Limon hasadı 1 lira 20 kuruşla başladı | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Limon hasadı 1 lira 20 kuruşla başladı


 

Türkiye’nin limon diyarı Erdemli ilçesinde ilk limon hasadı başladı.

Taze tüketilen 'mayer' cinsi limon 1 lira 20 kuruştan alıcı buldu. İlk fiyat çiftçilerin yüzünü güldürdü. En büyük limon alıcısı konumundaki Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ise çiftçinin de tüccarın da sezondan umudunu arttırdı. 

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, limon hasat edilen bahçeleri gezerek ilçe ekonomisine yön veren çiftçilere ve işçilere cezerye ikram etti. Başkan Tollu, ilk limonu hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle 'besmele' çekerek kesti.
Başkan Tollu, "Erdemli'nin en önemli geçim kaynaklarından biri limon. Türkiye'de limonun yüzde 70'i Erdemli'de üretiliyor. Erdemli'de ekonomik hayat hemen hemen limon üzerine dönmekte. Yılda üç ürün alınabilen Erdemli'de en büyük girdi limon hasadında gerçekleşiyor. Bu yıl çok şükür verim çok iyi. Fiyatında 1 lira 20 kuruş olduğunu düşündüğümüzde çiftçilerimiz açısından iyi olacağını düşünüyoruz. İleriki süreçte bu fiyatın çok daha iyi olmasını temenni ediyoruz" dedi.

"HERKESİN KAZANÇLI OLDUĞU BİR SÜRECİN BAŞINDAYIZ"
İhracat kapılarının açılmasından sonra limon fiyatının biraz daha yüz güldüreceğini ifade eden Tollu, "Çiftçilerimiz ülke ekonomimize çok ciddi manada katkı sunuyorlar. Tarımla uğraşan insanlarımız işsizliğin azalmasında da büyük pay sahibi. Yani herkesin kazançlı olduğu bir sürecin şuanda başlangıcındayız. Bu üretim sezonunun çiftçilerimiz için, ülkemiz için, Erdemlimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

ÜRETİCİ RUS PAZARININ AÇILMASINA SEVİNDİ 
Limon alımı yapan tüccarlardan Sebahattin Elal ise, "Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi narenciye de bizim için çok büyük bir faktör oluşturdu. Bu sebze olsun narenciye olsun. Bu çok iyi oldu, devamını diliyoruz. Hükümetimizin de başarılarını diliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun vatana, millete" dedi.
Üreticilerden Hüseyin Rıdvan Yüce ise, "Mayer cinsinin ilk hasadına başlamış bulunuyoruz. Ürünümüz bol, verimi kaliteli, fiyatlarda iyi olacak. 1 lira 20 kuruş başlangıç fiyatı, artarak devam etmesini diliyoruz" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, çiftçiye bol kazanç, işçiye kolaylıklar dileyerek, cezerye ikramında bulundu. Başkan Tollu, ağız tadıyla başlayan sezonun ağız tadıyla sürmesini temenni etti.
Türkiye'nin limon deposu Erdemli'de limon üretimi yıllara göre 350 bin ton ile 500 bin ton arasında değişiyor. (İHA)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA