EĞİTİM-SEN’DEN MİLLİ EĞİTİM’E ‘SIFIR’ NOT | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

EĞİTİM-SEN’DEN MİLLİ EĞİTİM’E ‘SIFIR’ NOT


 

Mersin’de Eğitim-Sen 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in karnesini ‘sıfır’ notları ile doldurdu.

Hasan Küçük

 

Eğitim-Sen Mersin Şubesi tarafından 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının sona ermesi nedeniyle basın toplantısı düzenlenerek Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e verilen karnedeki notlar açıklandı.

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, yaptığı basın açıklamasında eğitim öğretimde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Bu eğitim öğretim yılında da çocuklara ve çocuk haklarına yönelik tehditlerin sürdüğünü ifade eden Sümbül, eğitimde ticarileştirme ve dinselleştirme politikaları devam ettiğini vurguladı. MEB’in bütçesi zorunlu ihtiyaçları karşılamaktan uzak kaldığını anlatan Sümbül,  özel öğretime destek sürerken kamusal eğitim politikaları terk edildiğini söyledi.

 

“EĞİTİM HARCAMALARI VELİLERİN SIRTINA YIKILMASIN”

Eğitim harcamalarının velilerin sırtına yıkılmasına son verilmeli çağrısı yapan Sümbül, “20. Milli Eğitim Şurası çocukların sağlıklı gelişimine aykırı kararlar aldı. MEB eğitim sistemini protokollerle yönetmekten vazgeçmeli. Öğretmenlik meslek kanunu haklarımızı ve taleplerimizi içermeden çıkarıldı. Eğitimde güvencesiz istihdam ve atamalarda mülakat ısrarı devam etti. Genel idari hizmetler, teknik personel, yardımcı hizmetliler, usta öğreticiler ve okullarda görev yapan İŞ-KUR TYP personeli sorunları çözüm bekliyor. Hukuksuz KHK ihraçları sorunu hala çözüm beklemekte” şeklinde konuştu. Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan ve katlanarak artan sorunların  MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığını gösterdiğini anlatan Sümbül, “Okullarda yaşanan yoğun dinselleşme ve eğitimi ticarileştirme uygulamaları, siyasal-ideolojik hedeflere uygun olarak alınan bilim karşıtı kararlar eşliğinde okullarda hayata geçirilmeye devam etmektedir.  2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısında eğitim alanında yaşanan gelişmeler, MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir derdinin olmadığını göstermiştir” diye konuştu.

 

“DAYATMACI POLİTİKALAR MUTSUZ ETTİ”

Sümbül şunları kaydetti: “Pandemi nedeniyle uygulanan uzaktan eğitimle ilgili sorunların çözümü için gerekli adımların atılmadığı, eğitime erişimde yaşanan sorunlar başta olmak üzere eğitimde dayatmacı politikaların sürmesi nedeniyle öğrencilerin ve öğretmenlerin mutsuz olduğu, öğretmenlerin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın devam ettiği, eğitim sürecinde farklı dil, kimlik ve inançların dışlandığı, eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değildir.

 

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Eğitim sisteminde yaşanan sorunların ülkedeki ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda yaşanan gelişmelerden ayrı ve bağımsız olmadığı açıktır. Eğitim Sen, her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okul öncesinden üniversiteye kadar bilimin ve laikliğin değil, milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelesini kesintisiz sürdürmeye kararlıdır.”

 

“SIFIRLARLA DOLU KARNE”

Eğitim Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen karnede; kamusal ve nitelikli bir eğitim hizmeti, Bilime, sanat ve felsefeye duyarlı bir eğitim hizmeti, laik eğitim, parasız bir eğitim, cinsiyet eşitlikçi bir eğitim, anadilinde eğitim, demokratik ve çoğulcu bir eğitim, ekolojiye duyarlı bir eğitim, eğitim emekçilerine verilen değer, güvenceli istihdam, eşit işe eşit ücret ödeme, insan onuruna yaraşır bir maaş, liyakate dayalı istihdam, sorumluluklarını yerine getirme durumu notları sıfır oldu.

“EĞİTİM YENİDEN YAPILANDIRILMALI”

Karnenin görüş bölümünde ise  eğitim sisteminin parasız, kamusal, bilimsel, laik, demokratik. anadilinde, cinsiyet eşitlikçi ve ekolojik bakışı temel alan bir niteliğe kavuşabilmesi için ivedi olarak yeniden yapılandırılması gerektiği notu yer aldı.

Komuoyununda uyarınında bulunduğu karnede şu ifadelere yer verildi:  “Piyasacı, nitelik düzeyi düşük, eşitsiz, ayrımcı, ezberci ve dogmatik bir eğitim inşa ediliyor. Eğitim dinselleştiriliyor. Eğitimin özelleştirilmesi ve ticarileştirmesi hız kazanıyor. Erkek egemen düzen güçlendiriliyor.  Farklı diller yok sayılıyor.  Tek tipleştirici, otoriter ve cezaci bir eğitim inşa ediliyor.  İklim krizi ve küresel ısınmaya duyarsız bir eğitim sürdürülüyor. Emek değersizleştiriliyor. Esnek ve güvencesiz çalıştırma yaygınlaştırılıyor. Emekçiler arasında hiyerarşi ve eşitsizlik üretiliyor. Yoksulluk sınırının altında bir maaş veriliyor. Kadrolaşma artıyor.”


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA