Liseliler yalnız değil! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Liseliler yalnız değil!


 

Eğitim Sen; laik-bilimsel eğitime darbe vuran uygulamalara karşı ayağa kalkan liselilere destek çağrısı yaptı. Gençleri ülkeye örnek gösteren eğitimciler, baskıya ve zorbalığa karşı ses yükselten liseli gençlerin taleplerine sahip çıkmaya çağırdı.

YUSUF CANGÜDÜK

 

AKP'nin gerici uygulamalarına ve yandaş okul idarecilerine karşı İstanbul Erkek Lisesi'nde başlayıp tüm yurtta karşılık bulan liseli öğrencilerin eylemlerine Mersin de destek verdi. Eğitim-Sen Mersin Şubesi yönetimi sendikada yaptığı basın açıklamasında, “Baskılara karşı sesi yükselten liseli gençler yalnız değildir!” mesajı verdi.

 

LİSELİLER BOYUN EĞMEDİ!

Açıklamayı okuyan Sendika Şube Sekreteri Cemalettin Kıcır, liselerde baskıya ve zorbalığa karşı sesini yükselten gençlerin yalnız olmadığını vurguladı.

Kıcır, “2015-2016 eğitim öğretim yılının son günlerinde, iktidarın yıllardır uyguladığı ırkçı ve gerici politikalara maruz kalan her biri siyasi görevler yüklenerek, okullarda görevlendiren yandaş idareci kadrolarına karşı Türkiye’nin köklü liselerinin öğrencileri bildiriler yayınlayarak demokratik tepkilerini göstermişlerdir.

Liseli gençler ,kendilerine yönelik bütün baskı ve tehditlere rağmen; daima başı dik, düşündüğünü söylemekten, eleştirmekten ve karşı çıkmaktan asla korkmayan, düzenin baskılarına karşı asla pes etmeyen, eğitim ve ülkelerin geleceğinde söz sahibi olmak istediklerini göstermişlerdir” dedi.

 

YANDAŞLARIN LAİKLİK KARŞITI UYGULAMALARIN TEPKİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan bazı okullarda atama sisteminin dışına çıkarak, bakanlığa ‘kendi seçtiği’ okulları ‘proje okul’ ilan etme yetkisi verdiğini anımsatan Cemalettin Kıcır, bu okullara ise tamamı iktidar yandaşı olan okul müdürleri atayarak, siyasi biçimlendirme yapmakla suçladı.  

“Siyasi atamayla gelen okul müdürlerinin giderek artan baskıcı ve laik eğitim karşıtı söylem ve uygulamaları öğrencilerin kitlesel tepkileri ile karşılanmıştır” diyen Kırcı, söz konusu tepkilerin kısa süre içinde diğer liselere de yayıldığını söyledi.

Yıllardır ülkenin bütün kurumları gibi okulların da çağ dışı bir zihniyetle yönetilmeye çalışıldığını belirten Kıcır, “Bilim ve özgür düşünce düşmanı, laik ve demokratik yaşam tarzını yok ederek ‘biat eden’, ‘dindar nesil’ yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Israrla uyguladıkları yasakçı uygulamalar üzerinden gençliği zapturapt altına almaya çalışan zorbalığa karşı sesini yükselten ve aydınlık geleceğimiz olan liseli gençler yalnız değildir.

 

“SORUŞTURMALAR NE KADAR KORKTUKLARININ GÖSTERGESİ”

Türkiye de iktidara eliyle kendilerine dayatılanları değil, gerçek anlamda laik ve bilimsel eğitimi savunan, düşünen, sorgulayan ve itiraz eden öğrenciler yetişmesinden rahatsızlık duyan ve siyaseten atanan okul yönetimleri öğrencileri sindirmeye ‘tek tip öğrenci modeli’ yaratmaya çalışılmaktadır.

Farkı düşüncelere inanç ve kimliklere yönelik baskıcı uygulamaların arttığı, fiili uygulamalarla zapturapt altına alınmak istenen, kışla gibi yönetilmeye çalışılan liselerde öğrencilerin anti demokratik ayrımcı ve baskıcı uygulamalara sırtını dönerek, umutla ve dirençle başkaldırması önemli ve değerli bir adımdır. Okul yönetimleri öğrencilerin anlamak yerine onları sindirmek için disiplin soruşturması açması ve tehdit etmesi yaşadıkları korku ve tedirginliğin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

 

“GENÇLERE SAHİP ÇIKALIM”

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki; yıllardır bir taraftan eğitim sistemini kendi dünya görüşlerine paralel bir şekilde dini kural ve referanslara göre biçimlendirip laik-bilimsel eğitim anlayışı meydan okurken, diğer taraftan disiplin adı altında anti demokratik uygulamalar ile öğrencileri sindirmeye ve hizaya getirmeye çalışan idarecilere ve iktidarın piyasaca ve gerici eğitim politikalarına tepki gösterilmesi, gençlerin bu önemli adımlarının sadece diğer eğitim kurumlarına değil tüm ülkeye örnek olması gerektiğini düşünüyor, baskıya ve zorbalığa karşı ses yükselten liseli gençlerin taleplerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi. 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA