MERSİN’DE KAN KAYBI SÜRÜYOR | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MERSİN’DE KAN KAYBI SÜRÜYOR


 

Mersin’de ihracatta 2016’nın ilk 7 ayında yaşanan düşüş sürüyor. Mersin hinterlandından yapılan ihracat geçen yıla göre yüzde 7 azalarak 4 milyar 158 milyon dolara gerilerken, 298 milyon dolarlık kayıp yaşandı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın Aylık Göstergeler Temmuz Bülteni yayınlandı. Bültende yer alan ve TÜİK tarafından açıklanan geçici veriler, gerek Mersin hinterlandı kapsamında gerekse Mersin firmaları tarafından yapılan ihracatın Türkiye genelinde ilk 7 ayda görülen yüzde 4’lük düşüşün üzerinde olduğunu ortaya koydu. Buna göre 2016 yılı Ocak-Temmuz döneminde Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracat önceki yıla göre yüzde 7 azalarak 4 milyar 456 milyon dolardan 4 milyar 158 milyon dolara geriledi. İhracatçılar, bu düşüşle 298 milyon dolarlık kayıp yaşadı. İthalatta da yüzde 6 düşüş kaydedilirken, hinterlanttan geçen yılın ilk 7 ayında yapılan 7 milyar 589 milyon dolarlık ithalat bu yılın aynı döneminde 7 milyar 118 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde dış ticaret açığı ise yüzde 6 azalarak yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Belirtilen dönemde Mersin hinterlandı kapsamında ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıla göre 1 puan azalış göstererek yüzde 58 olarak gerçekleştirilirken, Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatın yüzde 5,1’i, ithalatın ise yüzde 6,2’si Mersin hinterlandından yapıldı.

Ocak-Temmuz 2016 döneminde Mersin firmalarının gerçekleştirdikleri ihracat ise yüzde 6 ile Türkiye genelinin üzerinde bir azalışla 796 milyon dolardan 751 milyon dolara düştü. Mersin firmalarının 7 aylık ihracat kaybı 45 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde Mersin firmalarının ithalatı da yüzde 8 azalarak 743 milyon dolardan 684 milyon dolara düştü. 

İHRACAT DARALMASINDA AVRUPA VE ASYA ÜLKELERİNİN PAYI BÜYÜK
2016 yılı Ocak-Temmuz döneminde Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen toplam ihracat hacminde geçen yıla göre daralmada Avrupa ve Asya ülkelerinin önemli payı oldu. Söz konusu dönemde Avrupa ve Asya ülkelerinin ihracat hacminde geçen yıla göre yaşanan daralma, Mersin ihracatına da yansıdı. Yılın ilk 7 aylık döneminde Avrupa ülkelerinde Rusya Federasyonu, Asya ülkelerinde Irak, İsrail, İran ve Çin geçen yıla göre ihracat azalışında etkili olan ülkeler oldu.
Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen ithalatta ise 2016 yılı Ocak- Temmuz döneminde Avrupa ve Amerika ülkelerindeki azalış, ithalatta geçen yıla göre daralmada etkili oldu. Belirtilen dönemde Avrupa ülkelerinde Rusya Federasyonu, Bosna-Hersek ve Ukrayna, Amerika ülkelerinde ise Meksika ve Ekvator ithalat azalışında etkili olan ülkeler olarak öne çıktı. (İHA)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA