Mimarlardan uyarı: “Yaşam alanları korunmalı” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Mimarlardan uyarı: “Yaşam alanları korunmalı”


 

Daha iyi bir dünya temasıyla 3 Ekim Dünya Mimarlar Günü’nü kutlayan mimarlar, yaşam alanlarının korunması için de uyarı yaptı.

Haber Merkezi

Mimarlar Odası Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sakar, 3 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nü yaptığı yazılı açıklama ile kutladı, 
Birleşmiş Milletler-UNESCO tarafından Ekim ayının ilk pazartesi gününün Dünya Mimarlık Günü olarak tanımlandığını anımsatan Sakar, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) de her yıl, farklı bir tema kapsamında, çeşitli etkinlikler ile mimarlığın toplumun gündemine getirilmesini ve farkındalık oluşturulmasını amaçladığını belirtti. 
UIA’nın 2016 Dünya Mimarlık Günü temasını  “Daha iyi bir dünya tasarla” olarak belirlediğini bildiren Ömer Sakar, Türkiye Mimarlar Odası’nın da, belirlenmiş olan temayı, 5 önemli eksende toplumla ve mimarlarla paylaştığını söyledi. 
“Daha iyi bir dünya, barış, demokrasi, hukuk, haklar ve özgürlükler ile ve bu değerlerin mekânsallaştığı kamusal alanın nitelikli tasarımı ile olanaklıdır ve mimarların da bütün bu başlıklarda önemli sorumlulukları bulunmaktadır” diyen Başkan Sakar, “Barışın egemen olduğu, savaşların ve terörün yeryüzünden silindiği,  insanların mülteci durumuna düşürülmediği, vatansızlaştırılmadığı, yaşam güvencelerinin sağlandığı, çevre ve kültür değerlerinin korunduğu bir dünyanın mümkün olduğu bilinmelidir. Başta yaşama hakkı olmak üzere, temel insan hak ve özgürlüklerinin güvenceye alındığı, laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı ve anayasal, bilimsel, demokratik kurumlar ile kullanıcıların karar süreçlerinde yer aldığı, açık, şeffaf, hesap verebilir yönetim anlayışı insan yaşamı için temel güvencedir. Bu evrensel değerlerin, insan yaşamını doğrudan etkileyen, sosyal, ekonomik, kentsel ve mekânsal gelişme süreçlerinde temel ilkeler olarak ödünsüz uygulanması ve sürekliliği ‘daha iyi bir dünya’nın olmazsa olmaz politikasıdır. 

“YAŞAM MAYNAKLARI KORUNMALI”
Küresel ekonomi baskılarının tehdidi altında bulunan; havanın, suyun, toprağın, doğanın ve kültürün, kentsel ve kırsal mekânın kısaca yaşam kaynaklarının korunması, herkes için öncelikle de karar vericiler için esas bir sorumluluktur.
Yeryüzünde sorunlar yelpazesi büyüdükçe ve yoğunlaştıkça mimarlığın, planlamanın ve tasarımın, insanlar için daha iyi bir gelecek sağlamadaki yenilikçi ve yaratıcı gücü bugün çok daha büyük bir önem taşımaktadır. 
Daha iyi bir dünya için, ülkemizde; doğanın ve kültür varlıklarının tahribine, her biri yapıldıkları dönemin önemli modern mimarlık örnekleri ve ortak mirasımız olan TBMM Halkla İlişkiler Binası, İller Bankası Binası vb. yapılarımızın yıkılarak yok edilmelerine,  böylelikle tasarımın ve mimarlığın değersizleştirilmesine yol açan politikalara son verilmesini talep ediyoruz. Yeryüzünde her alanda yaşam kalitelerinin yükseltilmesinde, küresel ekonomi politikalarının doğa, kültür ve mekân üzerindeki baskısının sonlandırılmasında mimarların, mimarlığın ve tasarımın önemli rolünü vurguluyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz” diye konuştu.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA