‘Yedi Uyurlar’a ziyaretçi akını | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

‘Yedi Uyurlar’a ziyaretçi akını


 

Mersin’in Tarsus ilçesinde Yedi Uyurlar Mağarası olarak da bilinen Eshab-ı Kehf Mağarası, bayram dolayısıyla çok sayıda ziyaretçiyi ağırladı.

GÜLSEN KAYA

Hristiyan ve Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen, Kur'an-ı Kerim'in Kehf Suresi'nde de bahsi geçen Eshab-ı Kehf Mağarası, diğer semavi dinlerin kitaplarında da yer alıyor.
Milattan sonra 2. yüzyıl başlarında dönemin hükümdarı Dakyanus'un zulmünden kaçan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Dekarnuş, Sazenuş ve Kafetaltayuş ile köpekleri Kıtmir'in bu mağaraya sığındığı, burada 309 yıl uyuduğu rivayet ediliyor.
Mağaranın, dünyanın çeşitli yerlerinde, Türkiye'de ise Mersin'in Tarsus ilçesi dışında, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi ile İzmir Efes'te olduğu da öne sürülüyor.

SICAĞA RAĞMEN GELİYORLAR
Tarsus'taki mağaranın, rivayet edilen yer olduğuna inanan kişiler burayı ziyaret ediyor. Ziyaretler, özellikle Ramazan ayı ve bayramında artıyor. Eshab-ı Kehf Mağarası, yaz aylarının sıcak dönemi yaşanmasına rağmen ziyaretçilerin vazgeçilmez mekanlarından olmaya devam ediyor.
Mağara yanındaki Eshab-ı Kehf Camii yetkilileri, mağaranın, Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen Allah dostlarının mekanı olduğunu söyledi.
Her dönem yoğun ziyaretçinin geldiği mağaranın ramazanda da ilgi gördüğünü dile getiren yetkililer, mağarayı gezenlerin buranın maneviyatından etkilendiğini ve dua ettiğini belirtti.
Ziyaretçileri, türbe, mezar ve kutsal kabul edilen yerlerdeki hurafe davranışlardan kaçınmaları konusunda uyaran Ulusoy, sadece dua edip her şeyi Allah'tan beklemek gerektiğini söyledi.
Mağaraya gelen bazı kişilerin, dua şekliyle farkında olmadan ‘şirk koşma’ günahını işlediğini öne süren yetkililer, şöyle devam etti: “Ziyarete gelenlerin Eshab-ı Kehf'in buraya neden geldiğine bakması gerekir. Onlar, Allah'a sığınmak için buraya gelmişler ancak bazı kişiler tersini yapıyor. Duayı bırakıyor, Allah'a sığınmayı bırakıyor, taşlardan, sulardan, ağaçlardan ve bezlerden medet bekliyor. Bu da 'şirk' oluyor. Yani büyük günahlardan oluyor. Bu konuların hassasiyeti nedeniyle mağaranın bazı yerlerine yazı astık. Ayrıca ziyarete gelenlere, Eshab-ı Kehf'in neler yaptığını, nasıl dua ettiğini anlatıyoruz. Dileğimiz, insanların onlar için dua etmeleri ve onların yaptığı gibi ibadet etmeye çalışmalarıdır."


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA