“MERSİN 7 YIL DAHA ZEHİRLİ ATIKLARLA BİRLİKTE YAŞAYACAK” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“MERSİN 7 YIL DAHA ZEHİRLİ ATIKLARLA BİRLİKTE YAŞAYACAK”


 

CHP Milletvekili Atıcı, Kromsan atıklarını TBMM’ye taşıyarak, “Mersin halkı en az 2023 yılına kadar zehirli krom atıklarıyla birlikte yaşacak" dedi.

Haber Merkezi 

CHP Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın planına göre Mersin halkının 2023 yılına kadar zehirli krom atıkları tehlikesi altında yaşamaya devam edeceğini belirtti.
TBMM'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında Mersin’in göbeğindeki Kazanlı'da, Kromsan Fabrikası'nda depolanan tonlarca zehirli krom atığının durumunu gündeme getiren Aytuğ Atıcı; bu zehirli atıkların sadece Mersin’i, Türkiye’yi değil tüm Dünya’yı 10 kere yok edecek kadar bir büyük tehlike olduğunu ifade etti.
Aytuğ Atıcı, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamasına göre 1,5 Milyon ton +6 değerlikli zehirli krom atığının varlığının Bakanlıkça kabul edildiğini belirterek; "Bu atıkların miktarı açıklanmayan bir bölümünün 2009 yılında kurulan Eski Teknoloji Atıkları Nötralizasyon Tesisi'nde tehlikesiz hale getirilerek depolandığı, tehlikeli atıkların tamamının bertaraf işleminin ise ancak 2023 yılına kadar tamamlanmasının Bakanlıkça planlandığı ifade ediliyor. Yani AKP hükümeti, 1,5 milyon ton tehlikeli krom atığıyla Mersinlileri kaderine terk ediyor ve 2023 yılına kadar bu zehirle birlikte yaşamamızı istiyor.” dedi.
Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, başta nükleer santral tehlikesi olmak üzere, termik santrallerin, sülfürik asit fabrikasının ve krom fabrikasından kaynaklı zehirli krom atıklarının çevreyi ve canlı yaşamını tehdit ettiğine dikkat çekerek, "Yatırım yaptığını iddia ederek Mersin'i adım adım felakete sürükleyen AKP hükümeti, Mersinlilere ölümü mü reva görmektedir? Başta narenciye olmak üzere zengin tarım ürünleriyle, turizmiyle, deniziyle, doğasıyla eşsiz güzelliklere sahip olan Mersin'imizin yok edilmesine; Mersin'de yaşayan yurttaşlarımızın sağlığının, işinin, aşının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz. Mersin için mücadelemiz sürecek." dedi.


   




Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 




  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 




sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA