Aksıfat Barajı’nda su tutuldu | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Aksıfat Barajı’nda su tutuldu


 

DSİ Genel Müdürü Akca, müjdeyi verdi: “82 bin 149 dekar tarım arazisini sulama suyuna kavuşturacak Aksıfat Barajı’nda su tutuldu.”

Haber Merkezi

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, suyu enerjiye dönüştürmek ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışıyor.

Mersin ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynarken Silifke ilçesinde inşa edilen Aksıfat Barajı’nda çok önemli bir aşamaya geçildi.

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca;“Aksıfat Barajı tüm aşamaları ile tamamladığında Mersin'inSilifke ve Erdemli ilçelerine bağlı yerleşim yerlerine yıllık 8,3 hm3 küp içme suyu sağlanacaktır. Ayrıca; 82 bin 149 dekar tarım arazisini sulama suyuna kavuşturacak olan barajda en önemli aşamalardan birisi olan su tutma işlemine başlandı” ifadelerini kullandı.

Genel Müdür Akca; “Temelden 83 metre yüksekliğe sahip Aksıfat Barajı, 60 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. Barajın tamamlanması ile sağlanacak olan içme ve sulama suyu faydasının yanı sıra, kurulacak enerji santrali ile yıllık yaklaşık 8,25 GWH enerji üretimi sağlanacaktır. Böylece; Toros Dağları’ndan süzülerek Akdeniz’e karışacak olan milli servetimiz olan ‘su’un bir damlası dahi israf edilmeyecek ve aziz milletimizin hizmetine sunulacaktır” dedi.

mersin


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA