“ENGELLERİ SEVGİYLE AŞACAĞIZ” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“ENGELLERİ SEVGİYLE AŞACAĞIZ”


 

Bu yıl “Engelleri sevgiyle aşacağız” sloganı ile kutlanan Engelliler Haftasında, Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce, renkli etkinliklere imza atıldı. Gökyüzüne balon uçuran engelliler, el sanatları ürünlerini de açtıkları sergi ile beğeniye sundu.

HEDİYE EROĞLU

 

Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinlikler Mersin Otizm Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen kutlama ile başladı. Engelli sivil toplum kuruluşları, engelli dernekleri, resmi ve özel engelli bakım merkezleri, engelli yakınları ve engellilerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik programında Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya bir konuşma yaparak, çalışmalarını anlattı. 10-16 Mayıs tarihleri arasının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Engelliler Haftası olarak kabul edildiğini anımsatan Topkaya, dünyanın birçok ülkesinde bu hafta münasebetiyle çeşitli kutlamalar ve farkındalık çalışmaları yapıldığını, yapılan bu çalışmaların engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından çok kıymetli olduğunu belirtti.

“DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILDI”

Topkaya konuşmasında ülkemizde son 20 yılda engellilerle ilgili olarak eğitim, sağlık, istihdam, bakım ve hukuk alanında devrim niteliğinde adımlar atıldığı ve hizmetler geliştirildiğini aktardı.

Topkaya, “Engelli bireylerimizin her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı, toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin bir biçimde katılımının sağlanması, engelli bireylerimizin hayatlarının kolaylaştırılması, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürmelerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Engelli vatandaşlarımızın, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması bizlerin asli görevidir. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek, güçlendirecektir” dedi.

 

MERSİN’DE 10 ENGELLİ BAKIM MERKEZİ VAR

Bakanlıkça, engelliler için Mersin’de 1 gündüzlü,  9 yatılı bakım merkezi olmak üzere toplam 10 Engelli Bakım Merkezi ile hizmet verildiğini de bildiren Müdür Veysel Topkaya, “Bu özel hafta için kutlama programının yapıldığı büyük gayretlerle hizmete açılan ve yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren Mersin Otizm Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzde otizmli çocuklarımızın bakım ve rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirilmekte. Onların gündelik hayatın rutinlerini yapabilir hale gelmeleri için çalışmalar yürütülmekte, çocuklarımız sosyal hayata hazırlanırken ailelerine yönelik de rehberlik ve danışmalık hizmeti sunulmaktadır. Evlerinden servislerle alınarak kuruluştan hizmet alan otizmli çocuklarımızın burada geçirdikleri zaman dilimi içerisinde ailelere bir nebze de olsun mola imkânı sağlanmakta, bakım sorumlulukları paylaşılarak sosyal hayata karışmalarına imkân sağlanmaktadır.

Engellilerimizin hayatın her alanında aktif olmalarının sağlanması ve yaşam standartlarının geliştirilmesinin bizim birincil görevimiz olduğunun bilinciyle, Engelliler Haftasında yapılacak tüm etkinliklerinin de bu amaca hizmet edeceği inancıyla diyoruz ki engelleri sevgiyle aşıyoruz” diye konuştu.

Bu yıl “Engelleri sevgiyle aşacağız” sloganı ile Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında engelliler tarafından gerçekleştirilen halk oyunu gösterisi sahnelendi. Palyaçolar tarafından engellilerle çeşitli oyun ve yarışmalar düzenlenirken, pamuk şeker yapımı ve ikramı da gerçekleşti. Programa katılanlarca gökyüzüne balonlar uçuruldu.

Otizm Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde hizmet alan engellilerin hazırladıkları el sanatları sergisi de beğeniye sunuldu.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA