İhtiyacı olan engelli kalmasın! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

İhtiyacı olan engelli kalmasın!


 

Giresun Espiye Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Fatih Dölek, Silifke Engelliler Derneği’ne “İhtiyacı Olan Engelli Kalmasın” proje kapsamında 26 adet akülü araç hediye etti.

Silifke Engelliler Derneği'nde düzenlenen törenle yeni akülü araçlar ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Silifke Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Şahin’in de katıldığı törende engelliler büyük mutluluk yaşadı.

Fatih Dölek yaptığı açıklamada, engellileri hatırlamanın senede 1 gün veya 1 hafta olmaması gerektiğini belirterek, “Unutulmamalı ki engelli birey iyi eğitilmez ve ilgilenilmezse topluma sorun olabilir. Tüm toplumun engelliye iyi bir eğitim verip engellinin sorunlarını enine boyuna detaylarına kadar düşünüp onları topluma kazandırmak yararlı ve sorunsuz birey olmaları için çaba sarf etmesi gerekir. Engelliye eğitim verirken ailelerde eğitilmeli evde ki engelli çocuklarını topluma çıkartmaktan utanmamaları konusunda bilinçlendirilmelidir” dedi.

“TOPLUM ENGELLİLERE AYRICALIK YAPARKEN ONURE ETMELİ”
Engelli insanın duygusal, hüzünlü alıngan insan olduğunu ifade eden Dr. Dölek, şöyle devam etti: “Toplum engellilere ayrıcalık yaparken onu onure ederek ve zavallı konumuna sokmadan yardımcı olunmalıdır. Hiçbir engelliye acıma hissiyle yaklaşılmamalıdır. Türkiye’de ki engelli nüfusu çok büyük bir çoğunluk oluşturmaktadır. Engellilere yardım konusunda sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşmektedir. Onların hayattan zevk almaları geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten fertler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları yerel yönetimler tüm vatandaşlar işbirliği içinde olmalıdır. Tüm toplum hayatlarını onurlu bir şekilde sürdürmek için ekonomik ve sosyal hayatın içerisine girmeye çalışan biz engellileri her fırsatta kucaklayarak eşit ve değerli olduğumuzu bize hissettirmeleri gerekmektedir. 

HERKES BİR ENGELLİ ADAYIDIR
Biz doktorlarda engellilerin her türlü sağlık sorunları ile yakından ilgilenmeli psikolojik sorunlarını dinlemeli özellikle gençlik çağında ki engellilere psikolojik destek vererek yardımcı olmamız gerekir. Böylece gençlik çağını iyi geçiren engelli birey topluma kazandırılmış olacaktır. Tüm toplum bu kadar engelliler için uğraşırken biz engellilerde toplumun her kesimine girmeli öyle ufak tefek sorunları kafalarına takmamalı kendi hayatlarını kurtarmalı, ayaklarının üzerinde durmasını becermeli ve mücadele etmelidir. Engelli kardeşlerim okumalı topluma faydalı insan olmak için mücadele etmeli ne sorunla karşılaşırsa kendini kurtarmalıdır. Her şeyi toplumdan beklememelidir. Kendisine yapılan cahilliklere üzülmemelidir. Unutmamalıyız ki bu hayat bizim hayatımızdır. Tüm toplumda unutmamalıdır ki herkes bir engelli adayıdır.”
Dr. Fatih Dölek önümüzdeki günlerde engelli araçlarının dağıtımına devam edileceğini söyledi. 
Dernek başkanı Nurettin Ateş ise engelli vatandaşlara verilen sözlerin yerine getirilmesinin büyük bir mutluluk olduğunu belirtti. (İHA)


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA