“YIKIM DERİNLEŞİYOR” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“YIKIM DERİNLEŞİYOR”


 

Emek Partisi Mersin İl Başkanlığı tarafından son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili basın açıklaması yapılarak yoksulluk, yolsuzluk ve yasakların yarattığı yıkıma karşı halk ittifakının ve birlikte mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Hasan Küçük

 

Emek Partisi Mersin İl Başkanı Yusuf Kaya tarafından ülkede ve Mersin’de son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi. İl binasında yapılan ve EMEP’li Akdeniz Belediye Meclis Üyesi Halil Kara’nın da katıldığı basın taplantısında konuşan Kaya, ekonomik krizin ağır faturasını işçi ve emekçilerin sırtına yıkmayı temel alan politikaların hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekti. Kaya “Sanayi üretiminde istikrarsızlık ve tarımsal üretimde yaşanan daralma devam ederken, mali sıkışmışlığın bir krize dönüşmesinin unsurları da her geçen gün çoğalıyor. Dünya Bankası ve IMF başta olmak üzere çeşitli emperyalist kurumların dünya ekonomisinin büyüme hızına dair son tahminleri de düşüşün devam edeceğini gösteriyor” dedi.

 

“İŞÇİ GREVLERİ YOL GÖSTERİYOR”

Mevcut koşullar altında Erdoğan ve tek adam yönetiminin sömürülen ve ezilen halk kitlelerinin çalışma ve yaşam koşullarını rahatlatacak adımlar atmasının mümkün görünmediğini ifade eden Kaya,

“Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı işçi, emekçi ve sabit gelirlilerin hayatını çekilmez hale getirmeye devam etmektedir. Son dönemlerde daha fazla gündeme gelen işten atmalarda yoğunlaşarak sürüyor. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasakların yarattığı yıkım derinleşiyor. Son dönemlerde çeşitli ülkelerde işçi emekçi mücadeleleri ve grevleri de yoğunlaşıyor. Mücadele ve grevleri ile kapitalist yağma ve talana karşı mücadele eden çeşitli ülke halkları yeni bir dünya özlemini ve kapitalist barbarlıktan kurtuluş yolunu da göstermektedirler. Ülkemizde de TPI composite ve ETF işçilerinin fabrikaya kapanma eylemleri, Atışkan Alçı grevi, Somalı Madenciler, Serel Seramik ve Asen Metal işçileri mücadeleleri öğretmeye ve yol göstermeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

 

“GENÇLİK; DAYATILAN GELECEKSİZLİĞİ KABUL ETMEYECEK”

Yükseköğrenim gençliğinin KYK borçlarının son günlerde öne çıkan bir gündem olduğunu vurgulayan Kaya, tepkiler karşısında KYK borç faizlerinin silinmesi kararının sorunu çözmediğini KYK borçlarının iptal edilmesi ve ihtiyacı olan bütün öğrencilere karşılıksız burs verilmesi söyledi.

Son KPSS sınavında çalınan sorular ile mızrak artık çuvala sığamaz olunca tek adam yönetiminin soruları çalınan son sınavı iptal etmek zorunda kaldığını anlatan Kaya “Ortaya çıkan rezalet ne ilktir ne de ÖSYM içindeki bir grup çıkar çevresinin kötü niyetiyle açıklanabilir. Sorun eğitim ve sınav sistemindedir. Her yıl hatta bir kısmı yılda birkaç kez de yapılabilen YGS, LYS, ALES, KPSS, TUS gibi lise, üniversite ve kamu kurumlarına yerleştirme sınavlar ile akademik kariyer ve görevde yükselmelere dair sınavlarda her dönem yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları olmuştur. Demokratik bir ülkeyi kazanmanın yolu nasıl ki mücadeleden geçiyorsa bu skandalların, yolsuzluğun, usulsüzlüğün kaynağı çürümüş bürokrasinin yerine halkın seçtiği, denetlediği, gerektiğinde görevden alabildiği demokratik bir sistemin kazanılmasının da yolu emek ve halk güçlerinin mücadelesinden geçmektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini bu kirli ellerin karartmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

“YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORUNLARLA BAŞLAYACAK”

Yeni eğitim öğretim yılının  ekonomik krizin faturasının daha da ağırlaştırdığı sorunlarla birlikte başlayacağını belirten Kaya, “Barınma, beslenme, ulaşım konusundaki sorunlar öne çıkacak. İhtiyacı olan her öğrencinin bu ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması başta olmak üzere parasız, bilimsel, demokratik eğitim talepleri temelinde bir mücadele yükselecektir” dedi.

 

 

 

 

“BİRLİKTE KAZANACAĞIZ, HALK KAZANACAK”

Kaya, emek, barış, demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ve bir Halk İttifakının oluşturulmasına yönelik girişimlerinin sürdüğünü ifade ederek şunları söyledi: “7 parti ve örgütün katılımıyla yapılan çalışmalar ortak bir mücadele platformu oluşturma temelinde sürüyor. Bu çalışmalar 25 Ağustos’ta ortak bir deklarasyon ile halkla paylaşılacaktır. Bu birliğin daha da geniş olması için çeşitli toplumsal kesimler, sendika ve emek örgütleriyle merkezi düzeyde görüşmeler yapıp platformu ortaklaştırma ve ittifak çalışmalarını genişletme çabalarımız sürecek. Yerellerde de ortak mücadelenin ilerletilmesi, var olan yerel platformların etkin bir biçimde değerlendirilmesi ve güçlü bir Halk İttifakının oluşturulmasını önemsiyoruz. Yerelde yapılacak çalışmalar önümüzdeki süreçte daha görünür olacaktır.”

 

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

6 Ağustos Hiroşima ve 9 Ağustos Nagasaki’ye Atom bombası atılmasının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kaya, “Son günlerde yine Akkuyu NGS gündemde. Emek Partisi olarak halkımıza çağrımızdır: Savaşa karşı barış, sömürü talan ve tahribata karşı insanca yaşam demek için birleşelim. Nükleer silahlarda ve nükleer santrallerde ısrar eden emperyalistler ve işbirlikçi iktidarları karşısında birleşelim ve mücadele edelim” diye konuştu.

 

“AKDENİZ’DEKİ OPERASYONU KABUL ETMİYORUZ”

Akdeniz Belediyesinde son dönemde yaşanan gelişmelerin ülke tarihinde eşine emsaline rastlanılmayan yöntemleri gündeme getirdiğini anlatan Kaya “Belediye meçlisinde çoğunluk sağlanması, istenilen tekliflerin kabul edilmesi için HDP üyesi 5 meclis üyesi gözaltına alınmış, meclis toplantısından sonra meclis üyeleri serbest bırakılmıştır. Partimiz bu tutumu ilk günden beri kabul etmemiş yaşanan bu hukuksuzluğu meclis üyemiz aracılığı ile basın ve kamuoyu ile paylaşmıştır.

Partimiz Demokratik Halkçı Belediye için başından beri almış olduğu tutumu sürdürmeye devam etmektedir. 31 Mart 2019 seçimlerinde Emek ve Demokrasi Platformu ile Demokratik Halkçı Belediyecilik için Kent Sözleşmesi konusunda müzakere ettiğimiz, Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesiyle, zaman zaman Yerelde yaşanan sorunlar ile ilgili görüş ve önerilerimizi konuşma ve tartışma olanağı bulmaktayız”

 

BAŞKAN SEÇER İLE GÖRÜŞÜP TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Kaya, parti heyeti olarak Büyükşehir Belediye Başkanı  Vahap Seçer ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek dile getirdikleri konuları şöyle anlattı:

“Yoksul kesimlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ucuz ekmeğin gerekli olduğu belirtilmiştir. Başkan da bu tür konulara önem verdiklerini, Halk Ekmek ile ilgili gerekli çalışmaların son aşamaya geldiğini önümüzdeki günlerde ekmek üretimine başlanacağını belirtmiştir.

Dolmuş ücretlerine yaklaşan bir toplu taşıma ücretinin, yoksul halkın karşılayabileceği bir düzeyde olması gerektiği üzerinde durulmuş, girdi maliyetlerindeki artışa rağmen önümüzdeki süreçte fiyat artışına gidilmeyeceği belirtilmiştir.

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte, ilimize okumaya gelen öğrencilerin; barınma/yurt konusunda çalışmalar konuşulmuş ilçe belediyeleri ile koordine içinde olduklarını belirtmişlerdir.

Yoksul mahalleler başta olmak üzere, kreş ihtiyacı belirtilmiş, bu konuda da bina yapılamasa bile kiralama yöntemiyle uygun yerlerde kreş açmak için çalışmaların yürütüldüğü belirtilmiştir.

Su ücretleri ile ilgili, suyun daha ucuza temin edilmesi gerektiği önerilmiş, temmuz ayında meclise getirdikleri teklifi geri çektiklerini, mevcut durumla devam edeceklerini belirtmişlerdir.

Ayrıca, Atatürk Parkı’nın limana doğru genişletilmesi, Balıkçı Barınağına Su Sporlar Merkezi adı altında AVM yapılmak istenmesine karşı ortak tutum üzerinde durulmuştur.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA