“27 MAYIS’TA İDAM EDİLEN TÜRK MİLLETİ OLDU” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“27 MAYIS’TA İDAM EDİLEN TÜRK MİLLETİ OLDU”


 

​​​​​​​Mersin’de AKP tarafından 27 Mayıs Demokrasi Darbesi Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında idam edilenlerin yalnızca başbakan, bakan ve milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olduğu vurgulandı.

Hasan Küçük

 

AK Parti Mersin İnsan Hakları Başkanı Cihan Ciğer, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıldönümü dolayısıyla parti binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamada çok sayıda partilinin katıldı.

Türkiye'nin birçok kez darbelere maruz kaldığını anlatan Ciğer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene yapılan ilk darbenin, 27 Mayıs 1960’ta Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

 

“MASUM İNSANLAR DARAĞACINA GÖNDERİLDİ”

27 Mayıs darbesinin, milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalara kazındığını vurgulayan Ciğer, "1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşımışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe ezan uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ülkenin ve milletin yararına olan gidişatın önünü tıkamak isteyen vesayetçi odaklar, çeşitli yalan ve iftiralar ile 1960 yılında, vesayetin namlusunu Çankaya Köşküne çevirmişlerdir. Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyet, demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. İdam edilenler yalnızca başbakan, bakan, milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur" ifadelerini kullandı.

 

“15 TEMMUZ’DA MİLLETİMİZ EN BÜYÜK DERSİ VERDİ”

Varlığını devam ettiren vesayet odaklarının son olarak 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalıştıklarını anlatan Ciğer, "Ancak milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir" dedi.

 

“AZİZ HATIRALARI YAŞATILACAKTIR”

Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hatıralarının yaşatılması amacıyla yargılanarak idam edildikleri 'Yassı Ada'nın isminin değiştirilerek 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olduğunu hatırlatan Ciğer şunları söyledi: Darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. “27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA