ARATOS’UN ANITI, GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ARATOS’UN ANITI, GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR


 

Haber Merkezi

 

Antik Gök Bilimci Aratos’un Anıtı, Mersin Üniversitesi’nin (MEÜ) dahil olduğu çalışmalarla gün yüzüne çıkıyor. MEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim elemanlarından Doç. Dr. Deniz Kaplan ve Dr. Öğr. Gör. Ulus Tepebaş’ın başkan yardımcılığını yürüttükleri Soloi Pompeiopolis kazılarının 2022 yılı çalışmaları başladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Remzi Yağcı’nın başkanlığında sürdürülen çalışmalar, Aratos’a ait olduğu önerilen yapıda devam ediyor.  MÖ 320-245 yılları arasında yaşamış olan Aratos, Soli (Viranşehir/Mezitli) doğumludur. Dünyanın ilk uzay bilimcisi kabul edilen Aratos, Gök Olayları (Phenomena) adlı eserin de yazarıdır. Ayda astronomlar tarafından görülen ilk kratere de günümüzde Aratos ismi verilmiştir.

Bu mezar yapısının kazıları ve restorasyonu tamamlandığında ise üniversite kent paydaşlığı kapsamında, kentin kültür tarihine ve turizmine değerli katkılar sunması planlanıyor.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA