“Birbirimizi tanıyarak ilerleyebiliriz” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“Birbirimizi tanıyarak ilerleyebiliriz”


 

ASCAME Turizm Komisyonu Başkanı Jeronimo Perez Casero, Akdeniz turizmini geliştirmek için ülkelere birlik çağrısı yaptı.

Akdeniz ülkeleri arası turizm hareketini artırmak adına iki yılda bir Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) tarafından organize edilen Akdeniz Turizm Forumu-MEDITOUR 2016, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) ev sahipliğinde Mersin’de yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla Divan Otel’de gerçekleştirilen MEDITOUR 2016’nın açılışında, Akdeniz ülkelerinin turizminin geliştirilmesi için çalışmaların birlikte yapılması gerektiği mesajları verildi. Bu yıl ‘Akdeniz’in Yükselen Destinasyonları Yükselen Destinasyon Olarak Akdeniz’ sloganıyla düzenlenen forumda, Akdeniz’in vazgeçilmez bir turizm destinasyonu olması yönünde somut öneriler paylaşılarak, yol haritaları çizilmesi hedefleniyor.

“TURİZM HUZUR İSTER, BARIŞ İSTER. TURİZM BİRBİRİNİ TANIMAK İSTER”
Forumun açılış konuşmasını yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve ASCAME Lojistik Komisyonu Başkanı Şerafettin Aşut, turizmin, doğrudan insana dokunan, merkezinde insan olan, insana en çok hitap eden bir sektör olduğunu söyledi. Bu nedenle turizme verilen rolün ve bu sektörden beklentinin paranın ötesine geçtiğini vurgulayan Aşut, “Barışın olmadığı yerde sanayi belki olabilir. Başka sektörler, sıkıntıların arasında da devam edebilir. Ancak, turizm huzur ister, barış ister. Turizm birbirini tanımak ister. Bundan dolayı bizler turizmi desteklerken, aslında dünyanın ihtiyacı olan sosyal huzuru, siyasi istikrarı ve sonunda oluşan ekonomik zenginliği destekliyoruz. Birbirimize ne kadar uzak kalırsak dostluğa değil, düşmanlığa pirim veririz. İnsan, bilmediğine düşman olur. İşte turizm bu anlamda bu yakınlaşmayı ve birbirimizi tanımayı sağlayacak, sonunda da beklenen ekonomik katma değeri oluşturacak bir enstrümandır. Bizce esas önemi de budur” dedi.

“KÜRESEL SORUNLAR ANCAK KÜRESEL VE BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ İLE ÇÖZÜLEBİLİR”
Akdeniz’in, medeniyetlere hayat veren kadim bir ticaretin merkezi olduğunun altını çizen Aşut, Akdeniz havzasının ulaşım rotalarının birleştiği yer olduğunu belirtti. Dünyanın başka hiçbir bölgesinde Akdeniz kıyılarında ve adalarındaki kadar çok devlet ve medeniyet kurulmadığını dile getiren Aşut, MEDITOUR 2016 kapsamında bu zenginliğin geleceğe nasıl taşınacağının, sürdürülebilir kılınabileceğinin tartışılacağını kaydetti. Son 10 yıldır sürekli küresel değişimlerden, değişen ticaret haritalarından ve değişen pazarlardan bahsedildiğini ifade eden Aşut, küresel sorunların ancak küresel ve bölgesel işbirliği ve her düzeyde bütünleşme ile çözülebileceğini vurguladı. Beraberinde kırka yakın sektörü kalkındıran turizmdeki işbirliğinin, dalga dalga diğer sektörlere de yayılacağını anlatan Aşut, “Bölge olarak belki zor bir dönemden geçiyoruz. Ancak, zorluklara boyun eğmeyen bir coğrafyanın evlatlarıyız. Böylesi buluşmalar aramızdaki diyaloğu ve birlikteliği hiç kuşkusuz daha da perçinliyor” diye konuştu.

“ÜLKELER, ANCAK BİRBİRİNİ DAHA İYİ TANIMALARI HALİNDE İLERLEYEBİLİRLER”
ASCAME Turizm Komisyonu Başkanı Jeronimo Perez Casero ise konuşmasında, Akdeniz turizmini geliştirmek için ülkelere birlik çağrısı yaptı. ASCAME olarak 20 yıl önce önlerine turizm hedefini koyduklarını belirten Casero, bugün Akdeniz çanağında turizmde istedikleri noktaya yaklaştıklarını, sıkıntıları aştıklarını söyledi. Günümüzde artık bölgede önemli turizm yatırımlarının gerçekleştiğini, tüm turizm çalışanlarının Akdeniz dillerine hakim olduğunu vurgulayan Casero, “MEDITOUR 2016 Forumu’nun mesajları da bu yönde olmalı. Hepimiz birbirimizi daha yakından tanımaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Akdeniz’de turizmi geliştirmek ve turistleri çekmek için onlara hem ideal hem farklı bir hayat şartı sunmaları gerektiğinin altını çizen Casero, şöyle devam etti: “Bu şekilde gerçekten büyük bir ivme kat etmiş olacağız. Tabii ki, bu sayede büyük gelişim sağlayacağız. Günümüzde derin dönüşümler yaşanıyor. Bu derin dönüşümler, dünyanın panoramalarını da değiştirebilirler. Bu büyük dönüşümler, hepimizi etkileyecektir. Bu forum, bütün Akdeniz ülkelerine mesaj iletiyor ve tüm ülkelerin birbirini daha iyi tanımaları lazım. Sonuçta bildiğiniz sürece ilerleyebilirsiniz. Hepimizin aynı doğrultuda ekonomilerimizi yükseltmemiz için çalışmamız lazım. Bu şekilde adaleti, barışı sağlayabiliriz.”

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KILINMASI, TÜM AKDENİZ ÜLKELERİ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR”
Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise Akdeniz çanağının, tarih boyunca dünyaya yön vermiş büyük medeniyetlerin bıraktığı insanlık mirasına ve son derece zengin kültür hazinelerine sahip önemli bir coğrafya olduğunu söyledi. Akdeniz'in turizm sektörü için büyük önem arz eden bu kültürel değerlerin yanında sahip olduğu iklim ve doğa harikası güzellikleri ile turizmin her çeşidine hizmet verecek potansiyele sahip olduğunu da vurgulayan Çakacak, “Akdeniz havzası ülkelerinin sahip olduğu bu potansiyel, bölgeyi dünyanın lider turizm destinasyonu kılmakta ve dünya turizminin merkezi konumuna taşımaktadır” diye konuştu.
Turizm sektörünün, Akdeniz ülkelerinin gayri safi milli hasılalarının önemli bir kalemini oluşturduğuna işaret eden Çakacak, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bu nedenle turizm sektörünün geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması, tüm Akdeniz ülkeleri için hayati önem taşımaktadır.” (İHA)


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA