Yeşil Mahalle’ye müjde! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Yeşil Mahalle’ye müjde!


 

Tarsus’ta 35 hektarlık alan üzerine kurulu Yeşil Mahalle’de hayata geçecek 18 uygulaması ile imar uygulaması yapılmadan önce tarla bazında olan ve üzerine hiçbir şekilde yapı izni verilmeyen taşınmazların, plandaki durumuna göre değer kazanacağını ve ruhsatlı bir şekilde üzerine yapı yapılabilir hal

Haber Merkezi

Tarsus Belediyesi tarafından Yeşil Mahalle’de yapılan 18 uygulamasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yeşil Mahalle Taziye Evi’nde yapılan toplantıda, Belediye Başkanı Şevket Can, amaçlarının Yeşil Mahalle’yi güzelleştirmek ve geliştirmek olduğunu söyledi.

Vatandaşların sorularını tek tek cevaplayan Başkan Can, bugün burada sorunların çözümü için olduklarını, kimin aklında ne sorunu varsa söylemesini istedi.

ÜST GEÇİT SORUNU SÜRÜYOR!

15 Temmuz darbe girişimi kınayan Başkan Can, “Öncelikle ülkemizde bir darbe girişimi, kalkışması oldu. Yaşanan olaylarda şehitlerimiz ve yaralılarımız oldu. Yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlere rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bizler demokrasiye inanan insanlarız umarız ülkemizde bir daha böyle bir durum yaşanmaz” dedi.

Başkan Can, “Bizler mahallerimize hizmet götürürken, o mahallenin muhtarıyla ve mahalle sakinlerimizle görüşmeden hareket etmiyoruz. Öncelikle o mahallenin ihtiyaçları ve taleplerine göre hizmetlerimize öncelik veriyoruz. Bu mahallemizin birinci eksikliği bilindiği gibi mevcut D-400. 2014 yılından öncede üst geçit projesi çizdirdik ama Karayolları Bölge Müdürlüğü onaylamadı. Yaparsanız yapın yapmazsanız biz yapalım dedik ama başarılı olamadık. Diğer bir konu pazaryeri sorunu. Girne Mahallemizdeki Girne Parkının olduğu yere Pazar Yeri yaparak en azından Yeşil Mahalle sakinlerimizi bu D-400 yolundan karşıdan karşıya geçme derdinden kurtaracağız. Ayrıca Muhtarlık binasının olduğu yere yaşam boyu spor merkezi yapacağız” şeklinde konuştu.

YEŞİL MAHALLE 35 HEKTARLIK BİR ALAN

Daha sonra 18 uygulaması hakkında bilgi veren Başkan Can, “Toplantımızın gündem maddesine gelecek olursak, Yeşil Mahallede 35 hektarlık  bir alanı kapsamaktadır. Uygulama ilk olarak 2001 yılında yapılmış olup açılan davalar sonucunda mahkeme kararı ile iptal edilmiştir. Belediyemizce 18 Mayıs 2016 tarihinde Encümen Kararı ile yeniden uygulama yapılmış olup, 11 Temmuz 2016 tarihinde askıya çıkmış olup askı süreci devam etmektedir.  Yani  bir aylık bir askı süreci vardır ve şu anda bu süreçteyiz. Uygulama sahası içerisinde kalan parseller, 2-4-8 katlı konut alanlarına, 4 katlı ticaret alanlarına, ibadet alanlarına, yeşil alanlara isabet etmektedir.

RUHSAT MÜJDESİ

İmar uygulaması yapılmadan önce tarla bazında olan ve üzerine hiçbir şekilde yapı izni verilmeyen taşınmazlar, plandaki durumuna göre değer kazanacak ve ruhsatlı bir şekilde üzerine yapı yapılabilir bir hale gelecektir. İmar kanunu, gerek mahkeme kararlarının yerine getirilebilmesi, gerekse belediyemizin bu mahalleye hizmet getirebilmesi açısından zorunludur. Zira kesinleşen imar planında yer alan yolların açılması, yeşil alanların düzenlenmesi ve sosyal donatıların yapılabilmesi için İmar uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Keşke plan dahilinde tüm mahallelerimize imar uygulama planı yapma imkanımız olsa. Mahalle halkımız evlerinin tamamen yıkılacağı gibi yersiz bir endişe taşımaktadırlar. Uygulamadan sonra yolların açılabilmesi, yeşil alanların düzenlenmesi ve sosyal donatıların yapılabilmesi için taşınmaz üzerindeki bitki örtüsü, taşınmaz üzerindeki yapı bedellerinin parsel sahiplerine ödenmesi, ayrıca DOP dışında kalan ve mülkiyeti vatandaşlara ait olan kısımların kamulaştırılmasının yapılması gerekmektedir. Bunlarda yapılmadan imar uygulamasının hayata geçirilmesi hukuken mümkün değildir.  Bizler burada imar uygulaması yapıyoruz kimin için, sizler için. İmar uygulaması yapılmadan evlerinizde inşaata başlayamazsınız. İmar uygulaması yapılırken DOP oranı %40’tı, bu mahallede %34’tü, 6 puan biz sizden almamız gerekirken bizim sizden bir talebimiz olmuyor.

Biz sizler için varız. Bizim belediyecilik anlayışımız dini, dili, ırkı, memleketi, partisi ne olursa olsun, biz Allah rızası için çalışıyoruz. Biz göreve geldiğimizden bu yana siyasi gömleğimizi çıkardık. Laflara dedikodulara meydan vermeyin. Bizler ne yaparsak yapalım vatandaşımızın çıkarı için yaparız. Tüm ekibimiz burada, sorularınız varsa, aklınıza ne takılıyorsa arkadaşlarımız teknik heyetimiz mutlaka cevaplayacaktır” ifadesini kullandı.

Başkan Can’ın konuşmasının ardından, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden görevliler, vatandaşların sorunları ile ilgili harita üzerinde göstererek bilgi verdiler.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA