“Olumsuz etkileniyoruz” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“Olumsuz etkileniyoruz”


 

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, “Biz ülkemiz için, milletimiz için her bedeli öderiz. Yeter ki, devletimiz küresel anlamda elimizi güçlendirecek yapısal reformları yapsın, bürokrasiyi azaltsın, alt yapı eksiklerimizi gidersin” dedi.

KIYMET GÖKÇE

MTSO Başkanı Aşut, Türkiye ve Mersin özelinde geçen yıldan bu yana devam eden ihracat düşüşü ile 15 Temmuz sonrası yeni dönemi değerlendirdi. İhracatın sürekli düşüş eğiliminde olmasını, dünya ülkelerinin hala 2008 ekonomik krizinin etkilerini yaşamalarına bağlayan Aşut, ihracatın sadece Mersin’de değil, tüm Türkiye çapında düştüğünün altını çizdi. “2008 ekonomik krizini daha tam olarak atlatamayan, küçülen bir dünya var” diyen Aşut, Türkiye’nin de bu dünyanın bir parçası olduğunu ve her gelişmeden etkilendiğini vurgulayarak, “Ülkelerin iflasını ilan ettiği bir dönemden bahsediyoruz. Devlerin küçüldüğü bir dünyadan bahsediyoruz” diye konuştu.

“ÜLKEMİZ İÇİN HER BEDELİ ÖDERİZ”
Rusya ile başlayan olumlu ilişkilerin diğer ülkelerle devam edeceğine inandığını dile getiren Aşut, “İş dünyası her sıkıntının ardından her zaman en büyük bedeli ödeyen camiadır. Biz ülkemiz için, milletimiz için her bedeli öderiz. Yeter ki, devletimiz küresel anlamda elimizi güçlendirecek yapısal reformları yapsın, bürokrasiyi azaltsın, alt yapı eksiklerimizi gidersin. Biz gelecekten umutluyuz. Ülkemizin her alanda bir yenilenme ve deri değiştirme dönemine girdiğini görüyoruz. Güçlü demokrasinin tesisinin daha güçlü bir ekonomiye zemin hazırlayacağına inanıyoruz. 2008 krizi ekonomimizin sağlamlığını göstermişti. Moral vermişti. 15 Temmuz olayı ise bize bir vatana sahip olmanın, demokrasiye sahip olmanın ve Cumhuriyet değerlerine sahip olmanın değerini, kıymetini bir kez daha hatırlattı. Birlik ve beraberlik içinde yepyeni bir Türkiye kurmak 79 milyonun görevidir” ifadelerini kullandı.

“HER BABAYİĞİDİN HARCI DEĞİLDİR”
Mersin’de geçen yıldan bu yana devam ihracat düşüşünü, kentin sahip olduğu pazarlardaki sıkıntılarla açıklayan Aşut, Mersin’in uzun süre ihracatını koruduğuna dikkat çekerek, “Ancak, en önemli ve en yakın pazarlarımız olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Arap Baharı kısa sürede bizde bir kışa döndü. Mısır ile olan olumsuz ilişkiler Körfeze giden yolumuzu kapattı, lojistik maliyetler arttı, rekabetçiliğimiz azaldı” şeklinde konuştu.
İhracat azalmalarında her kenti aynı değerlendirmenin adil ve akılcı olmadığını da ifade eden Aşut, şunları söyledi: “Bir Bursa’nın, Kocaeli’nin, İzmir’in ihracat düşüşü, Mersin’in ihracat düşüşü ile aynı değerlendirilemez. İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi kentler ihracatını çok da fazla sorun yaşamadığımız Avrupa’ya yapıyor. Mersin ise ağırlıklı olarak ülkenin en büyük siyasi sorunlar yaşadığı ve kendi içinde büyük sorunlar yaşayan Orta Doğu, Irak, Kuzey Afrika’ya ve Rusya’ya yapıyor. Bu pazarlar son 5 yılın en zor pazarlarıdır. Sıkıntılı ve sıfırlanan pazarlar bunlar. Bu pazarlarda iş yapmak, var olmak her babayiğidin harcı değildir. Bu açıdan bakıldığında Mersin’in ihracatını bu seviyede koruması bile bir başarıdır. Mersin üretiyor, ihraç ediyor, istihdam ediyor. Bunu kente gelen 300 bin Suriyeli kardeşimizi bağrına basarak ve bu sorunu kendi içinde eriterek yapıyor, alt yapı eksiklerine rağmen yapıyor, sosyal huzurunu sağlayarak yapıyor.”


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA