“PARTİ MEMURU OLUŞTURULMAK İSTENİYOR”


 

Hükümetin, kamu kurumlarıyla ilgili genel yönetmelikte yaptığı değişiklikle görevde yükselme ve unvan değişikliği atamalarında ‘torpile’ kapıları sonuna kadar açtığını savunan Türk Büro Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut, “Devlet memuru kavramı yıkılarak, parti memuru oluşturulmak isteniyor

GİZEM EKİCİ

Kamuya sözlü mülakat ile personel alımına tepkiler sürüyor. Son olarak Türk Büro Sen Mersin Şubesi, yaptığı basın açıklaması ile mülakatlı alımlara tepki gösterdi. 
Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilciliği binasında Türk Büro Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut tarafından yapılana açıklamaya sendika üyeleri de destek verdi. 
“Sözlü mülakatlara Yenikapı ruhu yansıtılacak mı?” başlıklı açıklamasında öncelikle 22 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile ilgili konuşan Özbulut, bu düzenlemeyle daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolara da sözlü sınav şartı getirildiğini işaret etti.

“HÜKÜMET YANDAŞ KAYIRMACILIĞINI TÜM HIZIYLA SÜRDÜRÜYOR”
“Bilindiği üzere sözlü sınavların kamuya zarar verdiğini daha önce de hükümet yetkililerine iletmiştik. Sözlü sınavlarda geçerli olan tek kriter maalesef yandaş olmaktır” diyen Başkan Özbulut, “Kamuda devlet memuru kavramı yıkılarak, parti memuru oluşturmak istenmektedir. Devlette devamlılık esastır. Ancak, partilerle gelen ve partilerle giden memurlar ile Devlet ortadan kalkacaktır. Yeni yönetmelik yayınlanmadan önce sadece şube müdürü, müdür ve müfettiş gibi kadrolara yazılı sınav sonrası sözlü mülakat uygulanmaktaydı. Düzenleme ile artık Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamındaki tüm kadrolara yazılı sınav sonrası, sözlü mülakat da uygulanacak. Türk Büro-Sen olarak, sözlü mülakat uygulamasına geçtiğimiz yıllarda bir çok dava açarak, kazandık. Ancak hükümet yetkilileri yargı kararlarını hiçe sayarak, bu defa hülle yoluyla unvanlı kadrolara hukuksuz ve liyakatsız atamalar yapmıştı. Bu atamalara karşı açmış olduğumuz davaları da kazanmamıza rağmen, iktidar sahipleri hiçbir şekilde hukuk tanımayarak kadrolaşmalarını sürdürmüştü.

“TRT’YE SPİKER ALINMADIĞI SÜRECE SÖZLÜ MÜLAKAT YANLIŞTIR”
Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolar için de sözlü mülakat şartı getirilmiştir. Kamuda sözlü sınavlar TRT’ye spiker alımı olmadığı sürece tamamen yanlış bir uygulamadır. 14 yıllık AKP iktidarının, liyakatı ortadan kaldırması, kamuda yandaş ve cemaat mensubu olmayı tek kriter alarak yapmış olduğu atamaların bedelini, 15 Temmuz gecesi Türk Milleti ağır bedellerle ödemiştir. Aynı acıların yeniden yaşanmasını istemiyorsak, kamuda sözlü sınav şartı kaldırılmalıdır. Atamalar yazılı sınav sonucuna göre, liyakat ve tecrübe kriterleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır” diye konuştu.

“SÖZLÜ SINAVLARA YENİKAPI RUHU YANSITILACAK MI?”
15 Temmuz ihanet kalkışması sonrası, hükümet ve muhalif siyasi partilerin olması gerektiği gibi hainlere karşı birlikte mücadele ettiğini de anımsatan Türk Büro Sen Mersin Şube Başkanı Hamdullah Özbulut, özellikle iktidar partisinin demokrasi, hukuk ve liyakat vurgusu yaparak, “Yenikapı Ruhu”nun asla bozulmayacağını vurguladığını anımsattı. 
“Haklı olarak biz de yapılan bu düzenleme sonrası, ‘Sözlü mülakatlara Yenikapı ruhu yansıtılacak mı?’ diye merak etmekteyiz” diyen Özbulut, “Mülakatlarda sadece yandaş olma kriteri mi baz alınacak, yoksa gerçekten liyakat sahibi olan memurlarımız hak ettikleri yerlere getirilecek midir? Aksi durumun söz konusu olması durumunda ise, siyasi iktidara yandaş olmayan hiç kimse Devlette çalışma imkanına sahip olamayacaktır.

“YÖNETMELİĞİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ”
Türk Büro-Sen olarak, Hükümeti tekrar uyarmak istiyoruz. Kamu kurumlarında sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Devlette yazılı sınav sonrası, kazananlar arasından yapılacak atamalarda liyakat sahibi olanlar ilgili görevlere getirilmelidir. Aksi durumda yeniden 15 Temmuz geceleri yaşayabiliriz. Bu yönetmeliğin iptali için dava açacağımızı da kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi 

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA