TESKİ vurgunu yargıda! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

TESKİ vurgunu yargıda!


 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Kimin rantına dokunduysam, herkesten acayip sesler çıkıyor. Ama ben bunlara hep dokunacağım. Ben çiğ yemedim, karnım hiç ağrımaz, ama burada kimler çiğ yediyse adalet mutlaka hesabını soracaktır” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

Tarsus Belediyesi iştirak şirketi olan TESKİ hakkında çıkan aslı astarı olmayan iddialar üzerine Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Bozdoğan ,“TESKİ bizim özellikle kentsel dönüşümde, yoksul kesimin ev sahibi olabilmeleri ve gelirlerini arttırmak için kurulan bir şirkettir.  Ama yaklaşık bir yıllık süreçte halka ve kuruma zarar verdiğini gördüğümüzde yönetim kurulunu hemen değiştirdik ve bununla ilgili de zaten suç duyurusunda bulunmuştuk” şeklinde sözlerine başladı.

 

BAŞKAN BOZDOĞAN, “BEN ÇİĞ YEMEDİM”

Memleketin en büyük sorununun rant olduğunu bildiren Başkan Bozdoğan, “Aslında bu memleketin en büyük sorunu da bu rant olayı. Kimin rantına dokunduysam herkesten acayip sesler çıkıyor. Ama ben bunlara hep dokunacağım. Çünkü bu kentin rantını halk yaratır. İsmetpaşa'nın rantını da halk yarattı. O rantlar 3-5 tane çapulcuya asla gitmeyecek. Ve orası emin olun Tarsus'un en güzide, en iyi kentsel dönüşümüne giden yeri olacak. Bunun arkasına Bağlar, Gaziler, Yenimahalle her taraf gelecek ama hepsi de yasal. Kim ne yaptıysa kasaya girer ve giren paranın halka hesabı verilir. Bir ben çiğ yemedim, karnım hiç ağrımaz. Ama burada kimler çiğ yediyse adalet mutlaka hesabını soracaktır. Ben bu memleketin çocuğuyum, burada doğdum, burada büyüdüm ve burada öleceğim.” dedi.

“İLGİLİ ŞAHISLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Konuyla ilgili olarak süreçte herhangi bir zarar yaşanmaması adına çabaladıklarını belirten ve halkın şirketi olan TESKİ’nin üzerinden yapılan açıklamalar sonrası suç duyurusunda bulunduklarını belirten Bozdoğan, “Bu süreçte bir ön protokol elbette yapılabilir. Fakat bu ön protokoller yapılırken vatandaştan alınan paraların mutlaka kurumun yani TESKİ'nin kasasından geçmesi gerekir. Ama baktığımızda tabloda TESKİ'nin kasasında girmeyen paraların olduğunu gördük. Girmeyen bu paraları gördüğümüzde de yeni yönetim kurulumuz, muhasebecilerimiz, avukatlarımız bunların hesaplarını yapıp, bu hesapların kasaya dönmesini beklediler. Ve bununla ilgili de ne kadar kurum zarara uğratıldıysa bu kuruma uğratılan zararın mutlaka giderilmesi istendi. Ama o paranın kasaya gelmemesinden dolayı hem daha önce yaptığımız suç duyurusu var hem de bugün Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidip yeni bir suç duyurusunda bulunup, TESKİ'nin tüm evraklarını teslim ettik. Burada amacım öncelikli olarak bir halkı korumak, iki TESKİ'yi korumak. Çünkü bu şirket belediyenin şirketi ve dolayısıyla halkın şirketi. Halkın şirketine verilecek zarar kim tarafından olursa olsun adaletin elinden hiçbir zaman kaçamaz’’ diye konuştu.

 

“TÜM BELGELER, KANITLAR ELİMİZDE”

Basın mensupları tarafından yöneltilen kasa miktarı sorusuna cevap veren Başkan Bozdoğan, “Şu an kasada gözükmeyen 1 milyon 800 bin TL. Ancak garantisi olan bir para çünkü ilgili arkadaşların daireleri, evleri, arsaları var. Biz oradan keser şirketin hesabına koyarız. Ancak yapılan işlemin yanlışlığından dolayı bunu adli makamlara bildirmek zorundaydık. Bu süreç 6 ay önceydi. Şöyle bir örnek vermek isterim; bir arsamız vardı, belediyeden meclis kararı ile devredilmişti. Mahkeme kanalı ile bilirkişi fiyatı isteriz. Mahkemenin tespit ettiği fiyatın altında satış yapıldığı için orada bulunan açığı hemen bildirdik. Çünkü hiç kimse bilirkişinin tespit ettiği fiyatın altına satış yapamaz. Yani insanlar bir şeyleri söyledikleri zaman söylediklerini ispat etmek zorundadır. Bu süreçte bizim de tüm belgelerimiz elimizde. 10 ay sadece muhasebe işlerimiz sürdü.  Çünkü birilerinden bir şey aldığınız zaman kasaya girmek zorunda. Biz onu görmek zorundayız. Halka bunları anlatacağız, çünkü kasaya girmeyen para olduğu zaman kimdeyse yasal yolla onu isteme hakkımız var’’ ifadelerini kullandı.

 

“TESKİ HALK İÇİN ÇALIŞIYOR”

İdman Yurdu ile ilgili sorulara yanıt veren Başkan Bozdoğan, “İdman Yurdu olayıyla TESKİ'yi hiç karıştırmamak lazım. Şimdi kendisine verilecek parayı alır götürür bağış yapar. Kurumdan aldığı bir para vardır, protokole göre anlaşılmış bir para, alırsın onu, İdman Yurdu'na götürürsün. Ama şahsi olarak bunları yaptığın zaman kurumu karıştıramazsın. Bu parayı TESKİ'nin ödeme gibi zorunluluğu yok, dediğim gibi TESKİ halk için çalışıyor. İdman Yurdu olayı farklı bir olay” dedi.

 

“ÇOK YAKINDA TEMEL ATILIYOR”

Çok yakında kentsel dönüşümün olduğu alana temel atacaklarını belirten Başkan Bozdoğan , “Son kamulaştırmanın yapılmasını bekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı takdirde, ertesi gün temel atarız. Mühendis arkadaşlarımız şu an hazır. Buradan İsmetpaşa'ya özellikle sesleniyorum. Ben her Cumartesi saat üçte buradayım ve basındaki arkadaşlar da gelebilir. Halkımıza ne yaptığımızı tek tek anlatıyoruz. Bu hafta yaptıklarımız bunlar, bakın insanlar hasta oluyor, insanlar bedenini kaybediyor, sadece sağlığını kaybetmiyor. Ama bizim için iki şey önemlidir, biri onurdur, biri erdemdir. Yıllar geçtikten sonra bile bunlar konuşulur. Ve bu konuda tekrar tekrar söylüyorum. Kim halka zarar veriyorsa ben o halkın avukatıyım” dedi.

 

“SİLAHLI ÖRGÜTLE İŞİM OLMAZ, BENİM TEK KORUMAM DEVLETİN VERDİĞİ POLİS”

Başkan Bozdoğan, “Bakın ben bu memlekette 33 yıl doktorluk yaptım. Benim öyle silahla, örgütle işim gücüm olmaz. Benim korumam emniyet mensubu arkadaşımız. Suç örgütü mü var? Devletin polisi. Ziya Kenger isimleri üzerine de konuşmak istemiyorum. Çünkü bu işler adli makamlara verildi. Ziya Bey'in oradaki görevi kentsel dönüşüm, kendi arsası da var orada, şu an üzerinde hala arsa var. Ve orayla anlaşma yapılsa belki 10 tane daire alacak kadar bir geliri var. 1 milyon 800, gerekirse eğer onda çıkarsa o arkadaştan kesiveririz. Ama neticede TESKİ'ye zarar vermesine müsaade etmem. Ve bu arkadaşla yapılan protokol anlaşmasında yüzde ikilik bölüm kadar, yani tüm işleri bitirdiği zaman alacağı bir para var. O parayı da zaten ödemiş bulunuyoruz herhalde, eksik kalmadı. İdman Yurdu'na verdiği paraları ondan verebilir. Ama TESKİ'den para gitmez” ifadelerini kullandı. 


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA