ARTIK GİZLİ SAKLI DEĞİL! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ARTIK GİZLİ SAKLI DEĞİL!


 

​​​​​​​Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), rıhtım genişletme projesine ilişkin ÇED dosyası ile ilgili düzenlenecek bilgilendirme toplantısına ilişkin tarih, yer ve saat bilgilerini gizlemesinde tepkiler sonucu geri adım atıldı. Mersin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ’Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ 5 Temmuz 2022 günü saat 14:00’te MTSO konferans salonunda yapılacağını duyurdu.

HEDİYE EROĞLU

 

Çevre katliamına neden olacağı gerekçesiyle kentteki hemen hemen tüm dinamikler tarafından protesto edilen ve yargıya taşınan Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), rıhtım genişletme projesine ilişkin skandal bir ilan süreci yaşandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden Mersin’in Akdenız ilçesi sınırları içerisinde MIP tarafından yapılması planlanan Mersin Limanı 20 Ve 21 Nolu Rıhtımların Uzatılması projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başladığını duyurdu.

EÇED uygulaması üzerinden projeye ilişkin ÇED raporu halkın görüşüne açılırken, söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince düzenlenecek toplantı ilanında bir skandala imza atıldı.

 

TARİH VAR, YER VA SAAT BİLGİSİ YOK!

Halkın Katılım Toplantısı’nın 5 Temmuz 2022 tarihinde düzenleneceğini bildiren bakanlık, yer ve saat bilgisi paylaşmadı Proje sık sık hükümet tarafından kollanmakla eleştirilerken bakanlığın uygulaması tepki çekti.

Ancak bakanlık duyurusunda, “Halkın katılımı toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Mersin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir” denildi.

Ayrıca bakanlığın duyurusunda, “ÇED başvuru dosyasını incelemek isteyenler bakanlık merkezinde veya Mersin Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında bakanlığa veya valiliğe görüş bildirebilirler” denirken söz konusu duyuru ilanının Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce paylaşılmaması ise ayrı bir skandal olarak yorumlandı.

 

“KANUNA GÖRE; TOPLANTI SAAT VE YERİ 10 GÜN ÖNCE AÇIKLANMALI”

Skandal uygulamalara Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şubesi’nden geldi.

ÇMO Mersin Şube Başkanı Sinan Can, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, bakanlığa tepki gösterdi.

Can, “ÇED Yönetmeliği madde 9 (a) bendinde: ‘Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlar toplantı tarihini, saatini, yerini ve konusunu belirten bir ilanı; projenin gerçekleştirileceği yörede yayınlanan yerel süreli yayın ile birlikte yaygın süreli yayın olarak tanımlanan bir gazetede toplantı tarihinden en az on (10) takvim günü önce yayınlatır’ ibaresi yer almaktadır. Bu noktada proje hakkında gerçekleştirilecek olan toplantıya ait net bilgilerin toplantı tarihinden 10 gün önce (24 Haziran 2022 Cuma günü dahil) net ve anlaşılır şekilde açıklanması ve ilan edilmesi gerekmektedir.

ÇED Süreçlerine baktığımız zaman nadir de olsa bakanlık ilk önce tarihi yayınlayıp daha sonra toplantının yer ve saat belli olduğu zaman mevzuatın belirtmiş olduğu tarihlerden önce yayınlayabildiğine tanık olunmuştur. Eğer on takvim günü önce bilgiler net olarak ilan edilip yayınlanmaz ise yoruma kapalı bir şekilde yasal mevzuata uyulmamış olup toplantının yapılamayacağı ve ÇED sürecinde bir sonraki aşamaya geçilemeyeceği anlaşılmaktadır” dedi.

 

“AMACI; ANLAYAMADIK”

Yaşananlara bir tepki de araştırmacı yazar Abdullah Ayan’dan geldi. Ayan süreci eleştirerek, “MIP’ın rıhtım büyütme, uzatma işi esrarengiz bir havaya büründü. Bakanlık sitesinde duyurulmasına rağmen yasal zorunluluğa rağmen bir süre Mersin Çevre Müdürlüğü sitesinde yer almadı. 23 Haziran günü toplantı duyurusu adı altında MIP yetkilileriyle ortaklaşa imzalanan bir tutanak yayınlandı.  Ancak tutanakta 5 Temmuz günü MTSO salonunda yapılması kararlaştırılan Halkı Bilgilendirme Toplantısının yeri, günü yer alsa da toplantı saati yok. Mersinli hangi saatte gelip toplantıya katılacak ve bilgilenecek? Açıkçası bu gizleme, gizlenme anlamına gelen ilan yöntemine aklım ermedi” dedi.

 

ARTIK GİZLİ SAKLI DEĞİL!

Tepkiler üzerine bakanlıktan yeni bir hamle geldi. Bakanlıkça MIP’in, rıhtım genişletme projesine ilişkin ÇED dosyası ile ilgili düzenlenecek bilgilendirme toplantısının Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) düzenleneceği öğrenildi. Ancak bu defa da saat bildirilmedi ve sorun yine çözülememiş oldu.

Tepkiler sonucu bilgilerin gizlemesinde geri adım atıldı. Mersin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü 'Halkı Bilgilendirme Toplantısı' 5 Temmuz 2022 günü saat 14:00’te MTSO konferans salonunda yapılacağını duyurdu.

 

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA