Plan 1 ay daha ertelendi!


 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı öncesi merakla beklenen 1/100 binlik plan meclis gündemine gelmedi. Planın meclise gelmesi 1 ay daha ertelendi.

SONER AYDIN

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2016 Yılı Eylül Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşiminde bu ay gelmesi beklenen, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımında hayati öneme sahip olan 1/100 binlik plan meclis gündemine gelmedi. Planla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz planın meclise gelmesi haline ret oyu vereceğini söyledi. 
“O TESİSİ YAPACAKLAR”

Dün meclise gelmesi beklenen planın gecikmesini eleştiren Başkan Kocamaz, “1/100 binlik planla ilgili değerlendirme çağrısında bulunmuştuk, ama şu saate kadar herhangi bir fikir alışverişi çıkmadı. O yüzden bu planı 1 ay erteledik. O zamana kadar da arkadaşlar değerlendirme yapmazsa bu iş sürüncemede kalır. Bu meclis şu anda cendereye sıkışmış durumda. Hali hazır 1/100 binlik plan var ve Akkuyu bölgesi işlenmiş durumda. Bu planı buzdolabına koyarsak o tesisi oraya yaparlar ve uluslararası anlaşmalara göre kanun gereği yapacaklar. Meclisimizin de kanun üstünde karar verme yetkisi yok. Diğer taraftan bu imar planını kabul etsek de etmesek de son sözü yine Çevre Bakanlığı söyleyecek. Bir dahaki meclise kadar istişarenizi yapmanızı ve daha fazla ötelenmemesini istiyorum. Grup başkanlarına çağrı yapıyorum, bir araya gelerek bu konuyu değerlendirin. Bu meclise bu konu gelince ben başında söylediğim gibi kesinlikle ret oyu vereceğim” dedi.

“ONLARIN NE HADDİNE”

Başkan Kocamaz’ın , “Planı kabul etsek de etmese de son sözü yine Çevre Bakanlığı söyleyecek” ifadelerinin üzerine söz alana CHPli meclis üyesi Akın Güneş, “Bilimsel anlamda onların ne hadlerine. Mersin’de yaşayan biziz. Bilimsel anlamda insan sağlığı siyasi koşullara pazarlık konusu edilebilir mi? Kaldı ki Mersin halkının yüzde 86’sı Nükleer Santrali istemiyor. Bunun içinde Ak Partili vatandaşlar da var. İnsan hayatı böyle ucuz siyasete alet edilebilir mi? Nükleer Santral plana konulursa kesinlikle hayır oyu vereceğiz” diye konuştu.

   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA