Zeytin hasadı buruk başladı | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Zeytin hasadı buruk başladı


 

Mersin’in Mut ilçesinde verimin düşük olmasından dolayı zeytin hasadı buruk başladı.

Mut Ziraat Oda Başkanı Faruk Deniz, geçen yıl 168 bin ton zeytin ve 25 bin ton zeytinyağı rekoltesinin gerçekleştiği ilçede bu yıl rekoltenin çok düşük olacağını söyledi. Geçen yıl 3 ila 7 lira arasında değişen fiyatlara satılan zeytinin bu yıl 1,50 lira ile 3 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Deniz, "Bu fiyatlar bile sabit değil. Her gün yukarı çıkacağına maalesef düşmekte. Zeytinyağı fiyatları ise geçen yıl 20 liraya kadar yükselmesine rağmen bu yıl 9 liradan satılıyor” dedi. 

“Bu yıl Ege’de var dönemi yaşanırken, Mut’ta yok dönemi yaşanıyor” diyen Deniz şöyle devam etti: “Mut'un toplam tarım arazisi 691 bin dekar olup bunun yaklaşık üçte biri olan 274 bin 500 dekarında zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu da ilçenin ekonomik alanda kayısıdan sonra temel taşlarından birisi de zeytinciliktir. Tescillenmiş 1300 yıllık anıt zeytin ağacının da Mut ilçesinde olduğunu göz önüne aldığımızda ilçede zeytin ve zeytinyağı kültürü çok eski yıllara dayanıyo”.
Tüccar Muhammet Acar, "Geçen yıl almış olduğumuz zeytinyağları elimizde kaldı. Alış fiyatına bile alıcı bulamıyoruz. Dışarıdan tüccar gelmiyor. Meydan yerli tüccarlara kaldı. Fiyatlar desen geçen yıllara göre yarıdan da aşağı indi. Yok, yılımız olmasına rağmen fiyatların daha da yukarıda olması gerekirken maalesef çok aşağılarda” dedi. (İHA) 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA