Hayallerinizin peşinden gidin! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Hayallerinizin peşinden gidin!


 

Polislikten ayrıldıktan sonra Mersin Üniversitesi’nde hocası sayesinde ekslibris sanatıyla tanışan İsmail Aslan, Rusya’dan onur ödülü aldı.

Türkiye’de çoğu kişinin adını bile bilmediği 'ekslibris' sanatı ile tanışarak polislik mesleğini bırakan, ardından aldığı eğitimler sonucu birçok ödül kazanan İsmail Aslan (44), son olarak Rusya’nın Vologda kentinde bin 500 yarışmacının katıldığı uluslararası ekslibris yarışmasında onur ödülüne layık görüldü.

İlkokuldan itibaren içerisinde sanat aşkı bulunduran Elazığlı Grafik Sanatçısı İsmail Aslan, sanatçı kimliği ile başarılara imza atıyor. İçindeki sanat aşkı uğruna, polislik mesleğinden ayrılan Aslan, Fırat Üniversitesi’nde grafik tasarım bölümü okuduktan sonra Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Ardından üniversitedeki hocası sayesinde kitap yazar ve severlerin iç kapağına yapıştırdıkları estetik kaygılarla yapılan küçük ebatlı grafiksel çalışmalar olarak adlandırılan ekslibris sanatıyla tanışan Aslan, dünya üçüncülüğü olmakla birlikte 10’a yakın ödül aldığı öğrenildi. Aslan, bu yıl ise Rusya’nın Vologda kentinde düzenlenen 36. Uluslararası Ekslibris Yarışması'nda onur ödülüne layık görüldü.

"İÇİNDEKİ SANAT UĞRUNA POLİSLİKTEN VAZGEÇTİ"
Yeteneğinin doğuştan geldiğini belirten İsmail Aslan, “İlk fark ettiğim zamanlar ilkokul dönemleriydi. İleride iyi bir ressam ve tasarımcı olmak gibi bir hayalim vardı. O dönemlerde elimdeki imkanlar kısıtlı olduğu için istediğim hayalleri gerçekleştirmek günümüz şartlarına göre zordu. Üniversite yıllarına kadar sanat içimde kalan bir şeydi. Hatta bu öyle bir vazgeçilmez hale geldi ki başladığım polislik mesleğinden ayrılmak zorunda kaldım” dedi.

"TÜRKİYE ADINA BU ÖDÜLÜ ALMAM BENİM İÇİN ONUR VERİCİ"
Polislikten ayrıldıktan sonra Mersin Üniversitesi’nde hocası sayesinde ekslibris sanatıyla tanıştığını dile getiren Aslan, “Bu bende vazgeçilmez bir hal aldı. Benim için su, yemek, uymak gibi gündelik ihtiyaçlar haline geldi. Daha sonra tatlı ama küçük bu hastalık bir süre sonra başarılı olmamım belirtilerini göstermeye başladı. Kendi atölyemde ekslibris üzerine çalışmalar yapmaya başladım. 2007’de ilk meyvesini Bulgaristan'da alarak dünya üçüncüsü oldum. Arkasından Ukrayna’daki uluslararası yarışmada teşvik ödülü aldım ve çalışmam yarışma afisi olarak kullanıldı. Ardından Fırat Üniversitesi’nin düzenlediği karikatür yarışmasında birinci oldum. Son olarak bu yıl Rusya’nın Vologda kentinde yapılan yarışmada uluslararası onur ödülünü kazandım. Bu ödül benim için diğer ödüllere göre daha önemli. Çünkü Rusya ile ilişkilerimiz şuan da yeni iyileşmeye başladı. Bu dönemlerde Türkiye adına bu ödülü almam benim için onur verici” diye konuştu.
Türkiye’de çok bilinmeyen sanatla ilgili bilgili veren Aslan, "Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu özgün yapıtlardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır" şeklinde konuştu.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA