Geleceğin turizmcilerine antik kentler tanıtıldı


 

Mersin’in Erdemli ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında geleceğin turizmcilerine ilçenin tarihi ve turistik mekanları gezdirildi.

Turizm lisesi öğrencilerine etkinlik kapsamında tarihi Kanlıdivane ve Elaiussa Sebaste antik kentleri tanıtıldı. Öğrencilere antik kentlerin efsaneleri ve özellikleriyle ilgili bilgiler de aktarıldı.

Etkinliklerle ilgili bilgi veren Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Erdemli'nin tarihi ve kültürüyle efsanelerin izinin sürülebileceği bir kent olduğunu söyledi. Pamuk, "Erdemli klasik üçlü dediğimiz deniz, güneş ve kumun en güzel şekliyle var olduğu, en güzel plajların, sahillerin olduğu bir kentimiz. Aynı zamanda bu klasik üçlünün dışında da tarihi ve doğal güzelliklerinde zengin bir kültürel alt yapısının olduğu bir ilçe. Buralarda 20'nin üzerinde ören yerimiz mevcut. Bu ören yerleri, gezilip buralarda efsanelerin izinin sürüleceği mekanlar. Erdemli'nin tarihi yerlerini hep birlikte geziyoruz. Önce kendimiz tanıyıp sonra tanıtıma katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da Erdemli'nin zengin bir tarihi ve kültürel yapıya sahip olduğunu belirterek, "Zaten Erdemli'miz Kızkalesi ve diğer tarihi yerleriyle dünyanın en mükemmel yerlerinden bir tanesi. Fakat bildiğiniz gibi gün yüzüne çıkmamış, keşfedilmemiş o kadar çok eserleri, o kadar çok değerleri var ki. İnşallah bu değerlerimizin tamamını biz el birliğiyle dünyaya, Türkiye'ye tanıtacağız" diye konuştu.

Öğrenciler ise geziden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu eserleri dünyanın görmesi gerektiğini ve tarihi mekanların her noktasının çok değerli olduğunu dile getirdi.

Erdemli Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün katkılarıyla öğrenciler tarihi mekanlar gezisine Kızkalesi ve çevresindeki ören yerleriyle devam etti. (İha)

   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA