DOKTORLARDAN; HATIRLATMA DOZU UYARISI! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

DOKTORLARDAN; HATIRLATMA DOZU UYARISI!


 

Uzmanlar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının artışı nedeniyle ülkede aşılanma oranlarının toplum bağışıklığını sağlayabilecek seviyeden çok uzakta olduğunu açıklayarak, hatırlatma dozu alanların sadece yüzde 33’ünü oluşturduğuna dikkat çekti!

Haber Merkezi

 

Sağlık Bakanlığı, son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için yeni hatırlatma dozu randevularını 10 Temmuz itibarıyla e-Nabız sistemine tanımladı. Artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları sonrası bazı vatandaşlar hatırlatma dozu aşıları için sağlık merkezlerinin yolunu tutarken, uzmanlardan düşük seviye uyarı geldi.

 

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA AŞI HAKKI TANINMALI

Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm.Dr. Nasır Nesanır, ülkemizde aşılanma oranlarının toplum bağışıklığını sağlayabilecek seviyeden çok uzakta olduğunu söyleyerek, hatırlatma dozu alanların oranının sadece yüzde 33 olduğunu vurguladı. “Bilindiği gibi aşıların ağır hastalığı ve ölümü önlemedeki etkisi özellikle ilk 6 ay için en yüksek seviyelerde seyrediyor, sonrasında ise giderek azalıyor” diyen Nasır, “Bu nedenle salgının kontrolü için hatırlatma dozları mutlaka yapılmalı. Daha etkili aşı kampanyaları düzenlenmeli. 5-12 yaş arasında okul çocuklarına birçok ülkede olduğu gibi aşılanma hakkı tanınmalı.

 

MASKE, TEST, KARANTİNA GERİ GELMELİ

Kamuya açık kapalı alanlar iyi havalandırılmalı, bu alanlarda çalışanlar ve bulunanlar için maske takmanın önemi vurgulanmalı. Hatırlatma dozlarının yapılması için aşı kampanyaları düzenlenmeli; test politikası değiştirilmeli, hastalık bulgusu gösterenlerin yanı sıra risk gruplarında tarama amaçlı testler yapılmalı.

Omicron’a karşı daha etkili aşıların uygulamaya girebilmesi için girişimde bulunulmalı, bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmalı.

Kamuda ya da özel sektörde çalışanların hasta olması halinde (PCR+) herhangi bir hak kaybına uğramaksızın izolasyona, temaslılarının karantinaya alınabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı.

SARS-CoV-2 virüsünün genetik yapısı daha yüksek oranda izlenerek, ülkemizdeki baskın endişe verici varyant ve dağılımı hakkında daha kapsamlı bilgiler elde edilmeli.

 

KIŞA ÖNLEM ALINMALI

Yurttaşlar  pandeminin gidişatı konusunda bilgilendirilmeli. Gebelerde aşılamanın güvenli ve etkili olduğu bilimsel veriler ışığında toplumla paylaşılmalı, aşısız gebelerin yol açtığı anne ölümleri önlenmeli.

Okulların açılacağı dönem salgının sorunlu olabileceği bir zaman dilimi olduğu dikkate alınarak sınıf yoğunluğunun azaltılması için şimdiden planlama yapılmalı.

Sağlık kurumlarındaki hizmetin aksamaması ağlık çalışanlarına yönelik semptom ve test takibi yapılmalı. Sağlık kurumlarında maske zorunluluğu yakından izlenmeli, hasta ve yakınlarının maske takması sağlanmalı. Kapalı alanlarda maske takmanın önemi vurgulanmalı, isteyenler için maske sağlanmalı” diye konuştu.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA