Sahil Yolu Projesi’nde sona yaklaşılıyor | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Sahil Yolu Projesi’nde sona yaklaşılıyor


 

Mersin-Aantalya arasındaki trafik çilesi yıl sonunda bitiyor

Haber Merkezi

Aydıncık ilçesini ziyaret ederek Akdeniz sahil yolu projesi kapsamında yapımına devam edilen bazı tünellerde incelemelerde bulunan ve şantiyede işçilerle bir araya gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Vali Özdemir Çakacak, projenin devamı niteliğindeki Gözce bölünmüş yolunun temel atma törenine de katıldı.
İlk olarak Mersin Antalya arası Akdeniz sahil yolu projesi kapsamında yapımına devam edilen ve yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan bin 20 metre uzunluğundaki Karayar tüneli ile birlikte toplam uzunluğu 2 bin 660 metreyi bulan 4 tünelde incelemelerde bulunan heyet, incelemelerin ardından Büyükeceli’deki tünel şantiyesinde çalışan işçilerle öğle yemeğinde bir araya geldiler.
 
“DEVLETİMİZ DAĞI DAĞLA KAVUŞTURUYOR"
Yemek sonrası tünel önünde basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulunan Kalkınma Bakanı Elvan, konuşmasında daha önceleri Türkiye'nin bütçesi ile Akdeniz Sahil Yolu’nun yapılamayacağının dendiğini anımsatarak “Bizim bir deyişimiz var bilirsiniz. 'Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur' diye. Hükümetimiz tünellerle dağı dağla kavuşturuyor. Bu yıl sonu itibariyle açılacak olan 6 tünelle birlikte toplam 10 tünelimiz hizmete girmiş olacak. Biliyorsunuz Akdeniz Sahil Yolu'nda toplam 27 tünelimiz var. Geride tamamlanacak olan 17 tünel kalmış oluyor. Bu kalan tüneller de hızla gerçekleştirilecektir" dedi.
 
“MERSİN ANTALYA ARASINDAKİ TRAFİK ÇİLESİ YIL SONUNDA BİTİYOR”
Ulaştırma Bakanı Arslan da zorlu arazi şartlarına sahip olan Akdeniz sahil yolunun sadece 14 kilometrelik kısmında toplam uzunluğu 4 bin 100 metre olan 6 tünelin inşa edildiğine değindikten sonra şöyle konuştu: “Tünellerimiz bitmiş, artık kaplamaları yapılacak. Hedefimiz yıl sonuna kadar bugün incelemelerde bulunduğumuz 6 tüneli milletimizin hizmetine sunmak ve Akdeniz Sahil Yolu'nun bu kısmını tamamlayarak bu güzergâhtaki trafik çilesini de bitirmiş olmaktır. Mesafe olarak kısa görünüyor olabilir, ama bulunduğu coğrafya ve inşaat şartlarını düşünürseniz çok önemli bir proje yapılıyor. Bu nedenle proje kapsamında tüm çalışma ekibi ve olağanüstü bir gayretle çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum"
 
“AYDINCIK-GÖZCE BÖLÜNMÜŞ YOLUNUN TEMELİ ATILDI ”
 Bakan Elvan, Bakan Arslan ve Vali Çakacak tünel şantiyesinde çalışan işçilerle buluştuktan sonra Aydıncık-Gözce bölünmüş otoyolunun temel atma törenine geçti.
Bakan Elvan burada yaptığı konuşmasında 80 yılda yapılan toplam tünel uzunluğunun 50 kilometre iken, sadece Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolu'nda yapılacak olan 27 tünelle aşağı yukarı 40 kilometre tünel inşa edileceğine dikkati çekerek, aradaki farkın görülmesi gerektiğini söyledi.
 Tünellerle ve viyadüklerle Mersin-Antalya arasındaki bütün trafiğin rahatlayacağını vurgulayan Elvan, şöyle devam etti: “Bugün temelini attığımız kesimle Mersin Antalya yolu  4 kilometre kısalacak, yarım saatlik seyahat süresi ise 10 dakikaya düşecek. Hizmetlerimiz ve projelerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Dün Türkiye'nin lideri seçilmiş Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın mega projelerinden birisi olan Asya ve Avrupa arasındaki 3. Boğaz Köprüsü'nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdi. Türkiye yoluna devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde millet iradesine ket vuran bütün engelleri bir bir aşarak devlet millet kardeşliği içinde 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Önce Allah'a, sonra milletimize güveniyoruz. Millet olarak üst akıl şebekelerinin, FETÖ ihanet şebekelerinin bölücü nifak odaklarının hesabını boşa çıkararak tek devlet,tek vatan, tek millet ve tek bayrak ülküsüyle yolumuza devam ediyoruz. Allah'a şükür onlar parçalamaya çalıştıkça bizim birliğimiz kuvvetleniyor. Onlar zayıflatmaya çalıştıkça bizim gücümüz artıyor. Bu millet nasıl İstiklal Harbi'nde yeniden doğmuşsa 15 Temmuz ikinci İstiklal mücadelesinde yeniden doğmuş, yeniden ülkesine, bayrağına, demokrasisine, istiklaline, devletine sahip çıkmıştır. Bundan sonra da çıkmaya devam edecektir. İhanet şebekeleri nerede olurlarsa olsunlar inlerine girilecek, milletin beklediği hesap mutlaka sorulacaktır."
Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz Sahil Yolu'nun çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Arslan da, şöyle devam etti: "27 tane tünel var. Az değil azımsanacak bir rakam değil. Kısa mesafe gibi gözükmekle birlikte tünelden çıkıyorsunuz viyadük, viyadükten karşıya geçiyorsunuz tekrar tünel. İçinde aynı anda 8 tane tünel, 6 tane viyadük barındırıyor. Bunun 2 tanesi daha önce ihale edilmişti. Şu temel atma kapsamında 6 tünel 6 viyadük var. Bu azımsanacak bir iş değil. Biz bunu daha hızlı bitirmek zorundayız. Daha hızlı bir şekilde bölgemiz insanının hizmetine bu projeleri bir an önce sunmak zorundayız. Bunun için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Hem sarp yerler hem aşırı virajlı hem de malzeme taşınması, çalışılması zor yerler."
Arslan, Türkiye'nin değil Avrupa'nın bütçesi yetmez denilen Mersin-Antalya arası Akdeniz Sahil Yolu'nun tünelleriyle viyadükleriyle bölünmüş yollarıyla hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini, hizmetlerin sadece bununla sınırlı olmadığını aktardı.
Vali Çakacak ise hem kent hem de ülkemiz adına böyle büyük projelerin gerçekleştirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ Bu projeler sadece maddi olarak değil, aynı zamanda yapımı da zor ve büyük projelerdir. Geçmişe baktığımızda Ankara ile İstanbul arasındaki Bolu tünelinin yıllarca yapılamadığını görüyoruz. Bugün ise iki komşu şehir olan Mersin ile Antalya arasında tam 27 tünel yapılıyor. 27 projenin rakam olarak söylenmesi kolay ancak yapımı çok zordur. Bunlar Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyetinin Vali’si olarak böyle büyük projelere tanıklık etmekten dolayı gurur duyuyorum. Böyle projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımıza, Kalkınma Bakanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza, Hükümetimizin tüm üyelerine ve Karayolları Genel Müdürlüğümüzün tüm mensuplarına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
 Konuşmaların ardından Bakan Elvan ile Bakan Arslan tören alanını dolduran Mersinlilerin huzurunda yüklenici firma yetkilisinden, sözleşmeye göre 2019 yılının Şubat ayında tamamlanması planlanan Gözce bölünmüş yolu projesinin 26 Ağustos 2018 tarihinde tamamlanması yönünde taahhüt aldı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA