MERSİN’DE OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

MERSİN’DE OKUL GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI


 

Mersin’de Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında il Milli Eğitimi Müdürü Adem Koca ve okul yöneticilerinin katılımı ile

Haber Merkezi

 

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı öncesi Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde, Vali Ali Hamza Pehlivan Başkanlığında "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Koordinasyonu ve Okul Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Toplantıya çevrimiçi olarak katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni eğitim öğretim yılında yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim öğretim yılı için yapılan hazırlıklara değinen Bakan Özer, eğitimde fırsat eşitliği kapsamında ders kitapları ile birlikte ücretsiz olarak yardımcı kaynakların da tüm sıralarda hazır hale getirildiğini, tüm Türkiye'de okullara ilk kez 5 Eylül itibariyle temizlik elemanlarının gönderilmiş olduğunu, temel eğitime bağlı ilk ve ortaokullarına ayrı bütçe gönderildiğini ve tüm okullara gönderilen bütçeler ile okulların her türlü ihtiyacının karşılanabileceğini kaydetti. Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında okul öncesi eğitime verilen önemin artırılması gerektiğini anlatan Özer, "Köy yaşam merkezlerinin  tüm illerimizde faaliyete geçirildiğini kaydetti.

 

KOCA: MERSİN'DE 415 BİN 191 ÖĞRENCİ OKULA BAŞLAYACAK

İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca ise Mersin Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bin 288 okul 28 bin 776 bin öğretmen ve 415 bin 191 öğrenci ile yeni bir seneye başlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersinde 26 bin 713 çocuğun okul öncesi eğitime 34 bin 836 öğrencinin sise ilkokul 1. sınıfa başlayarak ilk defa okulla buluştuğunu anlatan Koca, "33 genç meslektaşımız ise meslek hayatlarına Mersinde başladı. Eğitim camiası olarak bu büyük sorumluluğumuzun farkındayız" ifadelerini kullandı.

 

"TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNE ÇIKTIK"

Ders yılı sürecinde olduğu gibi tatil sürecinde de boş durmadık ve çocukların geleceği için çalışmaları  ara vermeden sürdürdüklerini anlatan Koca şunları söyledi: "Millî Eğitim Bakanlığımızın talimatları ve destekleriyle; her kademede yeni okullar açtık, okul öncesi eğitimde okul, derslik ve öğrenci sayılarımızı artırarak %100 başarıya ulaştık, tüm ilçelerimizde eğitim ortamlarımızı her türlü donatım ve onarım desteğini sağlayarak iyileştirdik, mesleki eğitimin niteliğini ve niceliğini artırdık, hayat boyu öğrenmede kurs ve kursiyer sayılarımızla Türkiye ortalamasının çok üstüne çıktık. Mersinimiz'de, kütüphanesiz okulumuz kalmazken 195 okulumuzun tamamında sıfır atık kütüphanesi kurduk, 28 Köy Yaşam Merkezimizi faaliyete geçirerek vatandaşlarımızla buluşturduk, öğretmenlerimize yönelik mesleki gelişim çalışmalarını sürdürdük. "Temel Eğitimde 10.000 Okul" ve "Çevre Dostu 1000 Okul" projelerini başarıyla tamamladık. Millî Eğitim Bakanlığımızın göndermiş olduğu, eğitimde fırsat eşitliği bağlamında çok önemli bulduğumuz ders kitaplarını ve kaynak kitapları tüm okullarımızda öğrencilerimizin sıralarına dizdik. Bu sene ilk kez olarak Bakanlığımız tüm kademelerde okullarımıza ayrı ayrı bütçe gönderdi. Bu çalışmaların eğitimde fırsat eşitliği bağlamında çok kıymetli olduğunu düşünüyor, şükranlarımızı sunuyoruz."

 

"ÖĞRENCİLERİ GÜLER YÜZLE KARŞILAYALIM"

Mersin'de Millî Eğitim camiası olarak her alanda başarılı odaklı olduklarını vurgulayan Koca şunları söyledi: "Çalışmalarımızda sizlerin desteğiyle çok güzel sonuçlar aldığımızı da özellikle vurgulamak isterim. Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST Bilim Festivali' nden aldıkları 10 ödülle proje şehrimiz Mersin'e dönen takımlarımız bizleri gururlandırdı. Türkiye'de en çok proje üreten il olduk.  Lütfen 12 Eylül Pazartesi sabahı, öğrencilerimizi ve velilerimizi güler yüzle, neşeyle karşılayalım. Onlar bizim heyecanımızı ve mutluluğumuzu yüreklerinde hissederlerse, okullarına neşeyle başlarlarsa eğitim öğretimde amacımıza ulaşabilir, memleketimizin hayırlı geleceğine katkıda bulunabiliriz. Mevlana'nın dediği gibi "Pergelin iğneli ayağı sabittir benim dinimde, ama diğer ayağıyla 72 milleti dolaşırım." Bizler bu metafordan hareketle bir ayağı mazide bir ayağı âtide nesiller yetiştireceğiz.

Toplantıda  TEKNOFEST başarılı olan takımlara ödülleri verildi.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA