AKDENİZLİ İHRACATÇILAR IFCO’DAKİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRECEK | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

AKDENİZLİ İHRACATÇILAR IFCO’DAKİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRECEK


 

Haber Merkezi

 

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, temmuz ayında 30,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 oranında ihracat artışı sağladıklarını belirten Başkan Gürkan Tekin, en yüksek ihracat değerlerine İspanya, Hollanda ve Almanya pazarlarında ulaştıklarını, ihracat hacminde en güçlü performansı Slovakya pazarında yakaladıklarını bildirdi. Başkan Tekin, Ağustos ayının son haftasında gerçekleştirilecek İstanbul Fashion Connection Hazır Giyim ve Moda Fuarı'nda (IFCO) doğacak fırsatları da en iyi şekilde değerlendirerek ihracat rakamlarını daha yukarılara taşımanın gayretini göstereceklerini söyledi.

 

“IFCO’DAKİ FIRSATLARI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMENİN GAYRETİ İÇİNDEYİZ”

Dünya genelinde artan resesyon kaygılarından kaynaklı daralan pazarlarda mevcudu korumak için yoğun çaba gösterdiklerini, bunun yanında yeni pazar arayışlarının da durmaksızın devam ettiğini belirten Başkan Gürkan Tekin, bu süreçte sektörün uluslararası organizasyonlarla gerçekleştirdiği açılımların çok önemli olduğunu kaydetti. İstanbul Fashion Connection Hazır Giyim ve Moda Fuarı’na 100 ülkeden 5 binin üzerinde nitelikli alıcının katılımının beklendiğini, bu önemli organizasyonun başarıya ulaşması için İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) destekçisi olduklarını dile getiren Başkan Gürkan Tekin, “Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzün Anadolu'yu sürdürülebilir, çevre dostu yeşil fabrikalarla üretim üssüne çevirip İstanbul’u küresel hazır giyim endüstrisinin merkezi konumuna getirme hedefi bulunuyor. Bu kapsamda sektör dinamiklerimiz İstanbul Fashion Connection Hazır Giyim ve Moda Fuarı’na büyük önem veriyor. Biz de AHKİB ailesi olarak sektör paydaşlarımızla eşgüdüm içinde hareket ederek üzerimize düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. İlki geçen şubat ayında gerçekleştirilen fuarda 600'e yakın yerli ve yabancı firma ile 12 bini aşkın yabancı ziyaretçiyi ağırlayan sektörümüz, Ağustos’un son haftasındaki dev etkinliğin 40 milyar dolarlık hazır giyim ihracat hedefine kaldıraç etkisi yapmasını öngörüyor. Çok ciddi hazırlıkların yapıldığı fuara Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden, İngiltere'den, ABD'den, Rusya'dan, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden 5 bini nitelikli alıcı olmak üzere 15 bin ziyaretçi bekleniyor. Kadın, erkek, çocuk giyimden iç giyime, gelinlik ve abiyeden deri, kürk konfeksiyona kadar tüm ürün gruplarını tek çatı altında toplayan ve ihracat hedeflerimizde kaldıraç etkisi yaratacak bu fuardan AHKİB üyesi firmaların da payını alacağına inanıyoruz.” dedi.

 

“TEMMUZ AYINDA SLOVAKYA’YA İHRACATIMIZ ARTIŞI YÜZDE 103 BİNİ AŞTI”

Temmuz ayında Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 1,62 milyar dolarlık ihracat değerine ulaştığını, bölge ihracatının ise 30 milyon 834 bin dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade eden Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Temmuz ayında ihracatının yüzde 76’sını Avrupa ülkelerine gerçekleştiren Birliğimiz, en yüksek dış satım değerleri İspanya, Hollanda ve Almanya pazarlarında elde etti. AHKİB olarak İspanya’ya 6,6 milyon dolarlık, Hollanda’ya 6,3 milyon dolarlık ve Almanya’ya 4,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek değeri yüzde 103 bin 318 artış ve 561 bin dolar değer ile Slovakya pazarında yakaladık. Bu ülkeyi yüzde 181 artış ve 2,6 milyon dolar değer ile Fransa takip etti. Temmuz ayında 3 bin 212 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren Birliğimiz, en çok bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşya ihraç etti. Birliğimiz, bayan dış giyimde yüzde 7 azalışla 14,8 milyon dolarlık, bay dış giyimde 22 artışla 6,7 milyon dolarlık, diğer hazır eşyada yüzde 15 artışla 3,4 milyon dolarlık ihracata imza attı.” diye konuştu.

Başkan Gürkan Tekin, daralan piyasaların yanında finansmana ulaşım noktasında sıkıntıların her geçen gün arttığını kaydederek bu geçiş sürecinde hükümetten, gerek uygun finansmana ulaşımın kolaylaştırılması gerekse destek miktarlarının artırılması noktasında daha fazla destek talep ettiklerini dile getirdi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA