ALMAN KARDEŞ KENTE PKK BOYKOTU | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ALMAN KARDEŞ KENTE PKK BOYKOTU


 

Mersin’in Anamur Belediye Meclisi, Almanya’nın Bingen kenti ile 2011 yılında gerçekleştirdiği Kardeş Kent anlaşmasının dondurulması için ön çalışma başlattı.

Haber Merkezi

PKK’yı terör listesinden çıkaran Almanya’ya, tepkiler sürüyor. Mersin´in Anamur Belediye Meclisi, Almanya’nın Bingen kenti ile 2011 yılında gerçekleştirdiği Kardeş Kent anlaşmasının dondurulması için ön çalışma başlattı. 
Dün gerçekleştirilen Belediye Meclisi’ne ek gündem ile gelen konuyla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel, son gelişmeler hakkında meclise bilgi verdi.
Belediye Başkanı Mehmet Türe de, bu kararı almalarında Almanya’nın PKK’yı terör listesinden çıkarmasının etkili olduğunu söyledi. Anamur’un 3 ülkede kardeş kenti olduğunu söyleyen Türe, “Bunlardan birisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne, diğer Azerbaycan Şemkir ve son olarak da Almanya’nın Bingen kentidir. Bingen kenti ile gerçekten 2010 yılından bu yana çok güzel bir diyalog geliştiriyoruz. Anlaşma kağıt üzerinde kalmadı.  Sürekli gidiş gelişler sosyal projeler yaptık. Ama son zamanlarda Almanya hükümetinin devletinin ülkemizle ilgili bir takım olumsuz politikalar izlemesi hepimizi rahatsız ediyor gerçekten soykırımın kabul edilmesi oraya kaçan teröristlere ev sahipliği yapılması ve geri verilmemesi, Alman silahlarının Türkiye´ye verilmemesi ve kullanımının yasaklanması gibi çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Bunun yanında en acısı PKK terör örgütünün terör örgütleri listesinden çıkarılması gibi duyumlarımız var. Tabi biz ülkemizin hassas olduğu konulara belediyelerimizde meclis üyelerimizde duyarsız kalamayız. Bizde karşılığını veririz” dedi. 
Bu tür konularda hemen karar vermemek gerektiğini ve temkinli yaklaşılması gerektiğinin de altını çizen Türe; “Ama acele etmemek lazım radikal kararları bir anda almamak lazım İstişare yapmak lazım. Ama kesin olarak şunu söylemek lazım. Bizde bu kardeş şehir anlaşmasına son veririz. Her ne kadar yerelde belediyeler olsak da genelde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimizi ve devletimizin politikalarını desteklemek, kamuoyuna yaymak ve vatandaşa anlatmak durumundayız. Böyle bir karar olursa biz de tedbirimizi alırız. İnşallah bizim tahmin ettiğimiz gibi olmaz daha güzel olur ve biz de kardeş kent anlaşmamızı iptal etmeyiz devam eder” diye konuştu. 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA