Çamlıyayla’da gümüş, iğne oyası ile birleşti | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Çamlıyayla’da gümüş, iğne oyası ile birleşti


 

Haber Merkezi

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında, Kalkınma Bakanlığı finansörlüğünde, Mersin Valiliği koordinasyonunda, Çamlıyayla Kaymakamlığı’nın destekleriyle İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘İğne Oyasında Gümüş Işıltılar Projesi’nin ‘Atölye ve Sergi Salonu’nun açılışı yapıldı. Açılışa; Vali Özdemir Çakacak’ın Eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, Çamlıyayla Kaymakamı Samet Serin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İslam Sarı, kursiyerler ve çok sayıda Çamlıyaylalı kadın katıldı.
‘İğne Oyasında Gümüş Işıltılar Projesi’ kapsamında 26 kadın kursiyere 256 saatlik Takı Tasarımı ve Gümüş Takı İşletmeciliği kursu, 15 kadın katılımcıya ise El Sanatları ve İğne Oyası kursu verilmeye başlandı. 

ÇAMLIYAYLA’NIN YERİ AYRI
Açılış töreninde yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl düzenlenen iğne oyası yarışması nedeniyle Çamlıyayla’yı ziyaret ettiğini anımsatan Kevser Çakacak “Mersin adına Çamlıyayla’nın çok özel bir yeri vardır. Meşhur Çamlıyayla iğne oyalarının ülke ve dünya çapında daha fazla tanıtılarak hak ettiği yeri bulabilmesi yolunda ‘İğne Oyasında Gümüş Işıltılar Projesi’nin de katkılarıyla, zaten güzel olan bu ürünlerin gümüş ile birlikte parlaması apayrı bir güzellik oluşturmuştur. Kursiyerlerimizin ilk çalışmalarını Mersin’de düzenlediğimiz ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ programında görmüş ve çok beğenmiştim. İlk olmasına rağmen gerçekten harikaydı. Böyle güzel eserleri bizlere sunduğunuz için hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

EL EMEĞİ GÖZ NURU...
Konuşmasının devamında el emeğinin ne kadar kıymetli olduğunu bildiklerini, iğne oyasının gerçek anlamda zor bir iş olduğunu ve bunu gümüş ile birleştirmenin de apayrı zorluklarının olduğunu ifade eden Hanımefendi “Çamlıyaylalı bayanların ellerinden çıkan işler her kesim tarafından büyük beğeni toplamaktadır. Bundan sonraki hedefimiz buradaki çalışmaların daha geniş çapta tanıtılmasını sağlamak ve bu çalışmaların kendinize, ailenize ve çocuklarınıza bir dönüşünün olmasını, bir gelir kapısı haline gelmesini sağlamaktır. Bu müstesna projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedikten sonra, iğne oyasının bu derece beğenilen bir ürün haline gelmesinde, büyük emek sarf eden kadınlarımızın tam paya sahip olmasının, bu başarıyı çok daha önemli ve anlamlı kıldığını ifade ederek “Azimli çalışmalarınızı sürdürdüğünüz sürece, bugünkünden çok daha büyük başarılar elde edebileceğinize inanıyorum. Mersin Valiliği olarak geçmişte olduğu gibi bundan sonra da emek veren ve üreten kadınlarımıza destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Konuşmasının ardından kursu başarıyla tamamlayan 26 kadın kursiyere sertifikaları Kevser Çakacak tarafından verildi. Sertifika töreninin ardından Çakacak, başarının getirdiği gururla sertifikalarını alan kursiyerler ile tek tek ilgilenerek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Sonrasında kurdelenin kesilmesiyle açılışı yapılan ‘Atölye ve Sergi Salonu’nda, kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği stantları gezen Hanımefendi, büyük emek sarf edilerek üretilen ürünleri bir bir inceledikten sonra bu ürünlerin işlendiği atölyeye de geçerek, bu birbirinden güzel iğne oyalarının nasıl ortaya çıktığı ve ne kadar büyük emek harcandığını yerinde inceledi.
‘İğne Oyasında Gümüş Işıltılar Projesi’ kapsamında eğitimini tamamlayan kursiyerler tarafından ortaya konulan ürünlerin, açılışı yapılan sergi salonunda ve il genelinde yapılacak olan etkinliklerde sunmaları sağlanacak. 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA