YEVMİYELER ZAMLANDI! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

YEVMİYELER ZAMLANDI!


 

Asgari ücret zammının belli olması ile Çukurova’da gözler çevrildiği tarım işçilerinin günlük yevmiyelerine yapılacak zam belli oldu. Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye’yi kapsayan bölgede yaklaşık 200 bin işçi günlük 216 TL olan yevmiyeleri yüzde 10 elçilik payı dahil 334 TL oldu.

HEDİYE EROĞLU

 

Türkiye’nin tarım deposu Çukurova’da, asgari ücret zammının netleşmesi ile yüzbinlerce işçiyi ilgilendiren yevmiye ücretlerine yapılacak zam belli oldu. Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye’yi kapsayan bölgede yaklaşık 200 bin işçinin günlük 216 TL olan yevmiyeleri yüzde 10 elçilik payı dahil olmak üzere 334 TL olarak kabul edildi.

 

İŞVEREN İLE İLK GÖRÜŞMEDE ANLAŞILDI

Tarım işçilerinin yevmiyelerine yapılacak zam için ilk etapta aralarında Mersin’de örgütlü Güvencesiz İşçiler Derneği’nin (GİŞDER) de olduğu işçi temsilcisi dernekler, Adana İl Tarım Müdürlüğü'nde geçtiğimiz günlerde görüşmelere başladı. 2023 asgari ücrette yapılan zamla ilgili narenciye alanında 2023'te yeni yılda bütün işçileri kapsayacak ücret için yapılan görüşmelerde asgari ücret oranında yani yüzde 54’lük zam talep edildi.

Görüşmelerin ikinci ayağı ise yılın son günü işverenlerle yapıldı.

İşveren adına Akdeniz İhracatçı Birlikleri, ziraat odaları ve ticaret borsaları ile biraya gelen işçi temsilcisi dernekler, paketleme tesislerinde çalışan ve yemek ihtiyaçları işverenlerce karşılandığı için 202 TL alan paketleme işçileri içinde de yine yüzde 54 oranında zam istedi.

Bölgede yaklaşık 200 bin işçinin günlük 216 TL olan yevmiyeleri yüzde 10 elçilik payı dahil olmak üzere 2023 yılı için 334 TL olarak kabul edildi.

DERNEKLERE KAYITLI OLMAYANLAR ARTIŞTAN YARARLANAMAYACAK

Mevsimlik tarı işçilerinin günlük yevmiyeleri tarafların oy birliğiyle yapılan protokolle imza altına alındı. Protokolde ayrıca mevsimlik tarım işçilerinin ücretlerinin 32023 ve takip eden yıllarda açıklanacak her asgari ücret artışında açıklanan brüt asgari ücretin 1/30’una tekabül eden tutar miktarı olmasında anlaşmaya varıldı. Bu tutara yüzde 10 elçi payı dahil edildi. Bu ücret Çukurova’nın tamamında tüm tarım kollarında çalışan işçileri kapsayacak.

Belirlene günlük yevmiye tutarına ilave olarak budama işçiliği günlük yevmiyesi belirlenen tutarın yüzde 10 fazla, ilaçlama işçiliğinin yüzde 20, mevsimlik işçilerin yüzde 30 fazlası, meyve ve sebze paketleme tesislerinde çalışan işçilerin ise günlük yevmiyelerinin belirlenen tutarın yüzde 10 altı olarak belirlenmesine karar verildi.

Öteye yandan işçi derneklerine kayıtlı olmayanlar bu ücretten yararlanamayacak. 

TARIM İŞÇİSİ ZOR YAŞIYOR

GİŞDER Başkanı Abdulselam Kutlu, kararı, “Arkadaşlar hepinizin yeni yılı huzur sağlık içerisinde geçmesini temenni ediyorum. Yeni yılda yeni yevmiyemizde işçiye emekçiye elçiye tarım alanında çalışan herkese hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yüksek enflasyon nedeniyle en alt kesimi temsil eden tarım işçilerine verilecek zammın az bile olduğunu söyleyen Kutlu, “Ülkenin içerisinde bulunduğu şartlar özellikle mevsimlik tadım işçileri için çok zorlu bir yaşantı sürülmesine neden olmakta. Bu amaçla bizlere yapılacak zam hayatımızı idame ettirebilmek adına çok önemli.

 

“SEZONLUK ÇALIŞMAYLA BİR SENEYİ GEÇİRİYORUZ”

Dar gelirliler olarak zam yağmuru altında eziliyoruz. Bir yevmiyeye bir torba un alınmıyor. Yoksulluk sınırının en dibinde yaşayan insanlarız biz. Aslında asgari ücrete gelecek zammın bize yüzde 10 fazlasıyla yapılmalı. Çünkü asgari ücretlinin SGK’sı, haftalık izni var ama bizde hiç biri yok. Bizim ise iş güvencemiz yok, 6-7 ay sezonluk çalışıyoruz. Bu sezonluk çalışmayla bir seneyi geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA