DÖNÜŞÜM BAŞLADI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

DÖNÜŞÜM BAŞLADI


 

​​​​​​​Barış Mahallesi’nde 415 daire ve 50 dükkândan oluşan kentsel dönüşüm projesi ile Çay Mahallesi’nde tamamlanan 416 toplu konut için düzenlenen temel atma ve açılış töreni düzenlendi.

HEDİYE EROĞLU

 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Akdeniz ilçesine bağlı Barış Mahallesi’nde başlayan kentsel dönüşüm projesi temel atma töreni ile birlikte kente kazandırılan bir dizi yatırım ve projenin temel atma töreni gerçekleşti.

Barış Mahallesi kentsel dönüşüm alanında gerçekleşen ve hak sahipleri ile mahalle sakinlerinin de katıldı törende Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, İller Bankası ile TOKİ yetkilileri de hazır bulundu.

 

“HEBA EDİLEN AKDENİZ'İN ÇEHRESİ, EHİL ELLERDE DEĞİŞMEYE BAŞLADI”

Temel atma ve toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Murat Kurum, “Bugün Mersin’imizde sosyal konuttan futbol sahalarına, çok amaçlı spor alanlarından, içme suyu hatlarından, güneş enerjisi santralinden yol düzenlemelerine ve sosyal donatılara kadar birçok eserimizin hep birlikte temellerini atıyor, açılışlarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Biz Mersin’imizi, Akdeniz’imizi bu hassasiyetle yeniden imar, inşa ve ihya ediyoruz” diyen Bakan Kurum, şöyle devam etti; “Akdeniz; şehrin merkezinde olmasına rağmen ehil olmayan ellerde heba edilmiş, ideolojik kaygılarla kaderine terk edilmişti. Hamdolsun 2019 mahalli idareler seçimlerinden sonra ilçemiz ehil ellerle, sosyal belediyecilikle, gönül belediyeciliğiyle tanıştı. Bu tarihten itibaren ehil ellerde, işi bilen yöneticilerle çehresi değişmeye başlayan Akdeniz, köhne bir bölgeden modern bir kent haline geldi. Yeni yatırımlarla ilçemizi güzelleştirmeye, vatandaşlarımızın refahını artırmaya ve gençlerimize sağlıklı ve yeşil bir Akdeniz bırakmaya devam edeceğiz. Açılışlarımız ve temel atma törenlerimiz, bu kararlılığın göstergesidir.”

“BARIŞ MAHALLESİ’NDE ÖRNEK BİR YAŞAM ALANI YÜKSELECEK”

Bakan Kurum; Mezitli’de 262 sosyal konut, Gülnar’da 205 konut, cami ve ticaret merkezi, Akdeniz’de futbol sahaları ile çok amaçlı spor alanları ve yol düzenlemeleri, Erdemli’de 3 kilometre uzunluğundaki Çeşmeli kanalizasyon ikmal inşaatı ile 130 kilowat güneş enerjisi santralinin açılışlarını yaptıklarını hatırlatarak; “Barış Mahallemizde de bugün 415 konut, 50 dükkân, cami, kreş, ticaret kültür merkezinin temelini hep birlikte atıyoruz. Barış Mahallemizin sakinlerinin bizden talepleri vardı. Vatandaşımızın talep ve sorunlarına hiçbir zaman kayıtsız kalmadık” dedi.

“MERSİN’DE TARİHİNİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

“Mersin’de tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştiriyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Kurum, şöyle devam etti: “Bu kapsamda Çay Mahallesi'nde 416 konut, 1 ticaret merkezi, 1 cami ve 36 dükkânı inşa ve imar çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. İnşallah Temmuz ayı içerisinde anahtar teslimlerine başlayacağız. Bugün burada bir müjdemizi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah Toroslar ilçemizde de TOKİ Başkanlığımızın eli ile camilerinden kültür merkezlerine, yeşil alanlarından spor merkezlerine, dükkanlarından okullarına kadar pek çok sosyal donatıya sahip yaklaşık 500 konutluk projemizin inşasına en kısa sürede başlayacağız. Toroslar’da oturan bütün kardeşlerimiz için hayırlı olsun.”

“MERSİN’E 6 MİLLET BAHÇESİ PROJESİ DAHA VAR”

Bakan Kurum; Mersin’deki yeşil alan miktarını artıracak ve vatandaşlara yeşil bir nefes alanı oluşturacak toplam büyüklüğü 375 bin metrekare olan 6 millet bahçesi projeleri daha bulunduğunu belirterek; “Bunlardan Akdeniz Hamidiye Mahallesi'nde yer alan Mersin Millet Bahçesi'ni ve Mezitli Tece Mahallesi'nde yer alan Muzaffer Yalçıntaş Çamlık Mesire Alanı Millet Bahçesi'ni açtık. 4 millet bahçesinin projelendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Yine bin 155 konut, 86 dükkân, 3 cami, kreş, ticaret ve kültür merkezi, hükümet konağı, ticaret merkezi ve DSİ sulama inşaatının yapımını sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN GÜLTAK; “DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJELER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da; “Biz bugün burada, sadece kentsel dönüşüm projeleri için bir temel atma töreni yapmıyoruz. Bugün burada Mersin ve Akdeniz için devrim niteliğinde bir tören gerçekleştiriyoruz. Çünkü Mersin’in merkezinde gördüğünüz bu alanlarda, yıllardır hiç kimse bu projeleri başlatamadı” dedi.

 

“BU SADECE BAŞLANGIÇ, STARTI YENİ VERDİK”

Çay Mahallesi’nde yapılan toplu konutların tamamlandığını, Barış Mahallesi’nde de yeni konutların yakın tarihte yükseleceğini kaydeden Başkan Gültak, kentsel dönüşüme farklı mahallelerde yaşayan birçok vatandaştan talep geldiğine dikkat çekti. Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sadece başlangıç. Filmin sonu değil, startı yeni verdik. Buraları adeta mezbelelikti. Kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın ezildiği, hizmet alamadığı, altyapısı olmayan, her yağmurda evleri su basan alanlardı.

Şimdi ise devletimizin, hükümetimizin, bakanlarımızın sayesinde altyapısı olan, kreşi, camisi, kültür merkezi, doğal gazı olan yepyeni binalara sahip olacağız. Biz Barış’ta şu an hak sahiplerinin yüzde 90’ının üzerinde ile anlaşmış durumdayız ki bu rakam rekordur. Çay Mahallesi’nde de ön görüşmelerimizde yüzde 80’ler civarında olumlu geri dönüşler aldık” dedi.

Konuşmaların ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Mersin Milletvekilleri ve Belediye Başkanları, protokol üyeleri ile Barış Mahallesi’nde yaşayan çocukların katılımıyla; Barış Mahallesi kentsel dönüşüm projesi, Çay Mahallesi’nde yapımı biten toplu konutlar ile birlikte kentte gerçekleşen çeşitli altyapı yatırımları ve spor tesisleri ile işyerlerinin toplu temel atma ve açılışı, okunan duaların ardından butonlara basılarak gerçekleşti.  


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA