ÜRETİCİLERİN ZİRAİ DON MESAİSİ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ÜRETİCİLERİN ZİRAİ DON MESAİSİ


 

Erdemli’de Meteorolojinin uyarısıyla çiftçilerin zirai don mesaisi başladı. İlçe sınırları içindeki Ağlıca bölgesinde sıcaklığın eksi 3 dereceye düşmesiyle domates serasında bitkileri ve mahsulü don vurdu.

Bazı Çiftçiler uyarının verildiği gün domateslerini toplayıp, yorgan, battaniye ve halılara sararak ürünleri kurtarmaya çalıştı. Batısandal bölgesinde ise limon üreticileri bahçe kenarlarında son çare olarak çalı ve lastik yaktı. 

Ağlıca'da domates üretimi yapan İsmet Ateş, "Derece eksi 3'e kadar düştü. Mahsulün bir bölümünü topladık dinlenmeye, 'yatağa' aldık. Üzerinde kalanları ve bitkiyi don vurdu. Bu saatten sonra yapabileceğimiz bir şey yok. En azından yatağa aldıklarımızı kurtarmak için soba yakıyoruz. Yakmaya da devam edeceğiz ama ne fayda" dedi.
Sobaların sabaha kadar yakıldığını ifade eden Ateş, "Sürekli soba yaksak maliyeti kurtarmaz. Domates şuan 1 lira 10 kuruş, 1 lira 20 kuruş civarında. Her bir kömür torbası 17-20 lira. Bir hafta zirai don var deniliyor. Bizde şaşkınız ne yapacağız bilmiyoruz" diye konuştu.

"HALİMİZE GÜLÜYORUZ"
Dal aralarında kalan ve aceleyle toplanması unutulan ürünün ve bitkinin donduğunu anlatan Ateş, ürünlerin büyük bölümünü 'yatağa' aldıklarını dile getirerek, "6 ton civarında ürünü 'yatağa' aldık. Domatesleri yorgana, çarşafa, battaniyeye sardık, kendimiz açıktayız, domatesi açıkta bırakmıyoruz. Hala bekliyoruz soba yakıyoruz. Domatesi değil, son don bizi de vuracak. Bazen bu halimize gülüyoruz" şeklinde konuştu.

BAHÇEDE ATEŞLİ MESAİ
Yoğun limon üretiminin yapıldığı bölgelerden Batısandal'da ise çiftçiler limon bahçesi kenarlarında çalı ve lastik yakarak zirai don nöbeti tuttu. Çiftçiler bunun zirai dona karşı son çare olarak yaptıklarını belitti.
200 ağacını korumak için bahçede nöbet tuttuğunu dile getiren Mustafa Günay, "Derece sıfırın altına düştü. Derece sıfırın altında eksi 3 dereceyi gösteriyor. Sabaha kadar bu soğuğu yiyeceğiz. Can çabası, Allah'tan gelenin önüne durulmaz, bir şey yapamayız. Ama o kadar emeğimiz belki kurtulur hesabıyla uğraşıyoruz" diye konuştu.
Günay, son çare olarak bahçe çevresinde çalı ve lastik yaktıklarını söyledi.
Çiftçilerin zirai don nöbetinin 3 gün daha sürebileceği tahmin ediliyor. (İHA)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA