BAŞARIR İLE YILMAZ ARASINDA YATIRIM TARTIŞMASI | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

BAŞARIR İLE YILMAZ ARASINDA YATIRIM TARTIŞMASI


 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile AKP Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz arasında mecliste Mersin’e yapılan yatırımlarla ilgili tartışma yaşandı. Başarır Yılmaz’ı Mersin’e hizmet yapmamak ve yapılanlara da izin vermemekle suçlarken Yılmaz ise kentin hükümetleri döneminde eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sosyal yardımlardan toplu konuta kadar her alanda, en yüksek oranda, eser ve hizmetlerden payını aldığını söyledi.

Haber Merkezi

 

 

CHP’li Ali Mahir Başarır ile AKP’li Zeynep Gül Ylımaz arasında TBMM’de Mersin’e yapılan yatırımlarla ilgili tartışma yaşandı.

CHP Mersin Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda Mersin sorunlarını dile getirdi. Kürsüüden yaptığı konuşmada iktidara seslenen Başarır, “Mersin’e hiçbir şey yapmıyorsunuz, yapanlara da müsaade etmiyorsunuz” dedi.

 

ÇUKUROVA HAVALİMANI, MERSİN-ANTALYA OTOBANI, KAZANLI SAHİL PROJESİ NEREDE?

Mersin’in sorunlarını 20 yıldır defalarca Meclis Genel Kurulu’ndan geçmiş dönem milletvekillerinin ve kendilerinin dile getirdiğini ifade eden CHP’li Başarır, “Bazı milletvekili arkadaşlarımızı dinlediğim zaman farklı bir ilde yaşadığımı düşünüyorum. Mersin’e yapılanları anlatıyorlar ama yıllardır Mersin’e yapılmayanlar büyük bir sorun haline gelmiştir. 2013’te temeli atılan Çukurova Havalimanı nerede? 9 yıl olmuş hala açılmadı. Buradan sormak isterim; 2008’de temeli atılacak olan, büyük gösterişle kamuoyuna tanıttığınız Kazanlı-Tarsus-Mersin Sahil Projesi nerede? Daha bu projeye çivi bile çakılmadı. Buradan sormak isterim; yıllardır, çeyrek asırdır söz verdiğiniz Mersin-Antalya Otoyolu nerede? Bugün yıldönümü olan 03.03.2003 tarihinde Pamukluk Barajı yapılacaktı. Tarımsal sulama alanı olarak arazilerimiz, bahçelerimiz, tarlalarımız sulanacaktı. Bakın kuraklıkla boğuşuyoruz ama bu baraj nerede? Mersin’in içme sorunları çözülecekti. Çözüldü mü? Hayır. 20 yıl olmuş hala yok. Peki, Mersin’e neyi layık görüyorsunuz? Taş ocaklarını. Neyi layık görüyorsunuz? Balık çiftliklerini. Neyi layık görüyorsunuz? Nükleer Santrali. Mersin bunu hak ediyor mu?” dedi.

 

MERSİN’E OLAN DÜŞMANLIĞINIZ NEDİR?

Bugün işsizliğin en fazla yaşandığı illerden birinin Mersin olduğunu söyleyen CHP’li Başarır, “Sığınmacı krizinin yaşandığı yer Mersin. Bugüne kadar tespit edilen 250 bin kişiyi aşkın geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli var. Bir şey daha var; cumhuriyet tarihinden beri Mersin’e ilk kez metro gelmiş, Cumhurbaşkanlığı yatırım projesine almış, 900 milyon lira borçlanma yetkisini almış ama Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda imzada bekliyor. Mersin’e hiçbir şey yapmadığınız gibi yapanlara da izin vermiyorsunuz. Gerçekten, sayın grup başkanvekili şaşırarak bakıyor ama Mersin bu halde. 20 yıldır Mersin’e büyük bir proje olarak ne yaptığınızı merak ediyorum. Az önce milletvekili arkadaşım 44 tane ambulans aldık dedi. Ne güzel vallahi (!) iyi ki aldınız. Bizden çok sonra başlayan havaalanı, otoyollar bitmiş o halde Mersin’in suçu ne? Mersinlinin suçu ne? Mersin’e olan düşmanlığınız ne? Bakın, serbest bölgede çalışan işçi sayısı yüzde 25 düşmüş. İşsizlik almış başını gidiyor, fabrikalar kapanıyor. Çukurova’dan başlayarak büyük fabrikaların çoğu kapanmış ve Mersin’de yatırım yok. Biz Mersin’e yatırım istiyoruz, çevre katliamı istemiyoruz, balık çiftliklerini ve taş ocaklarını istemiyoruz. Güzel Mersin’e yatırım yapın” ifadelerini kullandı. 

 

MUTLU’MUSUNUZ DİYE SORUYORLAR, SİZ DE ÇOK MUTLUYUM DİYORSUNUZ

AKP Mersin Milletvekilinin laf atması üzerine CHP’li Başarır, “Sayın milletvekili laf atmayın, siz de Mersin milletvekilisiniz ama siz Mersin’i navigasyonla geziyorsunuz. Siz Mut İlçesi’ndesiniz. Size vatandaş soruyor: “Mut’lu musunuz?” Siz de çok mutluyum diyorsunuz ama vatandaş size Mut İlçesi’ni soruyor. Mersin’de sokağa çıkın, insanları dinleyin, kapanan yerlere bakın” dedi.

 

GÜLYILMAZ’DAN BAŞARIR’A CEVAP

AK Parti’li Yılmaz’dan, Mersin’e yapılan yatırımları eleştiren CHP’li Başarır’a: Çukurova Havalimanına inşallah 29 Ekim’de ilk uçak inecektir, sen de binersin artık” dedi.

 

TBMM Genel Kurulunda, Mersin’in sosyo-ekonomik göstergeleri ve güvenlik konularının ele alınması için Meclis Araştırması açılması önergesi görüşüldü. Konu hakkında söz alan AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mersin’in doğal güzellikleri, coğrafi konumu, tarihi, kültürü, tarımı, sanayisi ve ticaret hacmiyle Türkiye’nin en önemli büyükşehirleri arasında yer aldığını anımsattı.

 

KIRSAL KALKINMA VE ÜRETİCİLERE 2,1 MİLYAR TL KATKI

Mersin’in yaş sebze ve meyve, narenciye, bakliyat ihracatında yıllardır ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Milletvekili Yılmaz, “Mersin tarımını geliştirmek, ihracatı ve üretimi desteklemek için hükümetimiz tarafından ilimiz üreticilerine bitkisel üretim, hayvancılık, kırsal kalkınma ve diğer desteklerle 2002 yılından itibaren toplamda 2.1 milyar TL destek sağlanmıştır.” dedi.

 

 “MERSİN YATIRIMLARDA EN BÜYÜK PAYI ALDI”

Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, son 20 yılda AK Parti hükümetleri tarafından Mersin’e yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Eğitim alanında Mersin’e 1 milyar 390 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 bin 617 adet yeni derslik inşa edilmiş, ikinci devlet üniversitesi olarak Tarsus Üniversitesi kurulmuştur. Toplam 61 spor tesisi inşa edilmiştir. Yükseköğrenim öğrencilerimiz için 4 bin 726 kişi kapasiteli yurt binaları açılmış, 2 bin öğrenci kapasiteli inşaat da devam etmektedir. Sağlıkta 15'i hastaneden oluşan toplam 47 sağlık tesisi yapılmış, Türkiye'nin bin 300 yataklı ilk şehir hastanesi Mersin'imize kazandırılmıştır. 3 bin 890 toplu konut, hemşehrilerimizin kullanımına sunulmuş, 9 bin 45 konutun yapımı ise devam etmektedir. 8 baraj, 11 gölet inşa edilmiş; 13 baraj ve 8 gölet inşaatı da sürmektedir. Yeni organize sanayi ve endüstri bölgeleri, teknoparklar, araştırma geliştirme ve tasarım merkezleri kurulmuştur. Enerjide, kendi alanında en son ve en güvenli teknolojiyle inşa edilen, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yapımı devam etmektedir.”

 

 SON 20 YILDAKİ YATIRIM TUTARI 38 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

AK Parti Milletvekili Yılmaz, önerge hakkında konuşurken Mersin’e yapılan yatırımları eleştiren CHP’li Başarır’a da Meclis kürsüsünden yanıt verdi. Mersin’in AK Parti hükümetleri döneminde eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sosyal yardımlardan toplu konuta kadar her alanda, en yüksek oranda, eser ve hizmetlerden payını aldığını vurgulayan Yılmaz, son 20 yılda yapılan yatırım tutarının 38 milyar lirayı geçtiğini belirterek, “Ulaştırmada; son 19 yılda 278 kilometre ilave bölünmüş yol, 50 adet köprü, 18 adet çift tüp tünel kazandırılmıştır. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın inşaatı hızla ilerlemekte olup, inşallah 29 Ekim’de ilk uçak inecektir. Sen de binersin artık…” şeklinde konuştu. Yatırımlarla birlikte kardeşlik ve özgürlük şehri olan Mersin’de huzur ve güven ortamının devam edeceğine inandıklarını sözlerine ekleyen Yılmaz, “AK Parti olarak, ülkemize ve aziz milletimize eser ve hizmet kazandırma, büyük Türkiye'yi inşa etme yolunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğinde gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi belirtiyorum.” dedi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA