HDP’den ‘kara kış’ için acil çözüm paketi | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

HDP’den ‘kara kış’ için acil çözüm paketi


 

​​​​​​​İktidarın kötü ekonomi politikaları ile önümüzdeki kışı işçi, emekçi, esnaf, kadınlar, gençler ve milyonlarca dar gelirli için şimdiden ‘kara kış’ olarak ilan ettiğini söyleyen HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, partisinin kara kış için acil çözüm paketine dikkat çekti.

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, zor geçecek kara kış için acil çözüm paketi önerisi sundu.

Türkiye halklarının giderek derinleşen ekonomik krizin pençesinde kış mevsimine girdiğini söyleyen Turan, “Bu kış, enflasyon ve yaşam maliyetleri, toplumun en yoksullarından başlayarak, emeğiyle geçinen tüm kesimleri vuracak” dedi.

 

FİYAT ARTIŞI YOKSULLARIN BELİNİ BÜKÜYOR

İktidarın, düşük faize dayalı, yüksek kur ve yüksek enflasyonla karakterize edilmiş olan, seçime ayarlı ve büyüme hedefli ekonomi politikalarının milyonlarca insanı yoksullaştırırken, yoksullardan zenginlere de devlet eliyle müthiş bir servet transferine de neden olduğunu aktaran Turan, “Neticede bu politikalar yüksek enflasyonun yanı sıra, reel ücretlerin erimesi ve yoksulların zaruri tüketim mallarına ulaşamamaları biçiminde kendini gösteren bir ‘yaşam maliyeti krizi’nin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Okulların açılmasıyla eğitim öğretim giderlerinin artışı, doğalgaz başta ısınmada, ulaşımda, temel gıda maddelerinde önümüzdeki aylarda da devam edecek olan fiyat artışı yoksulların belini bükecek nitelikte.

İŞÇİ, EMEKÇİ, ESNAF, KADINLAR, GENÇLER VE MİLYONLARCA DAR GELİRLİ İÇİN ‘KARA KIŞ’ GELİYOR

Yoksul hanelerin tüketim sepetinin ağırlıklı olarak zorunlu gıda, ısınma, barınma gibi ikamesi olmayan zaruri tüketim mallarını içeriyor olması, yaşam maliyeti krizini daha da derinleştirecek. İktidarın Orta Vadeli Program gibi bütçe referans metinlerine bakıldığında yukarıdaki sorunları çözmeye yönelik bir bütçe planlamasının olmayacağı da rahatlıkla söylenebilir. Bugün Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faizini 100 baz puan azaltma hamlesi de, iktidarın yoksulu daha yoksul kılma niyetinde bir değişikliğin olmayacağını kanıtlıyor. Kısaca iktidar önümüzdeki kışı işçi, emekçi, esnaf, kadınlar, gençler ve milyonlarca dar gelirli için şimdiden ‘kara kış’ olarak ilan etmiş durumda” dedi.

 

İŞTE HDP’NİN; ACİL KARAKIŞ ÇÖZÜM PAKET

HDP’nin, yoksuldan alıp zenginin cebini dolduran bu ekonomik istikametin, uzun erimli yapısal tedbirlerle aşılacağının farkında olduğunu söyleyen Milletvekili Rıdvan Turan, bu yönde gerçekçi bir plan ve programa sahip olduklarını söyledi. 2Bununla birlikte yaşanmakta olan kan kaybını durdurabilmek için de acil çözümlerin bir an evvel uygulanmasından yanadır” diye Turan, bu sebeple iktidarın ilan ettiği kara kışa karşı ‘acil karakış çözüm paketi’ni kamuoyuyla paylaştı.

 

YOKSULA DOĞALGAZ, KÖMÜR, ELEKTRİK VE SU ÜCRETSİZ VERİLMELİ

Paket kapsamında kış boyunca yoksul haneler için ihtiyaç sınırında doğalgaz, kömür, elektrik ve su ücretsiz verilmesi gerektiğini söyleyen Turan, açıklamasını şöyle sürdürdü; “İşe ve okula gidiş geliş saatlerinde toplu taşıma ücretsiz olmalıdır. Okullarda öğrencilere ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve nitelikli öğle yemeği verilmelidir. Bebek maması ve bezi dâhil olmak üzere, yoksul ailelerin bebek ve çocuklarının temel ihtiyaçları ücretsiz karşılanmalıdır. Yoksul hanelerin ilaç dahil tüm sağlık ihtiyaç ve giderleri kamuca karşılanmalıdır. Yoksul ailelerin okul giderleri kamuca karşılanmalı ve internet ücretsiz olmalıdır. Yoksul ailelere kira desteği sağlanmalı, geliri olmayan ailelerin kiraları merkezi veya yerel yönetim bütçelerinden karşılanmalıdır.

 

Küçük ölçekli ve/veya geçimlik çiftçilerin elektrik ve kredi borçları silinmeli, mazot, gübre, tohum ve veterinerlik giderlerinin %80’i kamu tarafından karşılanmalı, önceki yılların tarımsal destekleri derhal ödenmelidir.

Küçük esnafa 100 bin lira hibe desteği sağlanmalı, banka ve vergi borçları faizsizleri silinerek yeniden yapılandırılmalıdır.

Haftalık çalışma süresinin ücretler düşürülmeden düşürülmesi esas olmalıdır.

Devlet bütçesinden yapılan çocuk yardımı, aile yardımı gibi transfer ödemeleri arttırılmalıdır.

 

“ÜCRETLER ARTTIRILMALI”

Reel ücretler arttırılmalıdır. Bu amaçla; Asgari ücrete enflasyon oranında zam yapılmalı ve asgari ücret yılda en az üç kez gözden geçirilmelidir. Emekli maaşları en az 6 bin lira olmalıdır. En yoksullardan başlayarak  kadınlara ve engellilere öncelik verilerek, her haneden en az bir kişiye aylık asgari ücretin üçte ikisi tutarında bir ‘temel gelir güvencesi’ nakit olarak düzenli biçimde sunulmalıdır. KHK’liler işlerine iade edilmelidir. EYT’lilere derhal emeklilik hakkı tanınmalıdır. Kamu emekçileri ve Emeklilere 3600 ek gösterge hakkı sağlanmalıdır. Atanmayı bekleyen 200 bin öğretmen derhal atanmalıdır. Üniversite öğrencilerine yurtlar ücretsiz olmalı, karşılıksız 5 bin lira burs verilmeli ve KYK borçları silinmelidir. Kamuda engelli istihdamı yüzde 10’a çıkarılmalı, engellilerin sağlık ve tedavi giderleri, destek araçları kamuca karşılanmalı. Destek ve bakım ödenekleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalı, ve engelliler için bütçeden ayrılan pay bu yıl yüzde 5’e çıkarılmalı.

Kara kışı dayanışma ile aşacağız, Türkiye’yi barış, adalet, demokrasi ve özgürlükler temelinde yeniden kuracağız!”


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA