ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİNDEN MEB’E 0! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ÖZEL SEKTÖR ÖĞRETMENLERİNDEN MEB’E 0!


 

Patronların özel öğretimi kâr amacıyla yorumlayışının, sözleşmelerle bağlı oldukları MEB’in yüz binlerce öğretmeni görmezden gelen tavrıyla birleşmesi ile eğitim emekçileri için katlanılmaz çalışma koşulları oluştuğuna dikkat çeken Öğretmenler Sendikası, bakanlığın karnesini 0 olarak açıkladı.

HEDİYE EROĞLU

 

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, eğitim-öğretimin sona ermesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na, seslenerek sorunlarına çözüm çağrısı yaptı.

Eğitim-Sen Merin Şubesi binasında basın açıklaması yapan Öğretmen Sendikası Mersin Şubesi, “Özel sektör öğretenlerini yok sayan MEB’e notumuz sıfır” mesajı verdi.

 

ÖZELİN EĞİTİMDEKİ PAYI YÜZDE 25’E ÇIKTI

Sendika adına açıklamayı okuyan Sendika İl Temsilcisi Nebil Birtek, özelleştirme politikalarının eğitimde de kendini göstermeye başlamasıyla beraber eğitim-öğretim sürecinde özel öğretim kurumlarının sayısı günden güne arttığını söyledi. 2000’lerin başında özel öğretim kurumlarının tüm eğitim kurumlarına oranı yüzde 5 düzeyindeyken bugün bu oran yüzde 25’e yaklaştığını belirten Birtek, bu somut gerçekliğin özel eğitim öğretim kurumlarında çalışmakta olan eğitim emekçilerinin de giderek büyüyen bir emekçi kitlesine dönüştüğünün en net göstergesi olduğunu kaydetti. Birtek, bugün özel okul, dershane, etüt merkezi, kişisel gelişim kursu, rehabilitasyon merkezi, ana okulu, kreş, ehliyet kursları vb. çalışma alanlarında 400 bine yakın emekçinin görev yatığını kaydetti.

 

“İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ”

Patronların özel öğretimi kâr amacıyla yorumlayışının, sözleşmelerle bağlı oldukları MEB’in yüz binlerce öğretmeni görmezden gelen tavrıyla birleşmesi ile eğitim emekçileri için katlanılmaz çalışma koşulları oluştuğunu söyleyen Nebil Birtek, “Güvencesizliği en yoğun şekliyle yaşayan özel sektör öğretmenleri on aylık sözleşmelerle, asgari ücretin altında ya da asgari ücret düzeyinde maaşlarla, eksik yatırılan sigorta primleriyle, –birçoğu- sigortasız ve yoğun mobbinge maruz kalarak çalıştırılmaktadır. Bu acımasız şartların tasarısı patronlara aittir fakat MEB bu çalışma koşullarını denetlemeyen, görmezden gelen, şikayetlere kulak tıkayan yaklaşımıyla bu şartların oluşumunda ve devamında suç ortağıdır.

Milli eğitim bakanları yıllar içinde çokça değişse de MEB’in özel sektör öğretmenlerine dair tavrı maalesef değişmemiştir. Son olarak göreve gelen Mahmut Özer’in müjde olarak propagandasını günlerce yaptığı Öğretmenlik Meslek Kanunu tüm eğitim emekçileri için rekabetçi ve kariyerci bir programın ötesine geçememiştir. Bakan’ın ‘Öğretmenler ihtiyaçlarını kendileri belirleyecek, öğretmenlerin talepleri dikkate alınacak’ diyerek tariflediği süreç, göstermelik bir kampanyanın ötesine geçmemiştir. Meslek kanununun tasarlandığı dönemde ‘Özel sektör öğretmenlerinin şartlarına dair düzenlemeler kanuna dahil edilecek’ açıklamalarının aksine, kanunda özel sektör öğretmenlerinin adı dahi anılmamıştır. MEB bu yaklaşımıyla açıkça patronların nabzını yoklamış, sermayenin tepkisini gözeterek özel sektörde görev yapan eğitim emekçilerini görmezden gelmiş, yok saymıştır” diye konuştu.

 

“YÜZ BİNLERCE ÖĞRETMENİ GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ!”

Taleplerine ilişkin de açıklamalar yapan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İl Temsilcisi Nebil Birtek, şöyle devam etti: “Öğretmen Sendikası olarak bugün birçok ilde milli Eğitim  Bakanlığına sesleniyoruz: Yüz binlerce öğretmeni görmezden gelemezsiniz!

Özel sektör öğretmenlerini patronların insafına bırakılmış şartlarda çalıştıramazsınız!

Şikayetlerimizi görmezden gelerek, taleplerimizi yok sayarak bizlere güvencesizliği dayatamazsınız!

Denetim yapmayarak, yapılan denetimleri göstermelik düzeyde tutarak emeğimizin sömürülmesine daha fazla göz yumamazsınız!

Özel sektör öğretmenlerinin geçmişte bir araya gelememiş olmasını fırsat bilen patronların alışkanlık haline getirdiği hak gasplarına artık ortak olamazsınız!

Yüz binlerce özel sektör eğitim emekçisinin iradesini alanlara taşıyan Öğretmen Sendikası olarak sizi uyarıyoruz. Patronların değil öğretmenlerin çıkarlarını korumak zorundasınız.

Öğretmenlerin gerçek taleplerini içeren bir meslek kanunu istiyoruz!

5580 sayılı kanundaki ‘taban maaş’ hakkımızı geri istiyoruz!

Özel öğretim kurumlarında çalışan tüm dostlarımıza çağrımızdır. Haklarımız için emeğimize sahip çıkmak için sendikamızda mücadeleyi büyütelim. Sendika öğretmenlerle, öğretmenler sendikaları ile güçlenecek! Yaşasın öğretmen dayanışması. Yaşasın sendikamız”.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA