“MEZİTLİ’Yİ DÜNYAYA TANITIYORUZ” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“MEZİTLİ’Yİ DÜNYAYA TANITIYORUZ”


 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, 8 yıllık görev süresinde birçok başarıya imza attıklarını belirterek “Mezitli’yi Türkiye’ye tanıttık, dünyaya tanıtıyoruz. Mezitli, bir cazibe merkezi oldu. Şu anda satılan evlerin yüzde 80’ini yabancılar satın alıyor” dedi.

Haber Merkezi

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, düzenlediği toplantı ile görevde bulunduğu 8 yılı değerlendirdi. Başkan Tarhan, Mezitli Belediyesi Tirat Mutfak Atölyesinde gerçekleşen ve Mersin basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, söz verdiklerinden çok daha fazlasını yapmış olmanın gurunu yaşadıklarını söyledi.

 

“KARARLARI OYBİRLİĞİYLE ALARAK TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDUK”

Mezitli Belediyesi tarafından son bir yılda yaptıkları projelerin slayt olarak dev ekrandan gösterildiği toplantıda; gönüllülük, dayanışma, kadınlar, çocuklar gibi farklı alanlarda yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Tarhan, “Dünyadaki bazı kaygı verici siyasi gelişmeler, değişimler, savaşlar, pandemi ve teknolojideki gelişmeler şunu göstermiştir ki; günümüzde siyaset biçimini de belediye yönetim tarzını da değiştirmek zorundayız.

Herkese eşit mesafede siyasi düşünce ayrımı yapmadan hizmet yapıldığında farklı siyasi partiye mensup vatandaşlardan da oy alınacağını ispatladık. Bu olgu belediye meclisimize de yansıdı. Kararları oybirliğiyle alarak Türkiye'ye örnek olduk” dedi.

 

“PROJELERİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışı belirlediklerini vurgulayan Başkan Tarhan, “Yönetimde katılımcılığı içselleştirdik. Şeffaflığı örnek uygulama haline getirdik. Örneğin 8 yıldır her ay gelir-gider tablomuzu şehrin muhtelif yerlerinde 24 saat okunacak biçimde halkımızın bilgisine sunduk. İstedik ki halkımız beni ve belediyemizi sorgulasın, belediyemizden hesap sorsun” ifadelerini kullandı.

Başkan Tarhan 8 yıldır toplumun her kesimine eşit hizmet için titiz bir çalışma yaptıklarını belirttiği konuşmasında, “Birinci beş yıllık dönemde çalışmalarımızın bazı özneleri vardı. Bunların başında kadınlarımız geliyordu. Başta 9 ayrı Kadın Üretici Pazarındaki 900'e aşkın kadın üreticimiz destan yazdılar. Başarılarını Çin ve Fransa'da aldıkları dünya şampiyonluğu ödülü ile taçlandırdılar. İkinci öznemiz ise Down Sendromlu çocuklarımıza sahip çıkmak, yaptığımız farkındalık uygulamaları da diğer belediyelere örnek olmaktı ve gerçekleştirdik. İkinci beş yıllık çalışma dönemimizde çalışmalarımızın öznesini çocuklarımız oluşturmuştur. Öncelikle 3 hayırseverin desteği ile gerçekleştirilen ve belediyemizce işletilen 3 Anaokulu Mersin'e değil Türkiye'ye örnek olmuştur. Birinci 5 yılımızdaki Down Sendromlu çocuklarımızdan sonra bu dönem otizmli çocuklarımıza odaklandık. İhalesini gerçekleştirdiğimiz otizm Köyü projemiz Temmuz ayı sonrasında tamamlanacaktır. Gençlerimiz için Öğrenci evi uygulamamız sonrası Üniversite Caddesi üzerinde kız öğrenci yurdumuz için proje hazırlanmakta, Menderes ve Atatürk mahallerimizde 2 sentetik çim futbol sahası ile Aratos Tenis Kompleksimize ilave 3 tenis kortu ve kompleksinin de yapımına önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis ettiğimiz alanda modern bir spor kompleksi inşaatına başlandı ve 2 yıl içerisinde tamamlanacaktır. Davultepe GMK Bulvarı'na cepheli yarı Olimpik kapalı yüzme havuzu projesi hazırlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

“ARTIK MEZİTLİ’Yİ TÜRKİYE TANIYOR, DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Mezitli’nin her alanda yakaladığı başarısının artık uluslararası alanda da bilinir hale geldiğinin altını çizen Başkan Tarhan, şu şekilde konuştu: “Başarılı bir belediyeyiz. Artık Mezitli’yi Türkiye tanıyor, dünyaya tanıtıyoruz.  İlkeliyiz, çalışkanız, kararlıyız. Planlı ve tasarruflu çalışma prensibimiz olmuştur.

 

MEZİTLİ’YE SAHİL MÜJDESİ

Bu yıl iddialı; kararlı olduğumuz bir konuyu özellikle belirtmek isterim. Geçtiğimiz yaz ortasında bazı bölümlerini hazineden büyük uğraşlar sonucu kiraladığımız sahili bu ay sonunda (bayram öncesi) modern bir hale getireceğiz. Tece bölgesindeki sahilin aydınlatması tamamlandı. Sahilin tamamı da bu süreçte modern bir şekilde aydınlatılmış olacaktır. Bu şekilde ilçenin diğer bölgeleri gibi sahil bölgeleri de güvenli bir bölge haline getirilecektir. Mezitli güvenle yaşanacak bir şehir olduğundan yaşayanların yüzde 52’si kadın, yüzde 48’i erkektir.

Öte yandan 8 yılda 1 metre kare yeşil alan belediye hizmet alanı imara açılmamıştır. İmarlı yerlerde 1 metrekare dahi inşaat alanını arttıracak bir parselde plan değişikliği yapılmamıştır. Bu kararlılığımız devam edecektir.

'Tek merkezli Mezitli'yi 3 merkezli Mezitli yapacağız' demiştik. Mezitli Belediyesi yeni hizmet binası yanındaki yeni Kaymakamlık binası ve hemen belediyemizin doğusunda bu yıl başlamasını umduğumuz 40 dekara yakın Kent Meydanı ile doğu Mezitli, 2.’si halihazırdaki kent merkezi. 3'üncüsü ise yeni gelişen ve Tece bölgesini içeren batı Mezitli. Merkezi hükümet ile yaptığımız görüşmeler sonucu; Kuyuluktaki Orman Bakanlığına ait piknik alanını kiralayarak ve belediyemizce işletilerek modern bir hale getirdik”

 

“MERKEZİ HÜKÜMETLE YAŞANAN SIKINTI NEDENİYLE BAZI PROJELERİ HAYATA GEÇİREMEDİK”

Başkan Tarhan, yaşanan pandemi süreci ve Merkezi hükümetle yaşanan sıkıntılar nedeniyle gerçekleştiremediği projeleri ise şöyle sıraladı:”Hazine arazilerinin belediyemize tahsisine veya devrine ya hayır deniliyor ya da cevap verilmiyor. Örneğin bazı hazine arazilerini özellikle güneş enerji sistemi için istiyoruz. Oysa bu konuda destek olunsa buralardan elde edilecek enerji ile bölgedeki üreticiye ucuz elektrik verilmesi sağlanacaktır.

Mezitli Devlet Hastanesi'nin planı projesi bitmiş iken maalesef ihalesi yapılmamıştır. 3- Yıllardır kullanılmayan İçleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri gözümüzün önünde çürümeye terk edildi; çok yazık. Bu tesis hepimizin vergileriyle yapıldı, nasıl olurda bu enkaza çözüm bulunamaz. Maalesef bu yapı için girişimlerimden sonuç alamadım.

Rusya ve çevre ülkelerden Adana'ya doğrudan charter uçak seferleri olması Mersin-Mezitli turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Bu 4 konuda milletvekillerini göreve çağırıyorum.”

 

“BAŞARILIYIZ AMA DAHA YAPACAK ÇOK ÖNEMLİ İŞLERİMİZ VAR”

Dünyada yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Seçim vaatlerimi fazlasıyla yerine getirmenin onurunu yaşıyorum. Halkın şahsıma belediyemize güveni muhteşem başarımızın temelini oluşturmuştur. Mezitli'de halk ile; çalışanlarımız ile belediye meclis üyelerimiz ile birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde Türkiye'ye örnek belediyecilik yaptık. Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var. Belediye Başkanlarının Başkanı olduğu kent ile benzeşmesi, uyumlu olması çok önemlidir. Mezitli halkı bana, bende Mezitli halkına alıştık. Karşılıklı iyi ve kötü huylarımızı ile birbirimizi çok yakından tanıdık. Başarıya giden yolda bu uyum çok önemli rol oynamıştır” şeklinde konuştu.

Kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Başkan Tarhan, yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA