Tarsus tarımda teknoloji ile güçlenecek | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Tarsus tarımda teknoloji ile güçlenecek


 

Haber Merkezi

 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ile Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, seçimde güven tazeleyen Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Tarsus TSO Başkanı Koçak, TÜRKTOB ve SÜSBİR Başkanı Akcan ile TYAB Başkanı Güler’i konuk etti. Ziyaretleri sırasında sektör temsilcilerine Tarsus’un tarım ve tarıma dayalı potansiyeli hakkında bilgi veren Koçak, ayrıca mega yatırım projeleri içinde yer alan Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’nin ilk ve tek tarım teknoparkı olan Mersin Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (Mersin Agropark) gelinen süreci anlatarak, “Bu iki büyük projemiz kent ve bölge ekonomimize ciddi ivme katacak, katma değer yaratacak önemli projeler. Hızlı yol aldık. Kurmakta olduğumuz sanayi bölgemizde tarım ve gıda ağırlıklı bir yatırımcı profili var. Agropark’ta ise tamamen milli tohum geliştirme ve bitki ıslahı başta olmak üzere nano teknoloji, tarımsal modern biyoteknoloji, modern sera teknolojileri ve topraksız yetiştiricilik, gıda işleme, sanayiye yönelik ürünler geliştirilmesi, farklı şartlara uyum sağlayabilecek yeni türler geliştirilmesi, bitki koruma teşhis ve mücadele yöntemleri geliştirme, bitkisel atıkların değerlendirilmesi gibi birçok alanda çalışma yapılacak. Hedefimiz, tarım ve teknolojiyi buluşturarak yüksek katma değerli ve verimli ürünler yetiştirilerek, Türkiye’nin tarımsal ihracatını artırmak ve tarımda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak. Bu yatırımlar bölge ekonomisine önemli katkı sunacak. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.’’diye konuştu.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ile Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler de tarım sektörü, sertifikalı tohum, artan üretim maliyetleri ve üreticilerin beklentileri başta olmak üzere çeşitli konularda görüş aktardı. Ziyarette ayrıca Başkan Koçak’ı tebrik eden Akcan ve Güler yeni dönemin hayırlı geçmesi temennisinde bulundu.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA