TBMM’de 194 kadın koltuğu işgal altında | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

TBMM’de 194 kadın koltuğu işgal altında


 

KA.DER: “194 koltuğu istiyoruz! O koltukları alana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!”

Haber Merkezi

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, seçme ve seçilme hakkını elde etmenin 82. yılında, TBMM’deki 194 ‘kadın koltuğu’nun erkek işgali altında olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Dinçer, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını 82 yıl önce, 5 Aralık 1934’te elde ettiğini anımsatarak, “82 yıldır, hemen her konuda birbirini yiyen erkek siyasetçilerin uzlaştığı tek konu ‘kadınların siyasetten uzak tutulması’ oldu” dedi. Siyasi partilerin erkekleri iktidara getirmek için kadınların emeğini sömürürken, iş seçim listelerini yapmaya geldiğinde kadınlar yokmuş gibi davrandığını da dile getiren Dinçer, “TBMM’deki partilerin kadın oranlarına bakınca, her kampanya döneminde adaletten, eşitlikten, pozitif ayrımcılıktan bahseden partilerin kadın-erkek eşitliği konusunda ‘samimiyeti ve gerçek yüzü’ de ortaya çıkıyor. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinin ardından TBMM’de kadın oranı yüzde 14,73. AK Partili milletvekillerinin yüzde 10,73’ü (34 kişi), CHP’lilerin yüzde 15,04’ü (20 kişi), MHP’lilerin yüzde 7,5’i (3 kişi), HDP’lilerin yüzde 38,98’i (23 kişi) ve 1 de bağımsız milletvekili kadın. 469 erkek milletvekiline karşın, 81 kadın milletvekili var. Başka bir deyişle 194 koltuk işgal altında! TBMM’deki Mehmet, Ali ve Mustafa isimli milletvekili sayısının toplamı bile kadın milletvekillerinin toplamından 12 fazla! BM 2014 Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde Türkiye, 105 ülke arasında 71’inci, Dünya Ekonomi Forumu 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda ise 145 ülke içinde 130’uncu sırada yer alıyor. Aynı rapora göre Türkiye mecliste kadın temsiliyetinde 86’ncı, bakanlık pozisyonlarında 139’uncu sırada bulunuyor.

Kadınların olmadığı Meclis ‘doğal olarak’ kadınlar için çalışmıyor. Aksine ‘kadın ve çocuk düşmanı’, tüyler ürpertici yasalar çıkarmaya çalışıyor, eşitsizlik ve adaletsizlik uçurumunu daha da büyütmek için elinden geleni yapıyor. Kadınların işgücüne katılımının artması, erkeklerle eşit eğitim hakkına sahip olması, eşit işe eşit ücret verilmesi, çocuk yaşta evliliklerinin ve kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, yolsuzlukla mücadele edilmesi, çevre ve kadın dostu kentler için TBMM’nin yüzde 50’sinin kadın olması gerekiyor. Maalesef Mersin’i TBMM sinde temsil eden 11 milletvekilinin 11’i de erkek! Yüzde 50’den azına razı değiliz, gasp edilen 194 koltuğu istiyoruz! O koltukları alana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!” dedi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA