CEZAEVLERİNDEKİ İŞKENCE İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

CEZAEVLERİNDEKİ İŞKENCE İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ


 

HDP’li Rıdvan Turan, cezaevlerindeki işkenceyle ilgili TBMM başkanlığına soru önergesi vererek organize şekilde uygulandığını öne sürdüğü işkencenin nedenlerini sordu.

Haber Merkezi

HDP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım komisyon üyesi Rıdvan Turan, cezaevlerindeki işkenceye ilişkin TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Soru önergesinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Turan, “Türkiye cezaevlerinde cezaevi yönetimi ve memurları tarafından tutuklu ve hükümlülere yönelik organize biçimde işkence uygulandığını öne sürdü.

Cezaevlerinde özellikle Covid 19 salgını mazeret gösterilerek tutuklu ve hükümlüler, tecrit edilmekte ve işkenceye maruz bırakıldığını iddia eden Turan, “Tutuklu ve hükümlüler asgari yaşam düzeyinin altındaki koşullarda cezaevinde kalmaktadır. Tutuklu ve hükümlüler çıplak arama, basın yayım araçlarına el koyma, iletişim hakkından mahrum bırakılma gibi birçok keyfi uygulamaya maruz kalmaktadır. Hasta tutsakların tedavisi, tutuklu ve hükümlülere tanınan sağlık hakları çerçevesinde yerine getirilmemektedir. Tutuklu ve hükümlüler kelepçeli muayene edilmekte, ring aracında fiziksel işkenceye maruz bırakılmaktadır.  Tutuklu ve hükümlülerin maruz kaldıkları işkenceyi Adalet Bakanlığına bildirmeleri engellenmektedir” şeklinde konuşu.

AKP iktidarının Kürtleri ötekileştiren siyaseti ile cezaevlerinde Kürt siyasi tutuklu ve hükümlülere uygulanan işkence arasında doğrudan ilişki bulunduğunu ifade eden Turan, “Kürt tutuklu ve hükümlülere uygulanan işkencenin engellenmemesi işkencenin organize yürütüldüğünün kanıtıdır. Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde uygulanan işkencenin önlenmesine yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde tarafı olduğu, insan haklarına ilişkin sözleşmeleri uygulamalıdır” dedi.

Turan’ın aşağıda cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle: “Son yıllarda cezaevlerinde organize şekilde işkence uygulanmasının nedenleri nelerdir? Her gün cezaevlerinde onlarca işkence yapıldığına dair haberler yer almasına rağmen bakanlığınızın sessiz kalmasının nedeni nedir? İnsan Hakları Derneği, hemen her hafta cezaevlerindeki işkenceye ilişkin rapor açıklamasına rağmen bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma açılmamasının gerekçeleri nelerdir? 2018-2021 yılları arasında bakanlığınıza cezaevi ihlalleri ve işkence konusunda bakanlığınıza kaç başvuru yapılmıştır? En çok başvuru yapan ilk beş cezaevi hangileridir?”


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA