TARSUS 1. STOA FELSEFE FESTİVALİ KİTAP OLDU | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

TARSUS 1. STOA FELSEFE FESTİVALİ KİTAP OLDU


 

Geçen yıl gerçekleştirilen Tarsus 1. Felsefe Festivali Aratos Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Haber Merkezi

 

Tarsus Belediyesi, Tarsus Kent Konseyi ve Aratos Felsefe Dergisi’nce ortaklaşa yapılan Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali’nde çeşitli üniversitelerin felsefe bölümünden katılan akademisyenlerin konuşmalarının yer aldığı kitap yayınlandı. Geçen yılki konusu “Antik Çağ Stoa Felsefesi ve Günümüze Yansımaları” olarak belirlenen ve Aratos Yayınları’ndan çıkan festival kitabında şu yazarlar ve yazıları yer alıyor; “Felsefenin Kenti Tarsus’ta aydınlanma adına yeni adımlar” Uğur Pişmanlık (Sunu), “Mithraizm ile Stoacı Düşünce ve Tarsus İlişkisi” Uğur Pişmanlık, “İlk Stoa Döneminde Tarsuslu Bir Filozof: Khrisippos” Doç. Dr. Mustafa Günay, (Üniversitesi Felsefe Grubu Eğitimi), “Stoacı Yaşama Bilgeliği” Prof. Dr. Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı), “Akıllı Topluma Geçişte Stoacılık” Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu (Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Bölümü), “Stoacılarda İnsan Kavrayışı ve Özgürlük” Prof. Dr. Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Stoa Felsefesinde Tikellik Anlayışı ve Güncel Siyaset Felsefesi” Dr. Remzi Onur Kükürt (Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Sotaya Yatmak, Stoada Felsefe Yapmak” Uğur Pişmanlık.

 

“TARSUS’U FELSEFENİN KENTİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Aratos dergisi yayın yönetmeni ve Gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali’ndeki konuşmaları kitap olarak yayınlayarak kalıcı hale getirdiklerini yaptıklarını belirterek, “Antik çağda Tarsus Atina, Roma ve İskenderiye gibi stoa felsefesinin merkezlerinden biridir. Doğaya uygun yaşama anlayışı olan Stoacılığın ilkelerini belirleyen Khrisippos Tarsuslu bir filozoftur. Yine şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos da stoacı gelenekten gelmektedir. İlkini gerçekleştirdiğimiz bu festivalin konuşmalarını kitap olarak yayınladık. Tarsus’u pek çok etkinlikle Tarsus’u felsefenin kenti yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA