“GAYRİMENKUL DEĞERLEME ASGARİ ÜCRET TARİFESİNİ KABUL ETMİYORUZ” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“GAYRİMENKUL DEĞERLEME ASGARİ ÜCRET TARİFESİNİ KABUL ETMİYORUZ”


 

Mersin’de Gayri Menkul Değerleme Uzmanları, güncel enflasyon yüzde 79.89 olarak açıklanırken Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret tarifesinin yüzde 29.3 artırılmasına tepki göstererek, “Zam oranını kabul etmiyoruz. Aleyhimize olan mevcut bedel oranının ivedilikle revize edilmesini talep etmekteyiz” dedi.

Hasan Küçük

Mersin’de Gayri Menkul Değerleme Uzmanları 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret tarifesine tepki göstermek için Özgecan Barış Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. TMMOB’a bağlı bazı oda başkanlarınında katıldığı basın açıklamasını Gayri Menkul Değerleme Uzmanları adına İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak okudu.  Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden mezun olup üzerine Sermaye Piyasası Kurulu’nun zorlu sınavlarında başarılı olmuş ve en az 3 yıllık deneyim şartlarını sağlamış lisanslı uzman kişiler olduklarını ifade eden Gülçin Barbaros Ak, “Sektör gereği özel şirketlerde kadrolu veya yüklenici (çözüm ortağı) olarak işleri yürütmekte ve bu konuda inşaat sektörüne, bankaların kredi tahsis birimlerine, kamunun çeşitli kurumlarına hizmet vererek kişi, kurum ve kamunun olası hak kayıplarını önleme amaçlı gayrimenkul değerleme (ekspertiz) hizmeti sunmaktayız” dedi.

 

 

“EMLAKÇI YA DA KOMİSYONCU DEĞİLİZ”

İsimlerinde gayrimenkul geçmesi nedeniyle sanıldığı gibi emlakçı ya da komisyoncu olmadıklarını ifade eden Ak, “Bankalar ve vatandaşlar arasında kredi kullanımı, ticari işlerle ilgili tarafların hakkını gözeterek rapor düzenleyen halk arasında eksper olarak adlandırılan emekçi çalışanlarız. Eksperler olarak piyasada çeşitli özel, tüzel ve kamusal alanlarda iş yükümüz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak bankacılık sektöründe ekspertiz aşamasında görev aldığımız aşikardır. Mesleğimiz gereği kişi, kurum ve kuruluşların teminatları, alım satımları gibi alanlarında değer konusunda bağımsız olarak tarafların güvenliğini sağlamaktayız.   

İşimizi seviyoruz. İşimizi her zaman bağımsız, tarafsız ve objektif olarak icra ettik ve edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“EKONOMİK KOŞULLARI BAŞARIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Ekonomik koşulların başarılarını olumsuz etkilediğini vurgulayan Ak, şöyle devam etti: “23 Temmuz’da Resmî Gazetede açıklanan Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesindeki artış, ülkemizdeki yükselen enflasyon koşullarının çok altında kalarak biz Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarını ekonomik olarak zor durumda bırakmıştır. Mevcut piyasada akaryakıt, gıda ve kira fiyatlarında yaşanan artışlar dikkate alındığında belirlenen asgari ücret yol, yemek ve diğer masraflarımızı karşılamamaktadır. Bu nedenle sektörümüzde uzun yıllar çalışmış birçok uzman arkadaşımız geçimini sağlamak için başka sektörlere yönelmekte olup sektörde gerekli yeterliliği sağlayacak uzmanlarda yetersizlik yaşanmaya başlamıştır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak, iklim ve arazi koşulları yanı sıra zaman zaman tehdit-taciz olayları ve çalışma saatlerimizin de artırılması gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktayız. Yaşadığımız ekonomik sıkıntı ile beraber meslekte çalışanlarımızın huzuru, motivasyonu ve sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Biz gayrimenkul ve finans sisteminin içerisinde kilit rol almaktayız. Bizim düzenlendiğimiz raporlara göre kredi kullanımı, gayrimenkul teminatı ve değer tespiti yapılmakta olup bu durum bankalar, resmî kurumlar, firmalar ve şahıslar arasında güvenli bir köprü oluşturmaktadır. Ama son dönemlerde yaşadığımız olumsuz gelişmeler, Gayrimenkul ve finans sistemindeki önemimizi kaybetmemize sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“ZAM ORANINI KABUL ETMİYORUZ”

2022 Ocak Ayı için belirlenen Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesindeki bedelin Temmuz ayı sonu itibariyle revize edilerek yüzde 29.3 oranında artırılmasına karar verildiğine dikkat çeken Ak şöyle devam etti: “Ancak, son 1 yıl içerisinde asgari ücrete yüzde 92, akaryakıt ve kira giderlerine yaklaşık yüzde 300 oranında zam yapılmış olup güncel enflasyon oranı yüzde 79.89 olarak açıklanmıştır. Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesine yapılan zam bu oranların çok altında kaldığı görülmektedir. Bu hesaplamada yapılan hataların en kısa sürede giderilmesi yönünde adımların atılmasını beklemekte ve aleyhimize olan mevcut bedel oranının ivedilikle revize edilmesini talep etmekteyiz. Sonuç itibariyle bizler Gayrimenkul Değerleme Uzmanları olarak tarifeye yapılan zam oranını kabul etmiyoruz.”

 

“MESLEK KANUNUNUN ÇIKARILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Gülçin Barbaros Ak, taleplerini şöyle açıkladı; Sektörde yoğun olarak iş aldığımız en düşük Konut Değerleme Bedelinin yenilenmesini, diğer kalemlerde de düzenlemeye gidilmeli ve enflasyon artışı ile uyumlu hale getirilmeli. Yol ücretlerinin eksperlerin gideri olmamasının sağlanması, yani il ve mesafe kısıtlaması olmaksızın, rapor ücretine ek olarak 0,15 x Km x Benzin litre ücreti olarak belirlenmeli. Çalışma ve mesai saatleri gibi özlük haklarımızın insani koşullar göz önünde bulundurularak belirli bir standarda bağlanmalı.  Bütün haklarımızın korunmasına yönelik meslek kanununun çıkarılmasını talep ediyoruz.”

 

“TALEPLERİMİZE DUYARLILIK VE DESTEK BEKLİYORUZ”

Bunların acil ve öncelikli talepleri olduğunu, sistemde emeklerinin sömürülmesine hizmet eden ve bunu sistematik hale getiren tüm uygulamalara karşı mücadele etme kararlılığında olduklarını anlatan Ak, “Başta Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nden ve Gayrimenkul Değerleme Şirketleri’nden taleplerimiz konusunda duyarlılık ve destek bekliyoruz. Bu konuda ilgili makam ve bakanlıklara da duyurumuzu ilan edeceğimizi belirterek yukarıda beyan ettiğimiz taleplerimize sahip çıkacağımızı ve haklarımızdan ödün vermeyeceğimizi ilan ediyoruz.”


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA