AKKUYU NGS誰ンN 1. ワNンTESンNDE ANA MONTAJ ン゙LEMンNE BA゙LANDI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

AKKUYU NGS誰ンN 1. ワNンTESンNDE ANA MONTAJ ン゙LEMンNE BA゙LANDI


 

Haber Merkezi

 

Mersin’de yapm devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci güç ünitesinde, 2022 ylnn en önemli aamas olan reaktör binasnn ana sirkülasyon boru hatt (ASBH) kaynak çalmalarna baland. ASBH, ünitenin ana ekipmanlar olan reaktör, buhar jeneratörleri ve ana sirkülasyon pompalarn birbirine balayarak NGS’nin birinci çevrimini oluturuyor.

Akkuyu Nükleer A.゙. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuya ilikin açklamasnda, “Ana sirkülasyon boru hattndaki kaynak ilemi, bir güç ünitesinin yapmndaki kilit aamalardan biri. Bir nükleer güç santralinin reaktörü insan kalbine benzetilirse ana sirkülasyon boru hatt bu kalpten çkan aort ana damardr. Nükleer santralin çalmas srasnda, içinde bulunan su sürekli olarak 330 derece scaklkta dolar. Bu tür yüklere sadece 70 milimetre kalnlna sahip özel borular dayanabilir. Bu nedenle boru hattnn kayna, en sk denetimlere tabi olan karmak ve yüksek teknoloji gerektiren bir ilemdir. Kaynak ileminin tamamlanmas, borulardan açk reaktöre geçi için balangç noktas olacak. Bu aamada, boru hatlarnn geçi kabiliyetini kontrol edeceiz, kurulum sonras temizliklerini yapacaz ve ekipmann faaliyete geçme aamas için hazr olduundan emin olacaz” dedi.

Ana sirkülasyon boru hattnn montaj, sadece borularn montajn ve kaynan deil, ayn zamanda balantlarn yüksek scaklkta ilenmesini de içeriyor. Ardndan boru hattnn içinden bu ksma özel bir yüzey kaplamas uygulanyor. Bu uygulama, boru hattnn oksitlenmesini önlemesinin yan sra kaynak balantlarnn gücünü artrp boru hattnn ömrünün de en az 60 yl olmasn salyor. Kurulum ilemi srasnda, uzmanlar 28 boru hattnn balantsn kaynaklayp, yaklak 260 tonluk boru ve metal yapy monte ediyor. Bunun yannda kaynak balantlarnn kalite kontrolü de salanyor.

Akkuyu NGS'nin ana yüklenicisi olan TITAN2 IC ンÇTA゙ A.゙. ortak giriiminin program direktörü Aleksey Mezhiritsky, kaynak ilerinin kalitesinin kapsaml ekilde kontrol edilmesine ilikin olarak u deerlendirmeyi yapt:

“ASBH kaynak balantlarna çok sk denetim uygulanr ve bunlarn uygulanmas maksimum güvenlik seviyesinde yaplr. Kaynak kalite kontrolü birkaç aamada gerçekleir ve kabul edilen norm ve standartlara göre bamsz kontrol yöntemlerini içerir. Kalite kontrol hizmeti, parçalarn belirlenen standartlar karladndan emin olmak için hazrlanan her bir parçann kabulünü gerçekletirir. Kaynak ilemi srasnda uzmanlar, görsel, ölçüm, radyografik, geçirmezlik ve ultrasonik olmak üzere tüm ilemlerin adm adm kontrolünü yapar. Kalite kontrol personeli, en yüksek nitelik taleplerini karlamaldr. Sk sertifikasyon testlerini geçtikten sonra sadece profesyonellerin bu tür ileri yapmasna izin verilir.”

Uzunluu 160 metre olan ve özel çelikten imal edilen ASBH borusunun kalnl 7 santimetreyi buluyor. NGS'nin çalmas srasnda, 160 atmosfer basnçla 330 santigrat dereceye kadar soutma svs ASBH'de dolaabiliyor. Reaktörde üretilen termal enerji, buhar jeneratörünün s deiim borular vastasyla birinci çevrimden ikinciye aktarlyor ve doymu buhar burada elde ediliyor. Doymu buhar, buhar boru hattna girerek elektrik üreten jeneratörü harekete geçiriyor.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!

  HABERCン GAZETESン
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCン SPOR
 


  BンK ンLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NヨBETヌン ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com yesidir

 
         
ANASAYFA HABER AR゙ンVン KワNYE ンLETン゙ンM GンZLンLンK ンLKELERン

 
Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com ゥ Copyright 2016-2022 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA