Akdağ: Dünya’da En Kötü 10 Dayız | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Akdağ: Dünya’da En Kötü 10 Dayız


 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ,"Toplumun üçte biri obez, üçte biri kilo fazlası, üçte biri de normal. Bu durumda dünyada 10 ülke ancak var. Biz de o 10 ülke içine girdik. Kötü 10’dayız." dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 3 Şubat 2017 Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından açılışı yapılacak Mersin Şehir Hastanesinde son incelemeleri yapmak üzere Mersin’e geldi. Bakan Akdağ ve Bakan Elvan, ilk olarak Mersin Valisi Özdemir Çakacak’ı ziyaret etti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve AK Parti Mersin milletvekillerinin de eşlik ettiği iki bakan, Valilik Şeref Defteri’ni imzalamalarının ardından Valilik makamında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“MERSİN ŞEHİR HASTANESİNİN AYARINDA BİR HASTANEYİ BUGÜN AVRUPA’DA BULAMAZSANIZ”
Bakan Akdağ, hastanenin açılmasının ardından Mersin’e daha sık geleceklerini söyleyerek, şehir hastanelerinin sadece mükemmel binalar, yüksek teknolojik imkanlar ve bu imkanlarla verilecek üst seviyede sağlık hizmetleri, konforlu bakım olmadığını, şehir hastanelerinin aynı zamanda bir zihniyet değişimi olduğunu vurguladı. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ikinci fazının hastanecilikteki yeni adının şehir hastaneleri dönemi olduğunu ifade eden Akdağ, “Ben çok iddialı olmayı sevmiyorum ama şunu rahatça söyleyebilirim; Mersin Şehir Hastanesinin ayarında bir hastaneyi bugün Avrupa’da bulamazsanız. Belki Amerika’da benzeri hastaneler var. Böylesine bir zihniyetle, böylesine bir yaklaşımla bu hastaneleri inşa ettik, inşa etmeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz sene Allah nasip ederse 6 ile 8 hastaneyi hizmete sokacağız. Mersin’in peşine Yozgat’ı, onun peşine Isparta’yı, yıl sonuna doğru ilgili firma yetiştirebilirse Ankara Bilkent’teki hastaneyi hizmete koyacağız” diye konuştu.

 “AVRUPA’DAKİ 53 ÜLKE İÇERİSİNDE DOKTOR SAYISI NÜFUSUNDA EN GERİDEYİZ”
Bakan Akdağ, bir gazetecinin Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri içinde en az doktor yetiştiren ülkelerden biri olarak görüldüğünü belirterek, bu açığın kapatılması için çalışma olup olmadığını sorması üzerine ise, “Dünya Sağlık Örgütünün 53 ülkesi var Avrupa bölgesinde. Bu 53 ülke içerisinde doktor sayısı nüfusuna göre en geride olan ülke biziz. Bir tek Bosna-Hersek’te bizden daha az doktor var. Yani 52. sıradayız. Tıp fakültelerimize yılda 4 bin 500 öğrenci alınıyordu AK Parti olarak iktidar olduğumuz zaman. Bunun kavgasını çok verdik. Bu sayının artırılması hususunda ben şahsen kavgasını çok verdim. Buna ciddi bir direnç vardı, bu fikrin yanına bile yaklaşılmıyordu bir zamanlar. Şimdi tıp fakültelerimize yılda 12 bin öğrenci alınıyor. Yani 4 bin 500’den 12 bine çıkışı düşünün, bu sayı bize inşallah 2023’lere kadar ihtiyacımız olan doktor sayısına büyük ölçüde ulaşmamızı sağlayacak. En dipten başladık, belli bir atılım içerisindeyiz” dedi.(iha)


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA