Tiyatrocular Başkan Yılmaz’dan ispat bekliyor | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Tiyatrocular Başkan Yılmaz’dan ispat bekliyor


 

Mersin Tiyatro Derneği, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın terörle bağlantılı olduğunu iddia ederek derneği hedef göstermesine tepki gösterdi. Tiyatrocular, “Bu bir yargısız infazdır” diyerek, iddianın ispatlanmasını istedi.

Haber Merkezi

 

Bir kurucu üyenin terör destekli paylaşım yaptığı iddiasıyla hedef tahtasına konulan ve bu yıl 7.’ni düzenledikleri Uluslararası Tiyatro Festivali için talep ettikleri 70 bin TL destek talebi reddedilen Mersin Tiyatro Derneği tepkili.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin Ekim ayı toplantısında, Mersin Tiyatro Derneği’nin, 11-20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceği 7. Uluslar arası Tiyatro Festivali için 70 bin TL destek talebi teklifi görüşmelerinde teröre destek tartışması yaşandı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, dernek yöneticilerinin terör örgütü propagandası yaptığını öne sürerek, destek verilmemesi gerektiğini söyledi. Yılmaz’ın açıklamaları sonrası Cumhur İttifakı’nın sandalye üstünlüğüne sahip olması ile tiyatrocuların istediği 70 bin TL’lik destek talebi gündeme alınmadan reddedildi.

 

“İDDİALAR MESNETSİZ”

Bunun üzerine Mersin Tiyatro Derneği yönetimi yazılı bir açıklama yaparak, Başkan Yılmaz’a iddiasını ispatlama çağrısı yaptı.

Mecliste yaşananların Mersin’deki tüm yerel tiyatro toplulukları için son derece üzdüğünün belirtildiği açıklamada. “Üzücü bir durum, çünkü ülke siyasetinin her gün biraz daha kutuplaştığı, insanlar arasındaki hoşgörü, uzlaşma ve iletişim noktalarının hızla zayıfladığı bir ortamda, belediye meclisinde partiler arası çatışmalara kurban edildiğimizi düşünüyoruz. Bu durumdan dolayı bu basın bildirisiyle kamuoyunu bilgilendirmeyi kendimize borç biliyoruz…

Derneğimizi mesnetsiz iddialarla yaftalamak, hedef haline getirmek, zan altında bırakmak doğru bir tavır olmadığı gibi etik ve vicdani de değildir. Üstelik bunu yapan bir belediye başkanı ise durum daha da vahimdir.

 

“BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN SÖZÜNÜN İSPATINI BEKLİYORUZ”

Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşin Yılmaz’ın derneğimizi zan altında bırakan iddiasını, kime ait olduğu belli olmayan bir paylaşım üzerinden derneğimizi yaftalamasını doğru bulmuyoruz, bu durumu kesinlikle ve kesinlikle kabul etmiyoruz. Belediye başkanımızdan sözünün ispatını bekliyoruz. Sayın Atsız Afşin Yılmaz sadece dernek olarak bizi değil, bu şehrin tüm yerel tiyatro gruplarını, seyircilerini ve (kendisi de dâhil) tüm belediye başkanlarını da zan altında bırakmıştır. Bir kamu kuruluşu olan belediyeyi, temsil ettiği halk adına yöneten belediye başkanları, söyledikleri sözlerin ağırlığının farkında olmak zorundadır. Hukukçu kimliğinden ötürü yaptığının aynı zamanda bir suç olduğunu hatırlatıyor, gerekli düzeltmeleri yapmasını bekliyoruz. 

Şaşkınlık ve üzüntü içinde izlediğimiz konuşmalarından anladığımız kadarıyla Sayın Başkan, Mersin Tiyatro Derneği hakkında ne yazık ki herhangi bir araştırma yapmamış, bilgi sahibi olmamış, sadece kimler tarafından iletildiğini bilmediğimiz bilgiyle hareket etmiştir. Bu bir yargısız infazdır” denildi.

 

“TÜM YEREL GRUPLARIN SORUNLARININ, SIKINTILARININ GİDERİLMESİNE DESTEK OLAN BİR DERNEĞİZ”

Mersin Tiyatro Derneği’nin, 2013 yılında kurulmuş, yasal bir dernek olduğunun belirtildiği açıklamada, kurulduğu günden bugüne kadar, üyeleri olsun ya da olmasın, öncelikle merkez ilçeler olmak üzere, şehrin tüm ilçelerindeki tiyatro gruplarıyla iletişimde olduğuna değinildi. Yerel tüm tiyatro gruplarının yer, sahne, kostüm, dekor, oyuncu gibi sorunlarının çözümüne katkı için uğraştıklarını bildiren Mersin Tiyatro Derneği yönetimi; “Tüm yerel grupların sorunlarının, sıkıntılarının giderilmesine destek olan bir derneğiz. Mersin Tiyatro Derneği üyeleri, kentin sanat yaşamına katkı sunan kıymetli insanlardır. Tiyatro, tüm sanatları birleştirerek insanlığa ulaştıran tek sanat dalıdır.

Biz aynı zamanda bir meslek örgütüyüz. Önceliğimiz, her yerde kendi başına yol almaya çalışan camia insanlarımızı aynı çatı altında birleştirmek, düzenlediğimiz atölyelerle onların gelişimine katkı sunmak, tiyatronun daha ehil ellerde ortaya çıkmasını sağlamaktır. Derneğimiz, bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde kentimizdeki tüm yerel ve kamu tiyatrolarını bir araya getirerek tiyatronun gücünü bir kez daha göstermiştir.

 

“KENTE ULUSLARARASI BİR TİYATRO FESTİVALİ KAZANDIRDIK”

Mersin Tiyatro Derneği bu kente bir Uluslararası Tiyatro Festivali kazandırmış, kentin tanıtımına, kentin insanlarının farklı kültürlerle tanışmasına vesile olmuştur. Bu yılda yurtdışından (İngiltere, Belçika, İtalya ve Singapur) dört grubun hem oyunlarıyla hem de atölyeleriyle katılacağı festivalimiz, ne yazık ki Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşin Yılmaz’ın sarf ettiği sözler nedeniyle iptal edilme noktasına gelmiştir. Oysaki Sayın Yılmaz, Toroslar Belediyesi olarak 2019 yılında yapılan festivalimize destek vermiştir.

Yaptığımız festivaller ile kentimizde önemli bir tiyatro potansiyeli taşıyan seyircilerimizin başka zamanlarda seyredemeyeceği deneysel, farklı tarzda oyunları görmesini, o oyuncularla iletişim kurmasını, atölyelerde kendisini geliştirmesini, kendisini fark etmesini, daha fazla insanın tiyatro sanatıyla buluşmasını sağlıyoruz. Bu yıl 7.sini düzenleyeceğimiz Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ni tüm bu yaftalamalara, engellemelere rağmen gerçekleştirmek için de tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Yaptığımız festivalleri bu kenttin kültür ve sanatına katkı sağlamak için yaptığımızın farkındayız. Bizler yerel tiyatro grupları olarak, Tarsus’tan Anamur’a kadar bütün belediyelerimizi de ortak edebileceğimiz, her ilçede bir oyun sergileyebileceğimiz, atölye düzenleyebileceğimiz bir festivalin hayalini kurduk. Biz kısmi de olsa bunu başardık.

Bu festivalin kent için ne kadar kıymetli olduğunu bilenler, bizleri bu zamana kadar yalnız bırakmadılar. Yürüdüğümüz bu yolda bize destek olan tüm destekçilerimize, katılımcılarımıza, seyircilerimize teşekkür ediyoruz.

 

“BAŞARIMIZ RAHATSIZLIK MI UYANDIRDI?”

Belirtmek isteriz ki; bu yıla kadar yaptığımız festivallere Akdeniz Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Erdemli Belediyesi, Silifke Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi de destek vermiştir. Bu desteklerden dolayı tüm belediyelerimize o zaman da teşekkür ettik, şimdi de teşekkür ediyoruz.

Sanat birleştiricidir ve bu evrensel bir kavramdır. Yapmış olduğumuz festivallerden de görüyoruz ki; seyircimizle, alkışımızla, oyunlarımızla, birbiriyle kavgalı olmaları sebebiyle yan yana gelemeyenleri bile sanat sayesinde bir araya getirmeyi başarmışız. Bu başarı mı rahatsızlık uyandırdı? Gerçekten şaşkınlık içerisindeyiz.

Bizler siyaset veya ticaret yapmıyoruz, biz sanatı yaşam olarak görüyoruz. Asılsız ithamlarla, yaftalamalarla bu kentin sanatına, kültürüne zarar verenleri kınıyor, siyaset üstü olan sanatımızı icra etmek için çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA