KKTC’nin 39’uncu yaşı Mersin’de törenle kutlanacak | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

KKTC’nin 39’uncu yaşı Mersin’de törenle kutlanacak


 

KKTC’nin 39. yıl dönüm kutlamaları için Mersin’de resmi tören gerçekleştirilecek. Tören öncesi KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendelli’den, “Tüm çözüm süreçlerinde üzerimize düşeni her daim yerine getirdik” diyerek, KKTC’nin tanınması ve izolasyonların kaldırılması için çağrı geldi.

Haber Merkezi

 

KKTC Mersin Başkonsolosluğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak kutlama programını açıkladı. Konsolosluktan yapılan açıklamaya göre 15 Kasım 2022, Salı günü saat 9.30’da Mersin Cumhuriyet Meydanı-Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunma Töreni düzenlenecek. Törende çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirilecek.

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’na bağlı bando takımının da hazır bulunacağı törende, öğrenciler tarafından şiirler okunacak ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli de, 11.30 -  12.30 saatleri arasında, başkonsolosluk makamında tebrikleri kabul edecek.

 

KKTC’NİN KURULUŞU İLE ADA ÜZERİNDEKİ VAZGEÇİLMEZ HAKLAR TEMİNAT ALTINA ALINDI

Öte yandan Başkonsolos Mendelli yazılı bir açıklama yaparak, bayramı kutladı. Kıbrıs Türk halkı için bir dönüm noktası olan KKTC’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu ve mutluluğu içerisinde olduklarını söyleyen Mendelli, “Kurucu Cumhurbaşkanımız Merhum Rauf Raif Denktaş, bundan tam 39 yıl önce, 15 Kasım 1983’te, Kıbrıs Türk Halkı’nın meşru ve önüne geçilmesi imkânsız istek ve iradesine tercüman olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu, dünya ve tarih önünde ilan etmişti. O gün Kıbrıs Türk Halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle, ada üzerindeki vazgeçilmez haklarını teminat altına almıştır.

 

“TÜM ÇÖZÜM SÜREÇLERİNDE ÜZERİMİZE DÜŞENİ HER DAİM YERİNE GETİRDİK”

Rum-Yunan ikilisinin yıllardır Kıbrıs Türk halkına uyguladığı insanlık dışı izolasyon politikalarına rağmen, halkımız, çoğulcu demokrasisi, hukukun üstünlüğü ve sosyal adalet ilkelerine bağlı kalarak, bölgede, önemli barış, istikrar ve demokrasi merkezi olduğunu kanıtlamıştır.

Bizler, anavatanımızla birlikte, adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılabilmesi konusunda, 1968 yılından bu yana devam eden tüm çözüm süreçlerinde, yapıcı ve iyi niyetli tutum içerisinde üzerimize düşeni her daim yerine getirdik.

Buna karşın, Rumlar, 1963 yılında silah zoruyla gasp ettikleri sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek temsilcisi olarak, uluslararası camia tarafından tanınmış olmanın rahatlığı içerisinde, yönetimi ve zenginlikleri Kıbrıs Türk tarafıyla paylaşmakta isteksiz olmalarından dolayı, 50 yılı aşkındır devam eden müzakereler de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Ancak, Kıbrıs Türk Halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı ile azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini, kendi yönetiminden, egemen eşitliğinden, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçemeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

 

“AMERİKA, AB; RUM-YUNAN İKİLİSİNİ ŞIMARTMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği hala daha Rum-Yunan ikilisini şımartmayı sürdürüyor. Fransızların yakın geçmişte Rumlara saldırı helikopterleri satmaları, Amerika’nın, silah ambargosunu kaldırması ve Rum yönetimini eyaletler arası askeri işbirliği programına alması, geçtiğimiz aylarda papazlara silah eğitimi vermeleri yetmiyormuş gibi şimdilerde Rum milletvekillerine atış talimleri yaptırmaları, Türkiye’deki binlerce kardeşimizi şehit eden PKK terör örgütünü açıkça desteklemeleri, Rumların Kıbrıs adası ve bölgemizde istikrarı tehdit eden yegâne unsur olduğunun en açık örnekleridir.

Hal böyleyken, uluslararası camianın, Rum yönetiminin uzlaşmaz ve sürekli zamana oynama siyasetine prim tanıması, Kıbrıs Türk Halkı’na yapılan büyük bir haksızlıktır.

 

“KKTC TANINMALI; HAKSIZ İZOLASYONLAR KALDIRILMALI”

Uluslararası camiadan beklentimiz, geçtiğimiz Eylül ayında, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda vurguladığı gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir an önce tanınması ve Kıbrıs Türk Halkı üzerindeki haksız izolasyonların kaldırılması yönünde somut adımlar atmasıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39. yıl dönümünü kutladığımız bu günlerde, devletimizin, ilk kez, anayasal ismi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye kabul edilmesi, bu tarihi güne özel bir anlam katmıştır. Bu bağlamda, sürecin başarıyla sonuçlanmasında büyük rolü olan Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş olmak üzere vatanımız uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle; Gazilerimizi, Kıbrıs Türk Mücahitlerimizi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerini şükran ve minnetle yâd ederim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve Çukurova Bölgesi’nde yaşayan tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden kutlar, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA