SGK ÇALIŞANLARINDAN İNSANCA YAŞAM İÇİN MÜCADELE ÇAĞRISI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

SGK ÇALIŞANLARINDAN İNSANCA YAŞAM İÇİN MÜCADELE ÇAĞRISI


 

Mersin’de SGK çalışanları haftaları nedeniyle yaptıkları basın açıklamasında dini imanı para olan bir anlayışı reddettiklerini belirterek insanca yaşam için mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Hasan Küçük

 

Mersin’de SGK Haftası nedeniyle Büro Emekçileri Sendikası (BES) tarafından Mersin SGK İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında “3600 ek gösterge, yılda iki ikramiye, İnsanca yaşayacak ücret ve emekli aylığı, kamusal sosyal güvenlik hakkı istiyoruz” yazılı pankart açıldı.

BES Mersin Şube Başkanı Murat Doğan, SGK tarafından 2009 yılından bu yana her yıl 16 Mayısı kapsayan haftanın “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlandığını hatırlatarak haftanın amacının sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması olarak ifade edildiğini kaydetti. Her geçen yıl içi boşaltılarak kutlanan sosyal güvenlik haftasının gelinen noktada formaliteye dönüştürülerek geçmişte alınan bir kararın geçiştirilmesinden öteye gitmediğini belirten Doğan, “Anayasamızın 2. maddesinde sosyal devlet ilkesi, 60. maddesinde ise sosyal güvenlik hakkı tanımlanmıştır. Sosyal güvenliğin en temel tanımı toplumu hastalık, meslek hastalığı, işsizlik ve yaşlılık gibi sosyal ve ekonomik risklere karşı koruma altına alan bir sistemler bütünü olarak ifade edilirken, sosyal güvenlik sisteminin iki temel unsuru ise sağlık ve emeklilik hizmetleri olarak kabul ediliyor. 1990’lı yıllar itibariyle reform adı altında gündeme getirilen yasalarla temel bir hak olan sosyal güvenliğin adım adım tasfiyesini yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Asgari ücretin 1/3 gelire sahip olanın sağlık giderleri için GSS primi ödemek zorunda olduğu, muayene ve ilaç katkı paylarının miktarının her geçen gün arttığı sağlık hizmetlerinden yurttaşlarımızın parası kadar yararlandığı koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor!” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞANIN 3 KURUŞUNA GÖZ DİKİLDİ”

Sözde reformların yarattığı sayıları milyonları bulan emeklilikte yaşa takılanların toplumun kanayan yarası haline geldiğini belirten Doğan, “20 yıl önce en düşük emekli maaşı bile asgari ücretin üzerindeyken, günümüzde emekli maaşları yüksek oranda asgari ücretin altında kaldı. Çalışanlar için emekli olduklarında düşük emekli maaşı almamaları için Bireysel Emeklilik Sistemi dayatıldı, çalışanın üç kuruşuna göz dikildi, 2008 yılı sonrası işe başlayanlar için mezarda emeklilik az gibi, çalıştığı süre arttıkça emekli maaşı bağlanma oranının düştüğü bir ucube sistem dayatıldı. Kamusal emekliliğin tasfiye edildiği koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor! İşsizlik fonunda toplanan paranın işçilerden çok patronlar için kullanıldığı, Türkiye İş Kurumu’nun siyasi iktidar tarafından arpalık olarak kullanıldığı koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor! Milyonlarca kadının emeğinin sömürüldüğü, merdiven altı atölyelerde kayıtsız, güvencesiz çalışmaya mahkûm edildiği, ev içi emeğin yok sayıldığı koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor!” ifadelerini kullandı.

“KAYIT DIŞI ÇALIŞMA MEŞRULAŞTIRILDI”

Suriyeliler kastedilerek kullanılan “onları gönderirsek en fazla patronlar üzülür” sözü ile bir yandan kayıt dışı çalışmayı meşrulaştırılırken  bir yandan da sığınmacılar konusundaki sahiplenmenin insani olmadığının gösterildiği koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası’nın kutlandığını anlatan Doğan şunları söyledi:

Pahalı konut alanlara vatandaşlığın promosyon olarak verildiği, son olarak da 500 bin dolar Bireysel Emeklilik Sistemine yatırıp 3 yıl çıkmayanlara vatandaşlık verileceğine ilişkin bir düzenleme yapılacağının ifade edildiği koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor!Genelde kamu emekçilerini özelde SGK Emekçilerini %5’lik zamma mahkûm eden, en düşük SGK Emekçisinin maaşının Nisan ayı açlık sınırının altında bırakılmasına neden olan sözleşmelere imza atan, SGK Emekçilerinin taleplerinin hiç birini Toplu Sözleşme sürecinde gündeme bile getirmeyen, SGK yönetiminde kamu emekçilerini temsilen Memur Sen temsilcisinin yer aldığı, SGK Emekçilerinin hak kayıplarında bire bir sorumluluğu olan Memur Sen’in eylem kararları aldığı koşullarda Sosyal Güvenlik Haftası kutlanıyor!

“KUTLAMA DEĞİL MÜCADELE HAFTASI”

Büro Emekçileri Sendikası olarak geçmişte olduğu gibi bugün de sosyal güvenlik haftasını kutlama haftası olarak değil mücadele haftası olarak görüyoruz, emekçilerin hak kayıplarının son bulmadığı taleplerimizin gerçekleşmediği durumda mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz.

Döner sermaye, ikramiye, fazla mesai ücretleri 2012 yılından bu yana gasp edilen hakları ile ilgili aksi yönde Anayasa Mahkemesi kararı olduğu halde uygulanmayan SGK Emekçileri Sosyal Güvenlik Haftasını kutlamıyor. Kamu Emekçileri arasında neredeyse en düşük maaşa mahkûm edilen, sözleşmeli çalışanların kadro talebinin yok sayıldığı, mesleki birikimlerinin görülmediği, dışarıdan uzman kadrolar istihdam edilirken kurumda çalışanlara diğer kurumlarda olduğu gibi bu imkânın tanınmadığı koşullarda SGK Emekçileri Sendikamızın çağrısı yönünde yaptığımız eylem ve etkinliklere katılarak hakları için mücadele ediyor.

 

“EMEKÇİLERİN TALEPLERİ GERÇEKLEŞTİĞİNDE SGK HAFTASINI KUTLAYACAĞIZ”

Bizim de Sosyal Güvenlik Haftasını kutlayacağımız günler gelecek, kamusal sağlık ve sosyal güvenlik hakkını kazandığımızda, SGK Emekçilerinin talepleri gerçekleştiğinde, SGK’nın demokratik bir işleyişe kavuştuğu koşullarda tüm emekçilerle birlikte Sendikamız da SGK haftasını kutlayacak.

 

DİNİ İMANI PARA OLAN BİR ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ

Dini imanı para olan bir anlayışı reddediyor, bireysel çıkarı değil toplumsal dayanışmayı esas alan bir sağlık ve sosyal güvenlik sistemi için mücadelenin yanı sıra SGK Emekçilerinin insanca yaşam talepleri için mücadelemizi yükselterek sürdüreceğimizi siz değerli basın emekçileri aracılığı ile kamuoyuna duyuruyoruz!.”

 

                                                                                                                                                   


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA