SAHİL GÜVENLİK’TEN GURURLU KUTLAMA | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

SAHİL GÜVENLİK’TEN GURURLU KUTLAMA


 

Haber Merkezi

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 40. kuruluş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda düzenlenen programa, Vali Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bedri Dursun, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, il protokol üyeleri ve eşleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı personel ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir’in kutlama mesajı okundu.

Programda yaptığı konuşmasında 1982 yılında kurulan, 2016 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak denizlerde silahlı kolluk kuvveti olarak görev icra eden Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çok önemli görevler yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini ifade eden Vali Pehlivan, “Vatanımızın her karış toprağı kutsal, karada nasıl her bir çakıl taşı için güvenlik güçlerimiz mücadele ediyorsa, denizlerimizde de mavi vatanımızda da her bir damla su için aynı mücadele veriliyor. Bu hususta Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ve Sahil Güvenlik Komutanlığımıza bağlı birliklerimiz hayati görevler icra ediyor.. Ülkemiz genelinde 4 Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı var. Biri de Mersinimizde. 320 km’si Mersin İlimizde olmak üzere 1300 km’ye yakın sorumluluk sahasıyla yaklaşık 215 bin kilometre kare alanda, Sahil Güvenlik Komutanlığımız personeliyle, ekipmanlarıyla, botlarıyla, gemileriyle güvenliği sağlıyor.

Ekiplerimiz denizlerde asayişin temini konusunda, uyuşturucudan, kaçakçılığa kadar çeşitli görevler yapıyor. Özellikle yasadışı göçmen kaçakçılığıyla, bunu organize edenlerle ilgili de çok yoğun mücadeleler veriyor. Kaçak göçmenlerle yaptığı mücadelede zalimce değil, insanca muamelede bulunuyor, insanlarım denizlerde boğulmalarının önüne geçiliyor, kurtarılıyor. Sonrasında gerekli hukuki işlemler elbette ki ilgili mevzuat hükümlerine istinaden yapılıyor. Bu süreçte medeniyet değerlerimizle örtüşen nitelikte, uluslararası evrensel değerlerle ve hukuk kurallarıyla da çelişmeyecek şekilde vazifelerini hassasiyetle yerine getiriyorlar.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimiz yasadışı unsurlara karşı çeşitli operasyonlar da yapıyorlar. Bu operasyonların bir kısmını kurumsal bazda, bir kısmını da diğer kolluk birimlerimizle birlikte yürütüyorlar. Uluslararası sularda Deniz Kuvvetlerimize bağlı ekiplerle de iş birliği içerisinde hareket ediyorlar. Ortak tatbikatlar yerine getiriyorlar, hasılı diğer kolluk birimlerimiz gibi meşakkatli bir görev icra ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sahil Güvenlik ve Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek’in de bir konuşma yaptığı programda, çeşitli aktiviteler ve yarışmalar yapılarak, Sahil Güvenlik Helikopteri ve İnsansız Can Kurtarma Aracı ile kurtarma faaliyeti canlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından 40. Kuruluş Yıldönümü kapsamında düzenlenen ‘Akdeniz Sahil Güvenlik 40. Yıl Yelken Kupası’ ile ‘Gemicilik Yarışmaları’nda başarılı olan personele ödülleri, Vali Pehlivan ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Vali Ali Hamza Pehlivan'ın TCSG Yaşam Gemisi Ziyaret Defterini imzalamasının ardından program, protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından TCSG Yaşam Gemisi ile seyir icra edilmesiyle devam etti.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA