeydir. Biz bunu engellemeye çalışıyoruz. Telefon yazılımı, programlanması, devrelerin kurulması biz bunları deneme yanılma yöntemiyle teker teker programladık. Hatta telefon olması bile bize buna uzaktan kumanda ile müdahale edebiliyoruz. Amacımız akıllı ev sistemlerinin bütün evlere girmesi ve zararların en aza indirilmesi" şeklinde konuştu.

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin ise projenin çok iyi düşünüldüğünü ve oldukça ilgi çektiğini belirterek, "Öğrencilerimizin kendi günlük yaşantılarında karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili çözümlerini gördük. bunlardan biri de öğrencimiz tarafından hazırlanan akıllı ev sistemi. Öğrencimiz burada normalde çok pahalı uygulanan sistemi kendi günlük harçlığı ile çok daha uygun fiyata uyguladığını gördük. bu bizi memnun etti, genç yeni mucitler yetişiyor. Bu bilim fuarlarının başarısıdır" diye konuştu. (İha)

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA